Wizyta czeskiej szkoły w ZSiP1Katowice

Za nami wizyta uczniów i nauczycielek ze szkoły podstawowej Svatoplukova z miejscowości Šternberk w Czechach. Listopadowo-grudniowa wizyta była jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu Funduszu Wyszehradzkiego Generacja V4. W ciągu 4 intensywnych dni szukaliśmy kolorów Katowic.

Pierwszego dnia, tj. 27 listopada odbyło się oficjalne powitanie gości przez Dyrekcję Szkoły, po którym nauczyciele i uczniowie przybliżyli gościom profil i osiągnięcia naszej szkoły. W części artystycznej dzieci z klasy 1b i przedszkolaki z grupy pani Beaty Bargieł wystąpiły w niezwykłym przedstawieniu muzycznym o tematyce ekologicznej.  Po posiłku udaliśmy się na kręgle, aby zintegrować uczestników projektu.

Integracja grupy polsko-czeskiej na kręglach.

Drugi dzień upłynął nam na intensywnym zwiedzaniu miasta Katowice. Po pracach projektowych, udaliśmy się do Muzeum Śląskiego, które przypadło do gustu naszym gościom. Spacer zakończyliśmy na kiermaszu bożonarodzeniowym na rynku miasta. Mimo nieładnej pogody, Katowice pokazały naszym gościom swój miejski vibe.

Zabawy integracyjne w szkole.

Wizyta w Muzeum Śląskim oraz wizyta na katowickim rynku.

Trzeci dzień przywitał nas lodowatym chłodem, kiedy dzielnie wybraliśmy się na zwiedzanie Nikiszowca. Niestety pogoda uniemożliwiła nam dokładne oględziny tego wyjątkowego miejsca, ale i tak udało nam się poczuć odrobinę aury górniczego Śląska i jego tradycji. Po południu uczestnicy projektu mieli zajęcia na basenie w naszej placówce. Było mokro i wesoło;)

Czwarty dzień, ostatni dzień pobytu naszych gości był bardzo intensywny. Ranek upłynął nam na lekcji polskiego i informatyki, w czasie których uczniowie czescy mogli poczuć ducha edukacji polskiej szkoły. Następnie udaliśmy się do planetarium w Chorzowie na seans w języku angielskim. Po powrocie do szkoły nadszedł czas oficjalnego pożegnania gości. W duchu tradycji śląskich uczestnicy projektu wykonali pamiątkowy „mural” ze Spodkiem i zrobili kilka pamiątkowych zdjęć w pseudo tradycyjnych strojach śląskich. Smutny czas pożegnania zakończył się spektakularnie, mianowicie dyskoteką szkolną. Impreza bardzo się naszym gościom podobała.

Do zobaczenia wkrótce!

Podsumowując ten niezwykły czas, pracowaliśmy usilnie szukając kolorów naszego miasta, ludzi i miejsc. Czescy uczniowie mieli okazję przebywać w polskich rodzinach i zobaczyć „od kuchni” nasze codzienne życie. Cel został osiągnięty: poznaliśmy się nawzajem i polubiliśmy To były niezapomniane dni i nie możemy się już doczekać rewizyty w Šternberk w marcu.