KALENDARIUM ZAJĄCZKI

Ferie w przedszkolu
W czasie zimowych ferii poznawaliśmy baśnie i legendy z różnych miast Polski w ramach spotkań Niezwykła podróż śladami polskich legend. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy przedstawiły bajkę Królowa Śniegu. Następnie dzieci wręczyły dziadkom przygotowane prezenty. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci. 

Zabawy konstrukcyjne
23 stycznia dzieci z grupy Zajączki odwiedziły Centrum Kreatywności w Katowicach Bricks 4 Kidz gdzie zapoznały się z historią powstania klocków lego oraz wzięły udział w zajęciach opartych na połączeniu potencjału kreatywności z naturalną ciekawością świata. 

BAL W PRZEDSZKOLU
Dziś w przedszkolu śmiech i tańce, tańczą różne przebierańce, każdy przebrał się inaczej,ten obraca się, ten skacze... Tak bawiliśmy się na wspaniałym balu karnawałowym. Już od pierwszych rytmów, bajkowe postacie rozpoczęły pląsy. Nad balem czuwał DJ, który gościł w naszym przedszkolu. Były tańce łamańce, zakręcone korowody, walczyki jednym słowem zabawa na 102. 

Przy wigilijnym stole
Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składaniem życzeń, wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały pierniczki i inne łakocie, a następnie zjadły wigilijny obiad. Takie podniosłe chwile, nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. 

ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE
19 grudnia dzieci z grupy Zajączki z wielkim zaangażowaniem i zapałem przygotowywały świąteczne przedstawienie. Dzieci ku uciesze swoich rodziców, w pięknych strojach przedstawiły historię świąt w różnych krajach oprawioną kolędami i pastorałkami. Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. 

MIKOŁAJ
W grudniu nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Dzieci z wielką radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki, natomiast Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał, że za rok na pewno nas odwiedzi. 

Święto Pluszowego Misia
W tym roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w obchodach Święta Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim mały lub dużym przyjacielem Misiem .Przedszkolaki zostały zaproszone wraz z swoimi przytulankami do wspólnej zabawy. 

Dzień Górnika
Dzień Górnika obchodzimy na cześć patronki – Świętej Barbary – zwanej również Barbórką. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu. Dzieci poznały pracę górników, zdobyły wiedzę na temat właściwości siarki, węgla i soli. Poznały również strój górnika, w skład, którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem). Miały możliwość zobaczyć szpadę górniczą oraz jej akt nadania i wiele innych pamiątek przyniesionych przez gości. 

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W naszym przedszkolu odbyły się działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Dzieci z grup Zajączki i Motylki przygotowały z tej okazji uroczysty program artystyczny. 

Pieczemy gofry
30 października odbyło się w naszej grupie wielkie pieczenie gofrów. Do pracy zabraliśmy się zaraz po śniadaniu. Rozpoczęliśmy od przygotowania produktów. Następnie, kiedy ciasto była już gotowe i odpowiednio nagrzana gofrownica do pieczenia włączyły się zaproszone babcie. Wszędzie unosił się wspaniały aromat pieczonego ciasta. Dzieci z niecierpliwością czekały aż gofry będą gotowe. Każdy mógł sam zdecydować z czym będzie je jadł. Do wyboru były owoce które dzieci same pokroiły, cukier puder i kolorowa posypka. Wszystkie wyglądały apetycznie a smakowały jeszcze lepiej. Gofry były tak pyszne, że co niektórzy skorzystali z dokładki. Nasze przedszkolaki uwielbiają takie kulinarne zajęcia, ponieważ to sama przyjemność spożywać to, co się samodzielnie przygotowało. 

Giszowianie
11 października nasze Zajączki wybrały się autobusem miejskim na wycieczkę do miasta Giszowiec gdzie z zespołem Giszowianie zrobiły prace plastyczne pt Jesienne obrazy oraz wzięły udział w jesiennym muzykowaniu z zespołem De Silvers. 

Wycieczka do Ogrodów Kapias
9 października grupa Zajączki wybrała się na wycieczkę do pokazowych ogrodów Kapias w Goczałkowicach. Głównym celem wycieczki było poznanie fauny i flory w przepięknych ogrodach. Dzieci miały możliwość poznania unikatowych roślin ich warunków życia i sposobów pielęgnacji. Wydzielone zaułki ogrodowej tj. ogród prowansalski, azjatycki, angielski, wiejski zachwycały swoją dbałością o każdy szczegół i aranżacją. Na zakończenie wycieczki dzieci spędziły czas na placu zabaw w ogrodach Kapis. 

Wycieczka do Urzędu Wojewódzkiego
26 września Starszaki zwiedziły gmach Urzędu Wojewódzkiego zobaczyły : westybul, sale marmurową, złotą, skarbiec, windę paciorkową oraz zasiadły w lawach sali sejmowej . 

Dzień Przedszkolaka
We wrześniu w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy muzyce. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. 

WYCIECZKA DO SZKOŁY POLICJI W KATOWICACH
14 września 2018 r. dzieci z grupy Zajączki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Policji Katowicach, by wziąć udział w dniu otwartym dla przedszkoli. Program obejmował wiele pokazów i atrakcji; między innymi pokaz ratownictwa przedmedycznego, tresury psów policyjnych i inne. Dzieci miały również możliwość obejrzenia samochodów policyjnych oraz sprzętu, służącego policyjnego. Na zakończenie pobytu w Szkole Policji wykonano pamiątkowe zdjęcie ze "Sznupkiem". To był dzień pełen wrażeń.