„Dzień wody – naszego wrażliwego skarbu!”

W dniu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Instytut Geofizyki PAN w Warszawie przeprowadził webinar dla uczniów. Warto wspomnieć, że nasza szkoła współpracuje z Instytutem przy okazji różnych projektów edukacyjnych, np. Britec, CarbonAct itp.

Światowy Dzień Wody to okazja do zastanowienia się, czemu ta substancja, choć tak powszechna, jest jednocześnie cennym zasobem i to takim, który może się nam wyczerpać łatwiej niż myślimy. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzą się o użyciu wody, jakimi zasobami dysponujemy, jakie są zagrożenia dla wód oraz jakie zagrożenia niosą ze sobą powodzie i susze. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6-8.

Prelegent: Dr inż. Łukasz Przyborowski – młody naukowiec, ukończył studia na kierunku ochrona środowiska na Politechnice Warszawskiej, koncentrując się na tematyce związanej z zasobami wodnymi. W Instytucie Geofizyki PAN dołączył do Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, gdzie zajął się badaniem zjawisk fizycznych w naturalnych rzekach w obecności roślinności. Zawsze szuka drugiej strony medalu, przez co łatwo przychodzi mu analizowanie złożonych zależności między działalnością człowieka a środowiskiem. W ostatnim czasie podjął temat transportu plastiku w rzekach, co ma nadzieję, przyczyni się ostatecznie do poprawy stanu wód.