KALENDARIUM MOTYLKI

 Data: 22.06.2020r.-30.06.2020r.

Krąg tematyczny: "Lato, lato!"

Lato to najpiękniejsza pora roku! Na rozpoczęcie omawiania tematyki związanej z latem i wakacjami dzieci wykonały pracę plastyczną z użyciem farb plakatowych pt. "Letni krajobraz". Podczas zabawy wymieniliśmy środki transportu znane dzieciom oraz przybory niezbędne do przetrwania na bezludnej wyspie. Przypomnieliśmy sobie, że najważniejszą rzeczą, którą zawsze powinniśmy mieć przy sobie w upalne dni jest butelka wody. Wysłuchaliśmy też piosenki o bezpiecznych wakacjach oraz treści wiersza B. Szelągowskiej pt. "Po czym poznać lato?". Z utęsknieniem wyczekujemy wakacji!

Data: 15.06.2020r.-19.06.2020r.

Krąg tematyczny: "Wkrótce wakacje!"

Z uwagi na to, że wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami, postanowiliśmy omówić podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pobytu nad morzem, w górach oraz podczas wycieczek rowerowych oraz wycieczek pieszych w terenie. Rozmawialiśmy na temat wymarzonych wakacji dzieci oraz wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Mapa mojej podróży". Spakowaliśmy także plecak na wakacje wymieniając przy tym nazwy niezbędnych przedmiotów, które powinny się w nim znaleźć.

Data: 08.06.2020r.-12.06.2020r.

Krąg tematyczny: "Zwierzęta na wsi i w domu"

Rozpoczynając omawianie tematu tygodnia poznaliśmy wiele ciekawostek z życia rolników. Przyjrzeliśmy się ich ciężkiej pracy i ogólnym korzyściom wynikającym z uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Przypomnieliśmy sobie nazwy i wygląd zwierząt gospodarskich oraz pomieszczenia, w których mieszkają. Rozwiązaliśmy kolka "Zagadek z zagrody" oraz obejrzeliśmy ciekawy film edukacyjny o zwierzętach hodowlanych.

Data: 01.06.2020r.-05.06.2020r.

Krąg tematyczny: "Wyjątkowe smaki lata"

W tym tygodniu poznaliśmy nazwy owoców sezonowych, wykonaliśmy wspólnie z rodzicami sałatkę owocową oraz tworzyliśmy krótkie rymowanki o owocach. Wysłuchaliśmy również wiersza Laury Łącz pt. "W letnim ogródku". Zamieniliśmy się także w artystów malarzy i próbowaliśmy namalować farbami martwą maturę. Obejrzeliśmy także ciekawy film o życiu pszczół oraz robiliśmy zakupy na "domowym straganie" posługując się prawdziwymi monetami.

Data: 29.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Sporty letnie"

Temat dnia: "Letnie Olimpiada"

Wspólne zajęcia rozpoczęliśmy dzisiaj od utrwalenia wiadomości zdobytych podczas całego tygodnia. Z użyciem pytań pomocniczych dzieci opowiedziały o poznanych dyscyplinach sportowych, o strojach potrzebnych do uprawiania sportu oraz podzieliły dyscypliny według znanych kryteriów. Następnie naśladując dzieci występujące w teledysku pt. "Ruch to zdrowie" dzieci wykonały rozgrzewające ćwiczenia w rytm wesołej piosenki. Kolejnym zadaniem było dzisiaj narysowanie sportowców w ruchu podczas Olimpiady. Na zakończenie dzieci wykonały ćwiczenia grafomotoryczne w Kartach Pracy.

Data: 28.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Sporty letnie"

Temat dnia: "Co to dyscyplina?"

Propozycją na rozpoczęcie dzisiejszych zajęć była szybka piosenka - rozgrzewka pt. "Dwa przysiady, obrót, skok...". Zadaniem dzieci było naśladowanie wszystkich ruchów zademonstrowanych przez bohaterów teledysku w rytm wesołej piosenki. Następnie rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące dyscyplin sportowych. Dzieci odgadywały "Co to za dyscyplina?" po krótkich rymowanych opisach czynności wykonywanych przez sportowców. Kolejno wykonywaliśmy matematyczne ćwiczenia w naszych Kartach Pracy. Wyklejanie obrazków według kodu oraz próby dodawania i odejmowania w zakresie 10 sprawiły nam dużo frajdy. Kończąc nasze dzisiejsze zajęcia dzieci wypowiedziały się swobodnie na temat: "Co nam daje sport?". Odpowiadając na zadane pytanie dzieci skorzystały z dotychczasowej zdobytej wiedzy na temat korzystnego wpływu uprawiania sportu na każdy organizm.

Data: 27.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Sporty letnie"

Temat dnia: "Zabawy na placu zabaw"

Dziś rozpoczęliśmy wspólne zajęcia od zabawy pt. "Kolorowa piłka". Zadaniem dzieci było obrysowanie okrągłych przedmiotów codziennego użytku na kartce papieru oraz ozdobienie powstałych kół. Po zakończeniu pracy należało policzyć i nazwać wszystkie kolory ozdabiające piłki. Następnie dzieci wysłuchały informacji o "Różnych sportach". Dowiedziały się, co jest najważniejsze w uprawianiu sportów zespołowych oraz jakie sporty zamiast szybkości i zwinności wymagają od zawodników przede wszystkim skupienia i precyzji ruchów. Później dzieci wykonały kilka ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha w zabawie pt. "Jedzie rowerek". Na zakończenie dzieci wykonały swoją własną flagę na Olimpiadę z użyciem kredek i flamastrów.

Data: 26.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Sporty letnie"

Temat dnia: "Skaczemy, pływamy, biegamy..."

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki w rytm znanej dzieciom piosenki pt. "Skaczemy, biegniemy...". Następnie odczytana została informacja o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu. Po wysłuchaniu wskazówek zadaniem dzieci było dopasowanie odpowiedniego stroju i zabezpieczeń do danej dyscypliny sportowej. Później wykonaliśmy ćwiczenia rozwijające funkcje językowe w naszych Kartach Pracy. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami zorganizowali pogadankę na temat zasad panujących w sporcie z użyciem pytań pomocniczych.

Data: 25.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Sporty letnie"

Temat dnia: "Warto być wysportowanym"

W nową tematykę tygodnia wprowadził nas filmik animowany pt. "Sport to zdrowie". Dowiedzieliśmy się, jak ważne dla naszego zdrowia jest uprawianie sportu. Przypomnieliśmy też sobie nazwy kilku popularnych dyscyplin sportowych. Następnie dzieci wypowiadały się o dyscyplinach sportu, które znają i uprawiają. Rodzice zadawali dzieciom pytania związane ze sportem oraz pomagali im formułować spójne wypowiedzi. Później dzieci zabawiły się w zabawę pantomimiczną pt. "Dyscypliny sportowe". Na zakończenie wykonaliśmy kilka zadań w Kartach Pracy, poznając przy tym symbolikę kół olimpijskich.

Data: 22.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Małe i duże rodziny w akcji"

Temat dnia: "Dom naszych marzeń"

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia bajki ekologicznej pt. "Ekologiczny dom". Przypomnieliśmy sobie jak ważna dla przyszłości naszej planety jest ochrona środowiska. Później wyobrażaliśmy sobie swój wymarzony dom, odpowiadaliśmy na pytania pomocnicze zadawane przez rodziców i tworzyliśmy w swoich głowach koncepcję pracy plastycznej. Wykonaliśmy projekt wymarzonego domu na kartkach formatu A4. Na zakończenie zabawiliśmy się w zabawę ruchową i wykonaliśmy krótkie ćwiczenia w Kartach Pracy.

Data: 21.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Małe i duże rodziny w akcji"

Temat dnia: "Wkoło naszego podwórka"

Zabawą ruchową pt. "Ręce do góry" rozpoczęliśmy nasze dzisiejsze zajęcia. Dzieci wykonały bardzo przyjemną rozgrzewkę, co wprawiło je w dobry nastrój. Następnie odczytany został wiersz J. Koczanowskiej pt. "Podwórko". Okazało się, że oprócz kolegów i koleżanek, na podwórku podczas zabaw towarzyszą dzieciom jeszcze inni goście - owady. Po zastanowieniu, wymienionych zostało ich bardzo dużo. Są to przepiękne motyle, biedronki, osy, pszczoły, bąki i wiele innych. Dzieci wykonały więc z pomocą rodziców papierową biedronkę techniką origami według filmiku instruktażowego.

Data: 20.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Małe i duże rodziny w akcji"

Temat dnia: "Razem z mamą, razem z tatą"

Dzisiaj rozpoczęliśmy wspólną zabawę od wysłuchania pięknej piosenki pt. "Nie ma jak dom". Próbowaliśmy wsłuchać się dokładnie w tekst utworu oraz zaśpiewać prosty refren razem z dziećmi z zespołu "Mała Orkiestra Dni Naszych". Następnie wypowiedzieliśmy się na temat treści wysłuchanej piosenki oraz opowiedzieliśmy o naszym domu, jaki jest i kto w nim mieszka. W Kartach Pracy czekały na nas ciekawe ćwiczenia graficzne oraz zadania kształtujące umiejętność logicznego myślenia. Kończąc, zabawiliśmy się w zabawę ruchową pt. "Wesoły pajączek".

Data: 19.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Małe i duże rodziny w akcji"

Temat dnia"Kuchenne przygody dla zdrowia i urody

Na rozpoczęcie naszych zajęć dzieci odgadywały zagadki, rozwiązaniami których były nazwy warzyw. Później podzieliły na sylaby i głoski wyrazy oraz określiły pierwsze głoski w nazwach warzyw. Następnie dzieci wysłuchały informacji czytanej przez rodziców na temat konieczności spożywania warzyw każdego dnia. Miały przez to możliwość przypomnienia sobie jakie walory odżywcze posiadają warzywa. W Kartach Pracy dzieci ćwiczyły prawidłowy chwyt podczas wykonywania zadań grafomotorycznych. Kończąc zajęcia, razem z postaciami w teledysku dzieci zabawiły się w zabawę ruchowo- naśladowczą pt. "Najpierw skłon".

"Data: 18.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Duże i małe rodziny w akcji"

Temat dnia: "Rodziny duże, rodziny małe- wszystkie wspaniałe!"

Nasze dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej z elementami naśladownictwa pt. "Duży i mały skok". Następnie dzieci wraz z rodzicami tworzyli "Rodzinną krzyżówkę". Dzieci odgadywały zagadki, głoskowały wyrazy i wpisywały hasła w krzyżówkę z pomocą rodziców. Dziś wykonana została również praca plastyczna pt. "Rodziny wkoło nas" oraz ćwiczenia graficzne w Kartach Pracy. Na zakończenie rodzice wraz z dziećmi słuchali swoich ulubionych piosenek pod hasłem: "Rodzinne granie, rodzinne słuchanie".

Data: 15.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Mama jest najważniejsza"

Temat dnia: "Razem z moją mamą"

Początkiem naszych dzisiejszych zajęć była zabawa ruchowo- naśladowcza pt. "Skaczemy, biegniemy". Następnie dzieci z pomocą rodziców wykonały kartkę okolicznościową dla swoich mam. Każde dziecko wymyśliło własne życzenia dla mamy z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Następnie wysłuchaliśmy pięknej piosenki pt. "Kocham Cię, mamo!". Usłyszeliśmy, jak w obcych językach brzmi zwrot "kocham Cię". Próbowaliśmy też śpiewać prosty i rytmiczny refren piosenki. Na zakończenie wykonaliśmy kilka ćwiczeń w naszych Kartach Pracy.

Data: 14.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Mama jest najważniejsza"

Temat dnia: "Moja mama detektyw"

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy muzycznej pt. "Uliczni detektywi", która przypomniała nam podstawowe zasady korzystania z ruchu drogowego jako pieszych. Następnie poznaliśmy czynności, które na co dzień wykonuje detektyw. Doszliśmy do wniosku, że detektywi, tak jak nasze mamy, rozwiązują trudne sprawy, odnajdują zagubione rzeczy i pomagają ludziom. Dlatego w ramach podziękowań dla naszych wspaniałych mam bohaterek, wykonaliśmy pracę plastyczną w prezencie dla nich. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy ćwiczenia w Kartach Pracy.

Data: 13.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Mama jest najważniejsza"

Temat dnia: "Moja mama jubilatka"

Nasze dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy rodziców z dzieckiem pt. "Poduszka mała do uszka szeptała". Następnie dzieci wysłuchały fragmentu książki J. Papuzińskiej opowiadający o nietypowym spędzaniu imienin przez bohaterów. Później dzieci odpowiedziały na pytania dotyczące tekstu oraz opowiedziały, jak w ich domu rodzinnym obchodzone są urodziny lub imieniny członków rodziny. Po wykonaniu ćwiczeń w Kartach Pracy, dzieci zabawiły się w radosną zabawę ruchową z Zygzakiem.

Data: 12.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Mama jest najważniejsza"

Temat dnia: "Moja mama czarodziejka"

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od "Wiosennej gimnastyki z Pipi". Następnie wysłuchaliśmy pięknego wiersza C.Miki pt. "Dla mamy". Dzięki zadaniu "Pomocna dłoń" mieliśmy możliwość przypomnienia sobie, w jaki sposób możemy pomagać mamie i odzwierciedlić swoje przemyślenia na konturze własnej ręki. Taki prezent w formie pracy plastycznej na pewno spodobał się naszym wspaniałym mamom. Na zakończenie przenieśliśmy się w świat muzyki poważnej w trakcie aktywnego słuchania utworu muzycznego Antonio Vivaldiego pt. "Wiosna".

 Dnia: 11.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Mama jest najważniejsza"

Temat dnia: "Moja mama ratowniczka"

W ramach ćwiczeń porannych pobawiliśmy się w zabawę ruchowo- naśladowczą "Taniec z zwierzakami". Następnie wysłuchaliśmy fragmentu książki J. Papuzińskiej pt. "Moja mama czarodziejka". Dzieci dowiedziały się, że mama potrafi zreperować nawet uszkodzony księżyc. Dzieci opowiedziały usłyszaną historię, odpowiedziały na pytania dotyczące tekstu i ponumerowały historyjkę obrazkową według chronologii zdarzeń. Na zakończenie zabawiliśmy się w zabawę ruchową pt. "Księżyc".

Dnia 08.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Zawody naszych rodziców"

Temat dnia: "Kiedy książki kupujemy, pisarzowi dziękujemy!"

Dziś obejrzeliśmy ciekawą prezentację multimedialną pt. "Jak powstaje książka?", która pogłębiła naszą wiedzę dotyczącą powstawania i rodzajów książek. Następnie poznawaliśmy nazwy zawodów i czynności, które wykonują, by książka mogła trafić do księgarń i bibliotek. Robiliśmy również "Zakupy w księgarni". Posługiwaliśmy się monetami, obliczaliśmy i porównywaliśmy kwoty i kupowaliśmy książki z użyciem monet. Na zakończenie wzięliśmy udział w zabawie ruchowej, kształtującej umiejętność rozróżniania kierunków prawo-lewo.

Dnia 07.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Zawody naszych rodziców"

Temat dnia: "Wielki turniej o zawodach"

Początkiem naszej dzisiejszej zabawy było wysłuchanie wiersza M. Niemyckiego pt. "Zawody", który opowiada o różnorodności pasji, talentów i wyboru zawodów wśród ludzi. Następnie wykonaliśmy kilka krótkich ćwiczeń w naszych Kartach Pracy. Pod hasłem "Wielkiego turnieju o zawodach" dokonywaliśmy analizy słuchowej wyrazów. Dzieliliśmy na sylaby i głoski nazwy zawodów oraz określaliśmy pierwsze głoski w każdym z nich. Na zakończenie przenieśliśmy się w świat marzeń i wykonaliśmy pracę plastyczną techniką kolażu na temat "Kim będę w przyszłości?".

Dnia 06.05.2020r.

Krąg tematyczny: "Zawody naszych rodziców"

Temat dnia: "Jest tyle ciekawych zawodów na świecie!"

Dziś dzieci wysłuchały piosenki o zawodach, dzięki której przypomniały sobie nazwy poszczególnych zawodów wykonywanych przez członków ich rodzin, sąsiadów i znajomych. Wesoła piosenka wprowadziła wszystkich w dobry nastrój. Następnie kształtowaliśmy u dzieci umiejętność klasyfikowania w zabawie "Dopasuj przedmiot do zawodu". Zabawa "Gdy zawody wybieramy, długo się zastanawiamy" wprowadziła wiadomości na temat struktury i rodzajów zawodów. Rodzice mieli również możliwość pobawienia się z dziećmi w zabawę ruchowo-naśladowczą pt. "Fryzjer". Na zakończenie dzieci rozwiązały kilka zagadek słownych, odgadując "Co to za zawód?".

Dnia 5.05.2020r.

Wtorek: 5.05.2020r.

Krąg tematyczny: Zawody naszych rodziców

Temat dnia: Kto szyje ubrania?

Dzisiaj rozwiązywaliśmy zagadkę, która dotyczyła tematu dnia. W zabawie „Czego potrzebuje krawiec?” dzieci rysowały rysowały rzeczy, które według nich są niezbędne krawcowi do wykonywania jego zawodu (np. nożyczki, maszyna do szycia, centymetr, materiał, nitka, igła). W zabawie „Mierzymy w szerz, mierzymy wzdłuż i sukienkę szyjemy już” dzieci dokonały za pomocą centymetra  krawieckiego pomiarów swojego modela (np. mamy, brata lub siostry). Razem z rodzicami odczytywały dokonanych zapisaniu wymiarów,  w tym kilku przedmiotów ze swojego domu (np. długości stołu lub wysokości krzesła). Na zakończenie oglądały film o szyciu poduszek – serduszek.  Z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa wykonały swoje własne serduszko.

Dnia 22.04.2020r.

Środa: 22.04.2020r.

Krąg tematyczny: Mali odkrywcy

Temat dnia: Dzieci odkrywają świat

Wysłuchaliśmy wiersz ,,Przyjaciel przyrody", z którego mogliśmy się dowiedzieć jak dbać o przyrodę. Następnie odpowiadaliśmy na pytania dotyczące ekologicznych zachowań.  Każdego dnia powinniśmy dbać o naszą planetę. Dlatego, w tym zadaniu dzieci sprawdzały sposób oszczędzania prądu, wody i segregowania śmieci. ,,Ziemia, woda, powietrze" to zabawa ruchowa, której dzieci wykonywały polecenia wydawane przez partnerów zabawy. Wysłuchaliśmy ekologicznej piosenki oraz dzieci zrobiły papierową żabkę.

Dnia 21.04.2020r.

Wtorek: 21.04.2020r.

Krąg tematyczny: Co to znaczy być odkrywcą

Temat dnia: Wynalazki, które zmieniły świat

Na początek zabawy dzieci słuchały opowiadanie pt. „Ślimaki”  Renaty Piątkowskiej. Następnie odpowiadały na pytanie dotyczące głównego bohatera opowiadania. Na podstawie wyrazu „ślimak” poznały małą i wielką literą „ś” i wykonywały zadania w Kartach Pracy. Za pomocą sznurka układały muszlę na podłodze lub dywanie i przechodziły po nim na palcach, na piętach, bokiem, stopa za stopą. Inną zabawą było stworzenie „Memo ślimakowo – śliwkowe". Lepienie ślimaka z plasteliny lub z ciastoliny zapewne dało wiele zadowolenia z wykonanej pracy.  Na zakończenie dzieci uczestniczyły w „Jarzynowej Gimnastyki”.

Dnia 20.04.2020r.

Poniedziałek 20.04.2020r.

Krąg tematyczny: Mali odkrywcy

Temat dnia: Jak najlepiej spędzać wolny czas

W zabawie „Kto pyta, nie błądzi” dziecko i rodzic zadawali sobie  pytania na temat swoich zainteresowań. Po wysłuchaniu opowiadania „ Bajka o kolorowych kredkach” dzieci rysowały piórnik oraz jego wyposażenie zgodnie z opowiadaniem. Zabawa „Pokaż czynność” polegała na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez partnera zabawy. Na zakończenie dzieci bawiły się z wykorzystaniem gazety.

 

Dnia 3.04.2020 PRACA ZDALNA

Piątek: 3.04.2020r.

Krąg tematyczny : „Wiosna w parku i w ogrodzie”

Temat dnia: Pachnąco, kolorowo, smacznie, pięknie i zdrowo

W „Grze w zielone” rozróżnialiśmy i nazywaliśmy przedmioty i rośliny, które są w kolorze zielonym. Udział w zabawie muzyczno – ruchowej „Kto jak skacze – Wygibasy z naszej klasy”. Dzieci bawiły się w skoki i podskoki naśladując zwierzęta. Następnie został przedstawiony temat domowej hodowli białej fasoli i cebuli. Dzieci obejrzały film edukacyjny o zakładaniu domowej hodowli fasoli. W następny filmie edukacyjnym, zobaczyły co dzieje się z posadzoną w ziemi fasolą. Na zakończenie dzieci założyły „Kronikę hodowli”.

Dnia 2.04.2020 PRACA ZDALNA

Czwartek 2.04.2020r.

Krąg tematyczny : „Wiosna w parku i w ogrodzie”

Temat dnia: Wyprawa po wiosenne słońce

Początkiem  naszych zabaw było wysłuchanie powitalnej piosenki, a później „Gimnastyka buzi”. Dzieci wykonywały ćwiczenia według instrukcji podanej w filmie. Następnym zadaniem był udział w zabawie ruchowo – muzycznej "Głowa, ramiona, kolana, pięty". Utrwalanie wiadomości z zakresu liczenia, dodawania i odejmowania odbyło się w oparciu o film edukacyjny i wykonywanie zadań w Kartach Pracach.  Układaliśmy również historyjki matematyczne oraz łączenie rysunków z właściwymi obliczeniami.

Dnia 1.04.2020 PRACA ZDALNA

Środa 1.04.2020r.

Krąg tematyczny : „Wiosna w parku i w ogrodzie”

Temat dnia: Wiosenkowo, fiołkowo

W zabawie plastycznej orgiami, dzieci wykonały „Biedronkę”. Natomiast w zabawie ruchowej „Wiosenna pobudka” wykonywały ćwiczenia zgodnie z poleceniami prowadzącej.  Po obejrzeniu filmu „Wiosenne przygody krasnala Hałabały” dzieci odpowiadały na pytania, które dotyczyły krasnala Hałabały. Innym zadaniem było przeczytanie czytanki w Kartach Pracy i rozwiązywanie zadań dotyczących tekstu. Następną zabawą było wytyczanie trasy według mapy graficznej, według kodu oraz zabawa matematyczna „Żaba i muszki”.

Dnia 31.03.2020 PRACA ZDALNA

Wtorek 31.03.2020r.

Krąg tematyczny : „Wiosna w parku i w ogrodzie”

Temat dnia: Wiosenka, wiosenka w konwaliowych sukienkach

W zabawie „Wiosna” dzieci naśladowały ruchami rąk owady żyjące na wiosennej łące. Następnie  rozwiązywały zagadki pod tytułem „Wiosenne zagadki z kwiecistej rabatki”. Ponadto dzieci poznały literę h, H i czytały czytankę oraz rysowały po śladzie poznaną literę. 
Wykonując zadania w Kartach Pracy, starały się o prawidłowe trzymanie ołówka czy kredki ołówkowej. Dbały o wyprostowane plecy i trzymanie stóp ułożonych na podłodze. Na zakończenie dzieci tańczyły zumbę.

Dnia 30.03.2020 PRACA ZDALNA

Poniedziałek 30.03.2020r.

Krąg tematyczny : „Wiosna w parku i w ogrodzie”

Temat dnia: Witaj, wiosno!

W jaki sposób przybywa do nas wiosna? Czy przyjeżdża saniami, przypływa łódką czy też przybywa pieszo? A może jednak tramwajem, jak myślicie? Zastanawialiśmy się na podstawie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”.  Natomiast do zabawy „Ślady wiosny” w wytyczanie szlaków stopami, wykorzystaliśmy gazety. Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia. Nie tylko to obserwujemy, ale także słyszymy. Zgadywaliśmy, jakimi dźwiękami gra dla nas wiosna, np. kumkanie żab, klekot bocianów, świergot ptaków, szumiący wiaterek, uderzanie kropelek wiosennego deszczu o parasol, kapanie wody z topniejących sopli, łopot ptasich skrzydeł, kukanie kukułki itp. Na zakończenie dzieci narysowały/namalowały wiosnę oraz w jaki sposób do nas przybywa.

 Dnia 27.03.2020 PRACA ZDALNA

Piątek 27.03.2020

Krąg tematyczny : „Chronimy przyrodę”

Temat: Wielki turniej odkrywców przyrody

„Gazetowa tarcza” to zabawa ruchowa z elementem rzutu, podczas której dzieci mogły  wykorzystać gazety.  „Zostawić czysty świat” – dzieci słuchały piosenkę  i ją rysowały. Do tego zadania wykorzystały pełną paletę kolorów charakterystycznych dla wiosny. Rozmowa z dziećmi „W moim czystym świecie’ była podsumowaniem wiadomości z całego tygodnia. Mogły też doskonalić umiejętność wypowiadania własnych sądów. „Wielki turniej odkrywców przyrody” – to  turniej wiedzy z ekologii. Dzieci mogły odpowiadać  na zadane pytania. Ostatnim zadaniem było  wykonanie własnych książeczek o treści ekologicznej Moja EKO-książka”.

Dnia 26.03.2020 PRACA ZDALNA

Czwartek 26.03.2020r. 

Krąg tematyczny : „Chronimy przyrodę”

Temat: Kto odpowiada za czystość na naszej planecie? 

 „Czysta Ziemia” – własnymi słowami dzieci opowiadały  o tym, jak każdy człowiek może przyczynić się do tego, aby na świecie było czysto. W zabawie „Posłuchaj, policz i ułóż” – wspólnie przy wykorzystaniu łyżki drewnianej oraz pojemnika naprzemienne liczyły dzieci, a później rodzice ilość  uderzeń. Druga zabawa w „Echo” polegała na powtarzaniu wystukanego rytmu przez partnera zabawy.  Przy pomocy rodziców dzieci w zabawie „Pod dyktando” – poruszało się po pokoju i zmieniało kierunek. Dzieci przy wsparciu rodziców wykonały zadanie  „Zaznacz drogę”.  Musiały narysować trasę każdej drużyny, kolorując pola zgodnie z kodem. Następnie wymyślały własną trasę i zakodowały ją za pomocą strzałek. Zadaniem rodziców było narysowanie tej trasy.

Dnia 25.03.2020 ZACZYNAMY PRACĘ ZDALNĄ

Środa 25.03.2020r.

Krąg tematyczny : „Chronimy przyrodę”

Temat dnia: Po co nam tyle koszy na śmieci? 

Zaprosiliśmy rodziców i dzieci do zabawy w „Ciuciubabkę”-  tradycyjnej zabawy towarzyskiej. Inna zaproponowana zabawa to „Rzut do kosza” – dzieci miały możliwość nie tylko segregowania śmieci ale też do wykonania rzutu do kosza. Wraz z rodzicami dzieci mogły wykonać ze słoika wazonów, a z narysowanych i wyciętych kwiatów bukiety. Był też czas do wspólnego odczytania tekstu „Rozmowa Julki” oraz rozmowy ”O czym rozmawiała Julka z bratem i tatą?” .

Walentynkowy Korowód Uprzejmości

14.02.2020 W ramach promowania uprzejmych zachowań oraz Praw Dziecka dzieci uczestniczyły w Korowodzie Uprzejmości. Dzieci podczas przemarszu rozdawały przechodniom serduszka z uprzejmymi słowami oraz skandowały słowa uprzejmości.

Udział w koncercie muzyki poważnej i świątecznej zorganizowanej przez rodziców. 

22.01.2020 Rodzice wychowanków naszego przedszkola zaprezentowały utwory muzyki poważnej, jak i świąteczne grając na instrumentach strunowych, klawiszowych i perkusyjnych. Dzieciom bardzo podobało się to muzyczne spotkanie.

ZIMOWE FERIE W PRZEDSZKOLU
Szybko minęły 2 tygodnie ferii zimowych, które odbywały się w naszym przedszkolu pod hasłem Z BAŚNIĄ I LEGENDĄ PRZEZ POLSKĘ. Wspólnie ze wszystkimi grupami codziennie na sali gimnastycznej spotykaliśmy się na wspólnym czytaniu legend z różnych zakątków Polski. W ten sposób odwiedziliśmy takie miejsca jak: Zakopane, Kraków, Toruń, Warszawę, Poznań, Gdańsk, Wrocław i Śląsk. Wspólnie uczestniczyliśmy w różnych zabawach ruchowych, rozwiązywaliśmy zagadki, śpiewaliśmy piosenki i wykonywaliśmy tematyczne prace plastyczne. Podsumowaniem zimowych podróży po mapie były zmagania drużynowe, gdzie wspólnie z kolegami rozwiązywaliśmy zadania. Wszystkie dzieci świetnie sobie poradziły i wykazały się wiedzą o poznanych miejscach w związku z tym otrzymały w nagrodę medale. 

Dzień Babci i Dziadka
W dniu 24.01.2019 nasze Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje Babcie i Dziadków na przedstawienie i słodki poczęstunek. Naszym gościom bardzo podobał się występ swoich wnuków, dlatego nagrodzili nas dużymi oklaskami. 

NOWOROCZNY KONCERT W WYKONANIU RODZICÓW
W dniu 11.01.2019 uczestniczyliśmy w koncercie, który przygotowali dla nas rodzice. Rodzice grali na instrumentach takich jak:harfa, skrzypce, fortepian, flet i gitara. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i piosenki o zimie oraz słuchaliśmy pastorałki. 

BAL W PRZEDSZKOLU
W dniu 10.01.2019 odbył się w przedszkolu bal. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, tańczyliśmy, oglądaliśmy pokaz baniek mydlanych i śniegu. Mieliśmy też robione zdjęcia w swoich karnawałowych przebraniach. 

Przy wigilijnym stole
20 grudnia wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składaniem życzeń, wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały pierniczki i inne łakocie, a następnie zjadły wigilijny obiad. Takie podniosłe chwile, nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. 

JASEŁKA W MOTYLKACH
18 grudnia dzieci z grupy Motylki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany dla rodziców i zaproszonych gości.Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Na zakończenie uroczystości Dzieci wraz z wychowawcami złożyły zgromadzonym świąteczne życzenia i wręczyły upominki. 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
W grudniu nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Dzieci z wielką radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki, natomiast Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał, że za rok na pewno nas odwiedzi. 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w obchodach Święta Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim mały lub dużym przyjacielem Misiem .Przedszkolaki zostały zaproszone wraz z swoimi przytulankami do wspólnej zabawy. 

DZIEŃ GÓRNIKA
Dzień Górnika obchodzimy na cześć patronki – Świętej Barbary – zwanej również Barbórką. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu. Dzieci poznały pracę górników, zdobyły wiedzę na temat właściwości siarki, węgla i soli. Poznały również strój górnika, w skład, którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem). Miały możliwość zobaczyć szpadę górniczą oraz jej akt nadania i wiele innych pamiątek przyniesionych przez gości. 

WYCIECZKA NA CMENTARZ
Podczas pieszej wycieczki 29 listopada na pobliski cmentarz dzieci miały szansę zapoznać się z sylwetami osób zasłużonych dla naszego regionu i kraju. Została przybliżona sylwetka Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera, Jerzego Ziętka, Kazimierza Skiby, Konstantego Wolnego dzieci - zapaliły znicze na ich grobach. 

ŚWIĘTO DYNI
Jak co roku późną jesienią dzieci z naszej grupy obchodziły Święto Dyni. W tym dniu na naszych stołach gościły produkty z dyni. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji tej imprezy. 

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W naszym przedszkolu odbyły się działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Dzieci z grup Motylki i Zajączki przygotowały z tej okazji uroczysty program artystyczny. 

Dzień Przedszkolaka
We wrześniu w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.