Młody Naukowiec ZSiP1Katowice na Śląskim Festiwalu Nauki 9-11.12.2023

W dniach 9-11 grudnia 2023r. odbyła się 7 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Szkolny Klub Młodego Odkrywcy Młody Naukowiec ZSiP1Katowice wspaniale zaprezentował swoje osiągnięcia podczas tego wydarzenia. Podczas trzech dni festiwalowych stoisko klubu obsługiwało 10 klubowiczów oraz ich opiekunka Pani Joanna Grecka-Otremba. Klubowicze opowiadali o swoich osiągnięciach, prezentowali wyniki pomiarów, demonstrowali doświadczenia.

Młodzi naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań zanieczyszczeń w Dolinie Trzech Stawów oraz stanowiska porostów. Stoisko odwiedziło bardzo wiele osób, które z zaciekawieniem i fascynacją dyskutowało m.in. o zanieczyszczeniach pyłowych, o czujnikach i normach zanieczyszczeń. Stosując nakładę mikroskopową na telefonie klubowicze zaintrygowali odwiedzających swoimi minerałami, które można było podziwiać stosując właśnie ten przyrząd. Został zaprezentowany również układ pomiarowy Micro:bit z czujnikiem zanieczyszczeń. Odwiedzający dowiedzieli się jak działa czujnik zanieczyszczeń i odszyfrowywali skrót PM10 i PM2,5.
W drugiej części stoiska uczniowie prezentowali kreatywne podejście do recyklingu oraz hydrostatyki pokazując jak działa prasa hydrauliczna, gdzie można ją zastosować. Klubowicze prezentowali swoje eko-robociki a odwiedzający mogli sami wykonać własną prasę hydrauliczną a nawet całego eko-robocika.
Te wspaniałe trzy dni święta nauki pokazały klubowiczom, że łączy nas wszystkich nauka i chęć zdobywania nowych informacji. Klubowicze przyznali, że popularyzacja nauki nie jest łatwa i trzeba wypracować techniki prezentacji.

FOTORELACJA z wydarzenia

Warto wspomnieć, że wszystkie zużywalne materiały do doświadczeń zostały zakupione z grantu, który klub otrzymał w październiku w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości”. Program realizowany jest w partnerstwie Centrum Nauki Kopernik z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.