REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KATOWICACH
Konkurs został objęty patronatem Muzeum Historii Katowice.
Cele konkursu:
-szerzenie wśród uczniów wiedzy na temat historii Katowic,
-kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce,
-kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i prezentacji,
-integracja środowisk szkół podstawowych w Katowicach.
Organizator:
Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach
Uczestnicy:
Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI-VIII. Daną szkołę reprezentuje 3 osobowy zespół, który wymyśla dla siebie nazwę związaną z Katowicami i hasło promujące Katowice.
Zgłoszenia u p. Sylwii Kaczmarek w terminie do 15.03.2024roku.
Konkurs odbędzie się 16. 04. 2024r. o godzinie 9.00 w Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach.
Zasady konkursu:
Część I:
Komisja przyznaje punkty od 1 do 2 za nazwę każdego zespołu oraz za hasło promujące Katowice. Komisja bierze pod uwagę trafność wyboru i jego oryginalność.
Część II:
Zespoły udzielają odpowiedzi na 5 wylosowanych pytań. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymują jeden punkt.
Część III:
Zespoły z puzzli układają na czas jeden z wylosowanych budynków i nazywają go. Drużyna, która najszybciej ułoży puzzle i poprawnie nazwie budynek otrzymuje 3 punkty, kolejna drużyna otrzymuje 2 punkty, a pozostałe po 1 punkcie.
Część IV:
Zespoły łączą ze sobą portrety 6 znanych katowiczan z ich nazwiskami. Grupy otrzymują za poprawnie wykonane zadanie 3 punkty, za wykonanie zadania z jednym błędem 2 punkty, za zadanie z dwoma błędami 1 punkt, za zadanie z 3 i więcej błędami 0 punktów.
Część V:
Zespoły wyjaśniają pochodzenie nazwy wylosowanej ulicy i za poprawne wykonanie zadania otrzymują punkt.
Część VI:
Zespoły wykazują się wiedzą na temat najważniejszych pomników znajdujących się w Katowicach. Uczniowie łączą nazwy pomników z odpowiednimi numerami na mapce oraz podają krótką pisemną informację o jednym wybranym z wylosowanych pomników. Grupy za poprawne umiejscowienie pomników na mapce otrzymują 3 punkty, za wskazanie z jednym błędem 2 punkty, z dwoma błędami 1 punkt, a z trzema i więcej błędami 0 punktów. Poza tym otrzymują dodatkowy punkt za poprawne informacje o wybranym pomniku.
Część VII:
Zespoły odszukują na planie miasta najkrótszą drogę dotarcia do wskazanego miejsca. Za poprawne wskazanie drogi otrzymują 1 punkt.
Jeżeli po podsumowaniu punktów, okaże się, że drużyny mają taką samą ich liczbę, zostanie przeprowadzona dogrywka między tymi zespołami polegająca na odpowiedzi na 3 wylosowane przez grupę pytania dotyczące historii Katowic.
Nad przebiegiem konkursu będzie czuwać komisja złożona z dwóch przedstawicieli SP12 i przedstawiciela szkoły wylosowanej spośród biorących udział w konkursie.
Zagadnienia do konkursu:
-historia miasta Katowice,
-najważniejsze budynki Katowic,
-najważniejsze pomniki,
-słynni katowiczanie,
-najważniejsze ulice,
-znajomość mapy Katowic.
Nagrody:
Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają dyplomu i nagrody rzeczowe. Pozostałe drużyny otrzymają pamiątkowe dyplomy.