Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – informacje dla uczniów i rodziców

Kilka informacji dotyczących rekrutacji:

1. Kandydaci w Katowicach mogą wybrać maksymalnie 3 szkoły – w ramach wybranych szkół można wybrać maksymalnie wszystkie klasy/oddziały, należy jedynie pamiętać, aby klasy (oddziały) były ułożone w odpowiedniej dla kandydata kolejności – preferencji.
  2. Na stronie Urzędu Miasta w Katowicach opublikowany jest Informator dla kandydatów do szkół średnich na rok szkolny 2024/2025 oraz terminy Dni Otwartych w szkołach ponadpodstawowych: https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/ucz-si%C4%99/dla-ucznia-i-rodzica/oferty-edukacyjne-katowickich-szk%C3%B3%C5%82
  3. Istotne jest wpisanie w systemie naborowym prawidłowej nazwy szkoły absolwenta.
  4. Wniosek elektroniczny powinien być elektronicznie podpisany przez rodzica (np. z wykorzystaniem profilu zaufanego lub w innej formie), a następnie wysłany poprzez wykonanie czynności „składam wniosek elektronicznie”; w szczególnie uzasadnionych przypadkach można złożyć wniosek w formie papierowej w szkole pierwszego wyboru.
  5. Kandydat sam wpisuje oceny, ogranicza się wtedy prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy wpisach.
  6. Oddziały sportowe, wstępne i dwujęzyczne mają wcześniejszy termin składania dokumentów, które muszą być również kompletne; kandydata należy poinformować, że mogą również uczestniczyć w naborze do pozostałych oddziałów.
  7. Orzeczenie o separacji nie jest dokumentem w rozumieniu przepisów prawa poświadczającym samotne wychowywanie dziecka, to dokumentuje jedynie orzeczenie sądu o rozwodzie lub akt zgonu, wraz z oświadczeniem rodzica o samotnych wychowywaniu dziecka.
  8. Lista kandydatów zakwalifikowanych, która pojawi się 12 lipca b.r. nie jest listą kandydatów przyjętych do klasy/oddziału, rodzic musi w kolejnym kroku potwierdzić swoją wolę, inaczej miejsce pozostanie wolne.
  9. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy odebrać ze szkoły podstawowej (od 3 lipca b.r.), wydruk ze strony ZIU nie jest zaświadczeniem.
  10. Należy zaznaczyć, że ewentualna korekta wyniku egzaminu ósmoklasisty przez OKE nie wpływa na zmianę terminów rekrutacyjnych, jeżeli wynik egzaminu nie zostanie dostarczony do szkoły w terminie, nie zostanie on uwzględniony w systemie naborowym.
  11. Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych proszą, by skierowania na badania lekarskie odbierać dopiero na etapie potwierdzania woli przez rodzica, a nie składania wniosku do szkoły;