Regulamin Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Katowicach

Konkurs został objęty patronatem Muzeum Historii Katowice.

Cele konkursu:

-szerzenie wśród uczniów wiedzy na temat historii Katowic,

-kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce,

-kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i prezentacji,

-integracja środowisk szkół podstawowych w Katowicach.

Organizator:

Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach

Uczestnicy:

Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI-VIII. Daną szkołę reprezentuje 3 osobowy zespół, który wymyśla dla siebie nazwę związaną z Katowicami i hasło promujące Katowice.

Zgłoszenia u p. Sylwii Kaczmarek w terminie do 15.03.2024roku.

Konkurs odbędzie się 16. 04. 2024r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach.

Zasady konkursu:

Część I:

Komisja przyznaje punkty od 1 do 2 za nazwę każdego zespołu oraz za hasło promujące Katowice. Komisja bierze pod uwagę trafność wyboru i jego oryginalność.

Część II:

Zespoły udzielają odpowiedzi na 5 wylosowanych pytań. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymują jeden punkt.

Część III:

Zespoły z puzzli układają na czas jeden z wylosowanych budynków i nazywają go. Drużyna, która najszybciej ułoży puzzle i poprawnie nazwie budynek otrzymuje 3 punkty, kolejna drużyna otrzymuje 2 punkty, a pozostałe po 1 punkcie.

Część IV:

Zespoły łączą ze sobą portrety 6 znanych katowiczan z ich nazwiskami. Grupy otrzymują za poprawnie wykonane zadanie 3 punkty, za wykonanie zadania z jednym błędem 2 punkty, za zadanie z dwoma błędami 1 punkt, za zadanie z 3 i więcej błędami 0 punktów.

Część V:

Zespoły wyjaśniają pochodzenie nazwy wylosowanej ulicy i za poprawne wykonanie zadania otrzymują punkt.

Część VI:

Zespoły wykazują się wiedzą na temat najważniejszych pomników znajdujących się w Katowicach. Uczniowie łączą nazwy pomników z odpowiednimi numerami na mapce oraz podają krótką pisemną informację o jednym wybranym z wylosowanych pomników. Grupy za poprawne umiejscowienie pomników na mapce otrzymują 3 punkty, za wskazanie z jednym błędem 2 punkty, z dwoma błędami 1 punkt, a z trzema i więcej błędami 0 punktów. Poza tym otrzymują dodatkowy punkt za poprawne informacje o wybranym pomniku.

Część VII:

Zespoły odszukują na planie miasta najkrótszą drogę dotarcia do wskazanego miejsca. Za poprawne wskazanie drogi otrzymują 1 punkt.

Jeżeli po podsumowaniu punktów, okaże się, że drużyny mają taką samą ich liczbę, zostanie przeprowadzona dogrywka między tymi zespołami polegająca na odpowiedzi na 3 wylosowane przez grupę pytania dotyczące historii Katowic.

Nad przebiegiem konkursu będzie czuwać komisja złożona z dwóch przedstawicieli SP12 i przedstawiciela szkoły wylosowanej spośród biorących udział w konkursie.

Zagadnienia do konkursu:

-historia miasta Katowice,

-najważniejsze budynki Katowic,

-najważniejsze pomniki,

-słynni katowiczanie,

-najważniejsze ulice,

-znajomość mapy Katowic.

Nagrody:

Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają dyplomu i nagrody rzeczowe. Pozostałe drużyny otrzymają pamiątkowe dyplomy.