Tydzień zimna w Mieście Nauki: 1–7 stycznia 2024

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach oraz wykładach zorganizowanych przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w dniach 4 i 5 stycznia 2024r.

Wspaniały pokaz pt. „Mrożąca lody na patyku kuchnia molekularna” miała możliwość zobaczyć klasa 8a. Pokazy kuchni molekularnej w czwartek poprowadziła Pani dr n. o zdrowiu Gabriela Wanat-Kańtoch ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczniowie mogli również skosztować wspomnianych już lodów.

W piątek klasy 8a i 7b wraz z wychowawcami wzięły udział w trzech wspaniałych wykładach poświęconym niskim temperaturom w leczeniu, w nauce oraz kryminalistyce.
Wspaniała dawka ciekawych informacji podana w prosty i interesujący sposób dla młodszych i starszych uczestników wykładów.
Wykład „Zima w medycynie czyli zimno, zimniej, leczymy” został poprowadzony przez specjalistki w dziedzinie kardiologi, tj. Panią dr n. med. Krystyna Bochenek-Klimczyk z Uniwersytetu Śląskiego oraz Panią dr hab. n. med. Mariola Szulik. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak postępuję się z osobami, które są w hipotermii i nie tylko.
Wykład „Życie w niskich temperaturach” pokazał, że nawet bakterie i zwierzęta potrafią wykorzystać niskie temperatury dla swoich celów. Wykład poprowadził Pan dr Jacek Francikowski z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
Wykład „Przypadek Człowieka lodu, czyli jak zimno wpływa na ślady kryminalistyczne”. Lód utrwalił ślady zabójstwa dokonanego ponad 5 tysięcy lat temu. Oetzi, tzw. Człowiek Lodu, zginął od rany zadanej strzałą, a jego ciało przysypał śnieg. Współczesne badania pozwoliły na zbadanie okoliczności jego śmierci. Niska temperatura, w tym przypadku przebywanie ciała w lodzie, pozwala utrwalić niektóre ślady kryminalistyczne. Wykład poprowadziła Pani dr Joanna Stojer-Polańska, współorganizatorka cyklu konferencji dotyczących ciemnej liczby przestępstw na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.

To był tydzień pełen wrażeń i ciekawych aktywności. Uczestnikom naprawdę podobały się zajęcia, z których na podsumowanie powstaną plakaty i lapbooki.

O kolejnych tygodniach tematycznych można znaleźć informacje na https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/
Serdecznie zapraszamy do aktywności!

Scroll to Top