Hisoryczne projekty edukacyjne podczas zdalnego nauczania

Przedstawiamy Państwu, w ramach dzielenia się "Dobrymi praktykami", pomysły projektów edukacyjnych jakie powstały z historii.

Poniżej przedstawiamy opisy projektów oraz wybrane prace uczniów z plakatem promującym akcję:

"Zbrodnia katyńska" - uczniowie klas VII bardzo licznie zaangażowali się w upamiętnienie 80 rocznicy zbrodni katyńskiej. Siódmoklasiści wykonali ponad 30 prac, które nawiązywały do zbrodni sowieckiej dokonanej wiosną 1940 roku. Decyzją najwyższych władz sowieckich rozstrzelano wówczas ponad 21 tysięcy Polaków (m.in żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji i urzędników). Prace wykonane przez uczniów są wyrazem pamięci o ofiarach tej zbrodni.

"Polskie symbole narodowe" - uczniowie klas czwartych swoje spotkanie z historią w czasie kwarantanny rozpoczęli od wykonania prac plastycznych na temat polskich symboli narodowych. W nawiązaniu do tematyki lekcyjnej czwartoklasiści przygotowali liczne plakaty przedstawiające symbole narodowe, które odgrywają niezmiernie ważną rolę w kształtowaniu naszej tożsamości narodowej i ducha patriotyzmu.

"Powstania śląskie" - uczniowie klas szóstych pracowali nad przygotowaniem plakatów upamiętniających powstania śląskie. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu II powstania śląskiego, a w przyszłym roku czeka nas kolejna rocznica (setna rocznica III powstania śląskiego) i z pewnością do historii powstań wrócimy. Te trzy zrywy powstańcze miały bezpośredni wpływ na podpisanie korzystnej dla Polski konwencji w sprawie podziału Śląska. Szóstoklasiści wykonali ponad 40 prac upamiętniających te wydarzenia.

"Młodzi głosują" - nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu "Młodzi głosują" organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu jest zachęcanie młodzieży do interesowania się bieżącymi sprawami społeczno - politycznymi oraz kształtowanie postaw obywatelskich. W zamierzeniu programu było przeprowadzenie na terenie szkoły prezydenckich wyborów szkolnych. Niestety z powodu pandemii koronawirusa formuła programu musiała ulec zmianie. Ośmioro uczestników z klasy 8b zamiast organizacji wyborów na terenie szkoły wykonała wszystkie 4 zadania zlecona przez autorów programu. Jeden z tematów dotyczył roli mediów w przekazywaniu informacji o koronawirusie.