Tydzień Kosmiczny w Mieście Nauki

Tydzień Kosmiczny klasy ósme rozpoczęły warsztatami pt. „Mój pierwszy teleskop i ciemne niebo„. W sali Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji oraz wzięli udział w warsztatach z zakresu obsługi teleskopu.

Celem warsztatu było zapoznanie się z podstawowymi umiejętnościami z obsługi amatorskiego teleskopu astronomicznego o średnicy lustra 130mm na statywie Dobson i z wykorzystaniem jednego z najbardziej popularnych programów do symulacji gwieździstego nieba. Na uczniów czekało 15 sztuk małych teleskopów. Zaaranżowane zostały symboliczne stanowiska do samodzielnych obserwacji nieba. W trakcie warsztatów uczestnicy zobaczyli różnicę w widoku nocnego nieba z centrum Katowic, a z Sopotni Wielkiej w Beskidach. Słuchacze dowiedzieli się co oznacza termin zanieczyszczenie światłem i czy obserwacjach to pomaga czy też nie. Dla uważnych przewidziano niespodziankę – zaproszenie dla dwóch osób w Beskidy na weekendowe obserwacje chronionego, ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej, posiadającej tytuł IDSC! Najszybsza z odpowiedzią zgłosiła się Maiia z klasy 8u.

Warsztat poprowadził Piotr Nawalkowski wraz z koordynatorami Stowarzyszenia POLARIS – OPP i pasjonatami obserwacji nocnego nieba, a także uczestnikami „Meetingów z teleskopami”, prowadzonymi od 2020 roku w formule hybrydowej.