Grant mFundacji na realizację projektu „Nasz geometryczny świat”

Miło nam poinformować, że nasz Zespół otrzymał grant Fundacji m Banku w wysokości 11 300zł na realizację projektu edukacji matematycznej pt. „Nasz geometryczny świat”.

Cele projektu:

1. Nabycie i rozwój matematycznych kompetencji kluczowych u uczniów szkół podstawowych.
2. Poszerzenie warsztatu pracy dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych na terenie Katowic.
3. Popularyzacja nauk ścisłych poprzez organizację warsztatów i konkursów STEAM.

Projekt nastawiony jest na kształcenie kompetencji matematycznych, przede wszystkim wyobraźni przestrzennej. Projekt zakłada całościowe podejście do tematu poprzez szkolenia dla nauczycieli z rejonu Katowic, szkolenia dla uczniów oraz zajęcia/warsztaty dla społeczności.

Działania:

1. Poprzez symulację i druk 3D wpłynąć na zmianę tego trendu-chętni będą mogli zaprojektować bazę 3D, wydrukować ją, zaprojektować pomoce dydaktyczne z matematyki itp.

2. W celu lepszego przygotowania się do działań zostaną zaproszeni eksperci do przeszkolenia nauczycieli matematyki oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego z Katowic i okolic.

3. Zostaną również przeprowadzone szkolenia dla uczniów przez ekspertów z zakresu doświadczania z geometrią.

4. W międzyczasie w szkole podczas długich przerw będziemy promować nauki ścisłe poprzez gry i zabawy matematyczne.

5. Przez cały okres trwania projektu będziemy promować nasze działania za pomocą mediów społecznościowych, tradycyjnych gazet i stron internetowych.

6. Organizacja ogólnopolskiego konkursu STEAM „Nasz geometryczny świat”, 3 kategorie wiekowe (klasy 1-3 Figury wokół nas,klasy 4-6: Ja w sześciokątnym świecie, klasy 7-8: Modele budowy atomu (modele przestrzenne)-miejsca od 1-3 oraz wyróżnienia).

7. Sprawdzenie rozwoju kompetencji kluczowych u uczniów podczas podsumowania działań projektowych.

8. Przygotowane materiały dydaktyczne mogą posłużyć innym nauczycielom.

Metody:

1. IBL – nauczanie przez dociekanie, to podstawa tego projektu. Uczniowie mają sami odkrywać zależności, dokonywać obliczeń. Stawiają odpowiednie pytania i szukają na nie odpowiedzi. Moderowanie pracą uczniów/grupy rodzinnej.

2. Warsztaty, projekty.

Zajęcia dla całych rodzin, dla społeczności lokalnej i nie tylko, gdyż trzeba całościowo podejść do sprawy.

W realizacji projektu wezmą udział nauczyciele m.in. matematyki, fizyki, chemii oraz informatyki i techniki. Zakładamy współpracę oraz współtworzenie projektu oraz wszystkich rezultatów zgodnie z zasada nauczania przez dociekanie w duchu działań STEAM.

Dofinansowanie przez Fundację mBanku.

Kwota dofinansowania: 11 300zł

Realizacja projektu: marzec-grudzień 2024r.