KALENDARIUM MOTYLKI

 

Dnia 26.03.2020 PRACA ZDALNA

26.03.2020r. 

Krąg tematyczny : „Chronimy przyrodę”

Temat: Kto odpowiada za czystość na naszej planecie? 

 „Czysta Ziemia” – własnymi słowami dzieci opowiadały  o tym, jak każdy człowiek może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. W zabawie „Posłuchaj, policz i ułóż” – wspólnie przy wykorzystaniu łyżki drewnianej oraz pojemnika naprzemienne liczyły dzieci, a później rodzice ilość  uderzeń. Druga zabawa w „Echo” polegała na powtarzaniu wystukanego rytmu przez partnera zabawy.  Przy pomocy rodziców dzieci w zabawie „Pod dyktando” – poruszało się po pokoju i zmieniało kierunek. Dzieci przy wsparciu rodziców wykonały zadanie  „Zaznacz drogę”.  Musiały narysować trasę każdej drużyny, kolorując pola zgodnie z kodem. Następnie wymyślały własną trasę i zakodowały ją za pomocą strzałek. Zadaniem rodziców było narysowanie tej trasy.

Dnia 25.03.2020 ZACZYNAMY PRACĘ ZDALNĄ

Środa 25.03.2020r.

Krąg tematyczny : „Chronimy przyrodę”

Temat dnia: Po co nam tyle koszy na śmieci? 

Zaprosiliśmy rodziców i dzieci do zabawy w „Ciuciubabkę”-  tradycyjnej zabawy towarzyskiej. Inna zaproponowana zabawa to „Rzut do kosza” – dzieci miały możliwość nie tylko segregowania śmieci ale też do wykonania rzutu do kosza. Wraz z rodzicami dzieci mogły wykonać ze słoika wazonów, a z narysowanych i wyciętych kwiatów bukiety. Był też czas do wspólnego odczytania tekstu „Rozmowa Julki” oraz rozmowy ”O czym rozmawiała Julka z bratem i tatą?” .

Walentynkowy Korowód Uprzejmości

14.02.2020 W ramach promowania uprzejmych zachowań oraz Praw Dziecka dzieci uczestniczyły w Korowodzie Uprzejmości. Dzieci podczas przemarszu rozdawały przechodniom serduszka z uprzejmymi słowami oraz skandowały słowa uprzejmości.

Udział w koncercie muzyki poważnej i świątecznej zorganizowanej przez rodziców. 

22.01.2020 Rodzice wychowanków naszego przedszkola zaprezentowały utwory muzyki poważnej, jak i świąteczne grając na instrumentach strunowych, klawiszowych i perkusyjnych. Dzieciom bardzo podobało się to muzyczne spotkanie.

ZIMOWE FERIE W PRZEDSZKOLU
Szybko minęły 2 tygodnie ferii zimowych, które odbywały się w naszym przedszkolu pod hasłem Z BAŚNIĄ I LEGENDĄ PRZEZ POLSKĘ. Wspólnie ze wszystkimi grupami codziennie na sali gimnastycznej spotykaliśmy się na wspólnym czytaniu legend z różnych zakątków Polski. W ten sposób odwiedziliśmy takie miejsca jak: Zakopane, Kraków, Toruń, Warszawę, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Śląsk. Wspólnie uczestniczyliśmy w różnych zabawach ruchowych, rozwiązywaliśmy zagadki, śpiewaliśmy piosenki i wykonywaliśmy tematyczne prace plastyczne. Podsumowaniem zimowych podróży po mapie były zmagania drużynowe, gdzie wspólnie z kolegami rozwiązywaliśmy zadania. Wszystkie dzieci świetnie sobie poradziły i wykazały się wiedzą o poznanych miejscach w związku z tym otrzymały w nagrodę medale. 

Dzień Babci i Dziadka
W dniu 24.01.2019 nasze Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje Babcie i Dziadków na przedstawienie i słodki poczęstunek. Naszym gościom bardzo podobał się występ swoich wnuków, dlatego nagrodzili nas dużymi oklaskami. 

NOWOROCZNY KONCERT W WYKONANIU RODZICÓW
W dniu 11.01.2019 uczestniczyliśmy w koncercie, który przygotowali dla nas rodzice. Rodzice grali na instrumentach takich jak:harfa, skrzypce, fortepian, flet i gitara. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i piosenki o zimie oraz słuchaliśmy pastorałki. 

BAL W PRZEDSZKOLU
W dniu 10.01.2019 odbył się w przedszkolu bal. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, tańczyliśmy, oglądaliśmy pokaz baniek mydlanych i śniegu. Mieliśmy też robione zdjęcia w swoich karnawałowych przebraniach. 

Przy wigilijnym stole
20 grudnia wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składaniem życzeń, wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały pierniczki i inne łakocie, a następnie zjadły wigilijny obiad. Takie podniosłe chwile, nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. 

JASEŁKA W MOTYLKACH
18 grudnia dzieci z grupy Motylki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany dla rodziców i zaproszonych gości.Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Na zakończenie uroczystości Dzieci wraz z wychowawcami złożyły zgromadzonym świąteczne życzenia i wręczyły upominki. 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
W grudniu nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Dzieci z wielką radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki, natomiast Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał, że za rok na pewno nas odwiedzi. 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w obchodach Święta Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim mały lub dużym przyjacielem Misiem .Przedszkolaki zostały zaproszone wraz z swoimi przytulankami do wspólnej zabawy. 

DZIEŃ GÓRNIKA
Dzień Górnika obchodzimy na cześć patronki – Świętej Barbary – zwanej również Barbórką. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu. Dzieci poznały pracę górników, zdobyły wiedzę na temat właściwości siarki, węgla i soli. Poznały również strój górnika, w skład, którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem). Miały możliwość zobaczyć szpadę górniczą oraz jej akt nadania i wiele innych pamiątek przyniesionych przez gości. 

WYCIECZKA NA CMENTARZ
Podczas pieszej wycieczki 29 listopada na pobliski cmentarz dzieci miały szansę zapoznać się z sylwetami osób zasłużonych dla naszego regionu i kraju. Została przybliżona sylwetka Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera, Jerzego Ziętka, Kazimierza Skiby, Konstantego Wolnego dzieci - zapaliły znicze na ich grobach. 

ŚWIĘTO DYNI
Jak co roku późną jesienią dzieci z naszej grupy obchodziły Święto Dyni. W tym dniu na naszych stołach gościły produkty z dyni. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji tej imprezy. 

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W naszym przedszkolu odbyły się działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Dzieci z grup Motylki i Zajączki przygotowały z tej okazji uroczysty program artystyczny. 

WYCIECZKA AUTOKAROWA DO GLIWIC
3 października dzieci z grupy Motylki wzięły udział w wycieczce autokarowej do Palmiarni w Gliwicach.W drodze powrotnej zwiedziliśmy Radiostację Gliwicką. 

Dzień Przedszkolaka
We wrześniu w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. 

WYCIECZKA DO WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO
19 września dzieci z grupy Motylki uczestniczyły w pieszej wycieczce do WSZW w Katowicach.Dzieci poznały elementy historii Polski. Zapoznały się również z zawodem żołnierza zawodowego. Wróciliśmy do przedszkola z ogromną ilością prezentów i sporą dawką nowych informacji. 

WYCIECZKA DO SZKOŁY POLICJI W KATOWICACH
14 września 2018 r. dzieci z grupy Motylki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Policji w Katowicach, by wziąć udział w dniu otwartym dla przedszkoli. Program obejmował wiele pokazów i atrakcji. Między innymi pokaz ratownictwa przedmedycznego, tresury psów policyjnych i inne. Dzieci miały również możliwość obejrzenia samochodów policyjnych oraz sprzętu, służącego policji. Na zakończenie pobytu w Policyjnej Szkole wykonano pamiątkowe zdjęcie z maskotką Policji Sznupkiem. To był dzień pełen wrażeń.