Miło nam powiadomić, że Klub Młodego Odkrywcy KMO Młody Naukowiec ZSiP1Katowice dołączył do programu „Razem dla lepszej przyszłości”, pomagającego w integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin. Program realizowany w partnerstwie Centrum Nauki Kopernik z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.
Opiekunka klubu Pani Joanna Grecka-Otremba złożyła propozycje projektu, którego głównym celem jest popularyzacja nauk ścisłych poprzez organizację zajęć w Klubie Młodego Odkrywcy Młody Naukowiec ZSiP 1 Katowice wykorzystując edukację włączającą, pracę z uczniem wielokulturowym, w tym z doświadczeniem migracyjnym.
Cele szczegółowe, to rozwój kompetencji matematycznych, IT, w zakresie nauk przyrodniczych, technologicznych oraz obywatelskich, osobistych, społecznych.
Jakie działania są planowane w ramach projektu?
– działania o charakterze naukowym/badawczym: badanie zanieczyszczeń powietrza w okolicy oraz w samej szkole i przeciwdziałaniu temu,
– rozwój myśli ekologicznej, w tym promocja ekologicznych źródeł energii,
– promowanie nauk ścisłych, technicznych, IT poprzez udział w kosmicznych wyzwaniach w ESERO POLSKA i EarthKam,
– organizowanie imprez o charakterze popularno-naukowym z okazji Mikołajek, Walentynek, przygotowanie zajęć dla społeczności lokalnej, w tym uczestników Półkolonii w Ferie 2024r., które organizowane są razem z Klubem Rezonans,
– w pierwszym okresie działania skupione są na przygotowaniach do Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, który odbędzie się w dniach 9-11 grudnia. Nasz Klub złożych aplikację i została przyjęta przez Miasto Katowice i organizatorów festiwalu.
– uczestnictwo w projekcie „Kolory naszych sąsiadów” w ramach projektu Wyszehradzkiego – prezentacja klubu, wspólne STEAMowe działania projektowe, m.in. projektowanie loga i doświadczenia w grupie międzynarodowej polsko-czeskiej, w której również będą dzieci z Ukrainy i nie tylko.
Co już udało się zrealizować?
– udział opiekuna 26.10.23 szkolenie online z ekspertką od edukacji wielokulturowej, Dominiką Cieślikowską,
– cotygodniowe zajęcia klubowe przygotowujące uczestników do Śląskiego Festiwalu Nauki 9-11.12.23r.,
– zakup potrzebnych rzeczy do doświadczeń podczas festiwalu,
– przeprowadzenie zajęć w Świetlicy dla dzieci 8.12.23r. pt. „Krótka historia o zanieczyszczeniach pyłowych”.
Opiekunka klubu, jako laureatka, otrzymała nagrodę finansową na realizację przygotowanego programu działań w wysokości 4.680 zł (kwota po potrąceniu podatku).
W ramach otrzymanych środków opiekunowie KMO mogą pokryć koszty:
- zakupu materiałów, drobnych sprzętów i pomocy edukacyjnych do realizacji zajęć i organizacji wydarzeń,
- drobnych usług niezbędnych do realizacji zaplanowanych działań,
- przejazdów lokalnych dla uczestników projektu,
- pracy opiekuna w wysokości maksymalnie 30% całości kosztów działań,
- inne koszty uzasadnione realizacją działań przedstawione w zgłoszeniu.
Serdecznie gratulujemy Klubowi oraz Pani Joannie.
Źródło:
Ogłoszenie wyników konkursu:
http://kmo.org.pl/pl/news/5147
O projekcie