Children: 1

     

    TERMINARZ SPOTKAŃ Z RODZICAMI

    Terminy zebrań

    Terminy konsultacji

    12 września

    zebranie rozpoczynające nowy rok szkolny

     

    Zgodnie z tygodniowym planem konsultacji

     

    PLAN DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI ZSiP1- SP12/aktualizacja XII.2023r.

     

    13 lutego 2024- zebranie dla rodziców klas 1-8 nt. podsumowania I półrocza oraz dodatkowo zebranie dla rodziców klas 8 nt. egzaminu ósmoklasisty

    4 czerwca 2024- powiadomienie o przewidywanych klasyfikacyjnych ocenach rocznych/końcowych i ocenie  z zachowania

    .

     

    HELIX_TAGS:
    Children: 1

    "Wakacje minęły jak sen kolorowy, a trwały, jak zwykle zbyt krótko..."

    "...Powitaj nas szkoło i bądź drugim domem, przyjaznym, bezpiecznym i miłym, tu chcemy się uczyć, tu chcemy się bawić, nabierać mądrości i siły."

    Witamy Was serdecznie w świetlicy szkolnej!

    Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły i działa według ściśle wytyczonych zasad, mianowicie akceptacji, podmiotowości i indywidualizacji. Nasza świetlica jest wspólna i dzieci czują się u nas dobrze i bezpiecznie. A dzieje się tak nie bez powodu. Kierownik świetlicy z wychowawcami dokładają wszelkich starań aby zajęcia świetlicowe rozwijały twórczą inicjatywę i pobudzały rozwój umysłowy i emocjonalny. Początek każdego roku szkolnego to nowe wyzwania dla świetlicy szkolnej. Dlatego zespół wychowawców świetlicy przygotował wiele ciekawych zajęć, w tym najbardziej ulubione zajęcia plastyczne, w których dzieci będą wykonywać prace o szerokiej tematyce, różnorodnymi technikami. Od paru lat nasza świetlica bierze udział w programie "Szkoła promująca zdrowie". Nasza szkoła zdobyła prestiżowe wyróżnienie i otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W roku bieżącym 2020 / 2021 świetlica szkolna będzie kontynuować zajęcia o tematyce prozdrowotnej, promując tym samym wśród najmłodszych model zdrowego stylu życia. Mamy wiele pomysłów na ciekawe i innowacyjne zajęcia. Od spotkań z plastyką począwszy, przez elementy profilaktyki zachowań trudnych, do zajęć o charakterze gier ruchowych i konkursów. Nasza szkoła posiada bardzo dobre zaplecze sportowe i plac zabaw dla dzieci, z których chętnie korzystamy organizując zajęcia świetlicowe. Miły nastrój i przyjazna atmosfera sprawia, że mamy wśród naszej społeczności świetlicowej wielu miłych sympatyków.

    Zajęcia świetlicowe proponowane w bieżącym roku szkolnym:

    - zajęcia plastyczne

    - zajęcia matematyczne

    - zajęcia komputerowe

    - zajęcia sportowe

    - gry i zabawy aktywizujące

    - zajęcia przyrodniczo- ekologiczne

    - zajęcia prozdrowotne

    "Nie kupuj-produkuj!"

    Świetlica szkolna rozpoczęła nowy rok szkolny efektowną wystawą prac z recyklingu pt. "Nie kupuj- produkuj!". Wykonane przedmioty powstały w wyniku działań metodą projektu. Gromadzone wcześniej różnego rodzaju odpady przetworzono i nadano im drugie życie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców, nauczycieli i uczniów.

     

     "Dzień Kropki"

    Świetlica szkolna przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzieci wykonały kreatywną pracę plastyczna- plakat, mając dużo radości i satysfakcji z efektów wykonanego zadania.

     

     "Gliniane cudeńka"

    Prezentujemy wystawę pt. "Gliniane cudeńka", którą tworzą prace wykonane przez uczniów podczas Półkolonii letnich. Warsztaty artystyczne odbyły się podczas wycieczki do „Zaczarowanej zagrody” w Poraju. Wystawione przedmioty można obejrzeć przy wejściu do świetlicy szkolnej. Serdecznie zachęcamy!

     

    "Zbiórka dla Burka"

    Świetlica szkolna od wielu lat organizuje akcje na rzecz pomocy dla bezdomnych zwierząt w schroniskach. W tym roku szkolnym pod hasłem „Zbiórka dla Burka”, wspólnie z Klubem „Rezonans” i harcerzami zbieramy artykuły takie jak: karma, siedziska, koce, miski itp. Potrzeby są bardzo duże. Do naszej akcji włączy się również Szkolne Koło Wolontariatu. Nasza zbiórka potrwa do 15 października 2021. Zbliża się okres zimowy, pomyślmy „cieplutko” o naszych zwierzakach. Prosimy Was o pomoc.

    "Świetlicowe rady na odpady"

    W świetlicy odbyły się zajęcia proekologiczne z okazji akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zdobyły wiedzę o sposobach redukcji ilości odpadów  -segregacji i ich powtórnego  wykorzystania. Na podstawie materiałów dydaktycznych, prześledziły recykling odpadów z kontenerów: zielonego, żółtego, niebieskiego i brązowego. Dowiedziały się, że odpowiedzialne zakupy i segregacja odpadów w gospodarstwach domowych się opłaca i ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie.

     

     "Wirusoochrona"

    W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych dzieci oraz ich rodzin, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczyna na terenie województwa śląskiego realizację akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”. Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. Nasza szkoła zgłosiła udział  w tej inicjatywie. W trakcie zajęć, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej z klas I-III, będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

     

    "Narodowy Spis Powszechny 2021"

    Wrzesień tego roku, to dla statystyki publicznej bardzo ważny czas, ponieważ do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pozostało kilka dni. Świetlica szkolna podjęła wyzwanie i przygotowała bogatą i różnorodną ofertę zajęć edukacyjnych przybliżających wiedzę ze statystyki publicznej dla młodszych uczniów, uczęszczających do świetlicy szkolnej. Dzieci z klas I-III brały udział w zajęciach edukacyjno- informacyjnych pt. „Liczy się każdy!”, grze multimedialnej „Mini spis” oraz zabawie w rachmistrza spisowego. Wychowawcy świetlicy kreatywnie podeszli do tematyki zajęć Narodowego Spisu Powszechnego i podczas wspólnych zabaw klockami Lego powstała makieta „Dom jak marzenie- liczy się wszystko”. Z zaproponowanych przez GUS materiałów edukacyjnych odbyła się lekcja dla klas II pt. „Sport to zdrowie”, która miała na celu przybliżenie najmłodszym idei Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Nie zabrakło też na naszych zajęciach działań plastycznych m.in. „Mój wymarzony dom”  oraz wystawy z wykonanych przez dzieci prac. Zdajemy sobie sprawę, że temat tych zajęć na początku wydał się wszystkim bardzo poważny, jednak udało się więc popatrzcie na nasze dokonania.

     

     

    ,,Drużyna SIR PET-ERA”

    Przystąpiliśmy do kolejnej edycji programu Rekopolu  Organizacji Odzysku Opakowań S.A. we współpracy z PepsiCo Polska. Całoroczny program ma na celu edukację ekologiczną uczniów kl.1-3 w zakresie segregowania odpadów opakowaniowych, w szczególności butelek PET, a także ich recyklingu. SIR PET-ER to bohaterski przywódca Drużyny Obrońców Środowiska, który zachęca dzieci do podjęcia eko wyzwań, działań chroniących naszą Ziemię.

     

    "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

    W ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Zachowaj Trzeźwy Umysł" zostały przeprowadzone świetlicowe zajęcia profilaktyczne. Rozmawialiśmy o uczuciach i emocjach. Dzieci w niezwykle kreatywny sposób wypełniały ciekawą kartę pracy. Okazuje się, że narysowanie samego siebie wcale nie jest takie proste.

     

    "Światowy Dzień Mycia Rąk"

    15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk. Ta prosta czynność może uchronić nas przed zakażeniem wieloma chorobami. Obowiązek mycia rąk, który powinien być nawykiem, często jest bagatelizowany. Należy podkreślić fakt, że 80 procent wszystkich infekcji przenosimy przez ręce. Dbanie o higienę rąk to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki zdrowotnej! Na dłoniach gromadzą się różne drobnoustroje w tym chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, będące przyczynami ciężkich chorób. Walka z nimi jest prosta -to woda i mydło! Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo! Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby drobnoustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. W ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach edukacyjno- profilaktycznych zachęcających do dbania o higienę osobistą.

     Link do strony z filmikiem

    https://www.youtube.com/watch?v=u_YLZ2X28wQ

     

    "Bądź ECO z EURECĄ!"

      

    Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży

     Coraz więcej rozwiązań ekologicznych pojawia się w otoczeniu każdego z nas. Pozwalają one jak najlepiej zadbać o środowisko i jego zasoby, aby te przetrwały dla następnych pokoleń. Warto przyjrzeć im się nieco bardziej, przedstawić w twórczy sposób na fotografii i zaprezentować innym w konkursie ECO z EURECĄ!

     Jak wziąć udział w konkursie ECO z EURECĄ?

    Wykonać zdjęcia znajdujących się w najbliższym otoczeniu – w domu, szkole, na podwórku lub w innych miejscach – rozwiązań ekologicznych, a następnie przesłać je na adres mailowy:

    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 listopada 2021 roku.

    Wymagany format zdjęć to: plik JPG o wielkości nieprzekraczającej 10MB, dłuższy bok zdjęcia: nie mniej niż 2400 px.

     Kto może wziąć udział?

    W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych:

    – klasy I-III,

    – klasy IV-VIII,

    – szkoły ponadpodstawowe.

     Kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu ECO z EURECĄ?

    Wyniki i rozdanie nagród laureatom konkursu jest zaplanowane na 6 grudnia 2021 roku. Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami.

     Kto jest organizatorem konkursu?

    Organizatorem konkursu jest Politechnika Śląska.

    Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach Projektu ERASMUS+ EURECA-PRO.

    Celem konkursu ECO z ERUECĄ jest promocja założeń projektu EURECA-PRO ze szczególnym ukierunkowaniem na kształtowanie i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

    Zapraszamy do udziału w konkursie ECO z EURECĄ i zapoznania się z regulaminem oraz stroną internetową konkursu:

    https://www.polsl.pl/eureca-pro/wp-content/uploads/sites/931/2021/10/Regulamin-Eco-z-Eureca_2021.pdf

    https://www.polsl.pl/eureca-pro/konkurs/

     "Nasz kalendarz" 

    Zachęcamy do udziału w Regionalnym Konkursie Plastycznym "Nasz Kalendarz" przeznaczonym dla klas klasy 1-8.

    Temat konkursu: "Jestem eko przez cały rok" (każdej klasie przyporządkowany jest inny miesiąc -patrz załączony regulamin).

    Do wykonania: praca A-4, pionowa, wykonana dowolną techniką plastyczną płaską.

    Termin: do 10 listopada 2021

    Regulamin konkursu

     

    Konkurs „Drugie życie śmieci" 

    Wychowankowie świetlicy wzięli udział w konkursie w ramach edukacyjnej kampanii społecznej pt. ŚMIECI? KTO TO WIDZIAŁ?, prowadzonej przez Tatrzański Park Narodowy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na konkurs dzieci wykonały, w kreatywny sposób przedmiot użytkowy  z opadów. Wykorzystały powtórnie: tekturę, korki z butelek, płyty DVD, pomalowały i ozdobiły – tworząc piękny świecznik. Pokazały, że można zagospodarować odpady w pożyteczny sposób.

    „Błyskotliwy Pierwszak- czyli bezpieczna droga do szkoły"

    W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas I z przedstawicielami Policji poświęcone tematyce bezpieczeństwa pod hasłem „Błyskotliwy Pierwszak- czyli bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się na drodze oraz zagrożeniami, z którymi mogą się na niej zetknąć. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą o ruchu drogowym i byli bardzo aktywni na zajęciach. Na zakończenie otrzymali od Policjantów odblaski oraz plany lekcji z maskotką policyjną „Sznupek”. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy pedagoga szkolnego z komisariatem Policji w Katowicach.

     

    "Barwy jesieni"

    Jesienna aura zawitała do naszej świetlicy. Dzieci chętnie wykonywały prace plastyczne różnymi technikami. Malowanie farbami, wyklejanie czy wykorzystanie ususzonych wcześniej liści wyzwoliło śród uczniów pokłady kreatywności. Wykonane prace stanowią jesienną dekorację świetlicy.

     

    "Zbiórka dla Burka

    Świetlica szkolna zakończyła akcję na rzecz pomocy dla bezdomnych zwierząt pod hasłem „Zbiórka dla Burka”. W tym akcja przybrała na sile dzięki wspólnej zbiórce darów dla zwierząt, którą przeprowadził osiedlowy Klub „Rezonans” wraz z harcerzami. Na spotkanie przyjechali wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt z Sosnowca oraz Fundacji „Przystanek Schronisko”, którym towarzyszyły przemiłe kundelki Charli i Inka. Uczniowie klas I biorący udział w spotkaniu dowiedzieli wielu cennych informacji na temat prawidłowej opieki i bezpiecznego zachowania podczas kontaktów ze zwierzętami. Zebrane dary zostały przekazane zaproszonym  gościom, którzy osobiście zabrali je potrzebującym zwierzętom. W akcje aktywnie włączyli się przedstawiciele naszego szkolnego wolontariatu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za szlachetny odruch serca i poparcie naszej akcji.

     

    "Jestem Małym Patriotą" 

    Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych związanych z obchodami 11 Listopada. Obejrzeli filmik „Narodowe Święto Niepodległości” oraz prezentację multimedialną, dzięki którym mogły przypomnieć symbole narodowe i historię powstania polskiego hymnu. Wzięli udział w zajęciach plastycznych podczas których wykonali flagę wyklejoną biało- czerwonymi serduszkami oraz wspólnie zaśpiewali piosenki o Niepodległej Polsce. Zajęcia rozbudziły uczucia patriotyczne oraz rozwinęły poczucie przynależności do narodu. Ukazały, w jaki sposób świętować obchody 11 listopada. Świetlica przyłączyła się również do uroczystego odśpiewania Hymnu o godzinie 11:11. 

     

    "Dbam o zdrowie"

    Świetlica szkolna rozpoczęła zajęcia dla uczniów klas I, ujęte w programie innowacji pedagogicznej „W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie”. Podstawowym celem programu jest kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych i uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie. Innowacja zakłada, że jej treści będą realizowane na zajęciach klas I uczęszczających do świetlicy w roku szkolnym 2021/2022. We wrześniu odbyły się pierwsze zajęcia pt. „Dbam o zdrowie”. Uczniowie dowiedzieli się czego dotyczy nasza innowacja i w jakich zajęciach będą brali udział. Podczas wspólnej zabawy rozwiązywali zagadki i rebusy, które przybliżyły im tematykę zdrowia i higieny osobistej. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Zuzka i piramida żywienia” oraz wysłuchały piosenki o zdrowiu. Spotkanie zakończono smacznym i zdrowym poczęstunkiem.

     

    "Dzień Czystego Powietrza"

    W listopadzie obchodziliśmy kolejny  Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną Arka w 2005 roku. Walka o czyste powietrze w naszym kraju jest bardzo ważna, gdyż żyjemy w rejonie najbardziej zanieczyszczonym w Europie i Świecie.  Z tej okazji uczniowie klas I-III w świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach ekologicznych na temat przyczyn powstawania i skutków zdrowotnych smogu oraz  sposobów jego zwalczania. Dzieci dowiedziały się jak chronić się przed smogiem, gdy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza przekroczą dopuszczalne normy, obejrzały ciekawe filmiki, wysłuchały piosenkę pt. „Smog” oraz kolorowały obrazki zachęcające do dbania o środowisko. Na zakończenie zajęć uczniowie wykazali się wiedzą w przeprowadzonym quzie, w nagrodę otrzymując ulotki informacyjne „Misja: Czyste powietrze” i naklejki przygotowane przez Urząd Miasta Katowice.

     

    Zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w świetlicowym konkursie plastycznym pt. „Szopka Bożonarodzeniowa”. W terminie do 17 grudnia należy wykonać przestrzenną szopkę z dowolnie wybranych materiałów. W wykonaniu pracy mogą pomóc osoby dorosłe. Opisane prace (imię, nazwisko, klasa) prosimy dostarczyć do świetlicy szkolnej. Na wszystkich uczestników czekają upominki. Najciekawsze i najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone. Szopki zostaną również zaprezentowane na wystawie szkolnej.

    Serdecznie zachęcamy do udziału!

     „Niewidzialne zarazki i wirusy w koronie”

    Dzieci z klas I wzięły udział w zajęciach profilaktycznych pt. „Niewidzialne zarazki i wirusy w koronie”, który odbyły się w ramach innowacji „W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie”. Oglądając filmik „Masz tę moc!” poznały negatywne skutki wirusa COVID-19 na nasze zdrowie oraz sposoby zapobiegania zakażeniom. Za pomocą prostego doświadczenia przekonały się, że mydło usuwa nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również niebezpiecznie wirusy i bakterie. Zajęcia zakończyła wspólnie zaśpiewana piosenka „Myję ręce”, która przypomniała dzieciom, jak prawidłowo wykonywać tę czynność.

     

    „Ty też możesz walczyć ze smogiem!”

    Dzieci z kl. 2c wzięły udział w zajęciach proekologicznych  na temat problemów zanieczyszczenia powietrza oraz postaw konsumenckich i działań, które mogą wpłynąć na zmniejszenie smogu w mieście. Na zajęciach wykorzystano materiały edukacyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

     

    "Trzymamy się prosto"

    "Trzymamy się prosto" to kolejne edukacyjne zajęcia, w których wzięli uczniowie klas I w ramach przeprowadzanej w świetlicy innowacji pedagogicznej. Dzieci dowiedziały się co to jest prawidłowa postawa ciała oraz ćwiczyły jej przyjmowanie. Wychowankowie dowiedzieli się jak należy poprawnie nosić plecak a także w jaki sposób siedzieć przy biurku czy ławce by chronić swój kręgosłup. Wszystkie dzieci obiecały stosować zdobyta wiedze w praktyce a my wychowawcy będziemy to sprawdzać!

     

    "Dzień Pluszowego Misia"

    25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne pt. "Miś z mojej wyobraźni". Wszyscy wiemy, że dzieci kochają misie, więc bardzo chętnie zabrały się do pracy. W ruch poszły pastele, piórka, kolorowy papier, wstążki, druciki, bibuła, pianki samoprzylepne, czy brokat. Jednak tak piękne prace nie powstałyby bez wyobraźni, kreatywności i zaangażowania naszych wychowanków. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia wystawy.


     

    "Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach"

    Z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach oraz Światowego Tygodnia bez Antybiotyków została przygotowana wystawa edukacyjna dzięki materiałom wypożyczonym przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Katowicach. Tematyka wystawy przybliżyła uczniom historię odkrycia antybiotyków, ich wpływ na bakterie oraz nasze zdrowie. Zwrócona została uwagą na zjawisko antybiotykoodporności oraz niewłaściwego stosowania i nadużywania lekarstw. Dzieci z klas I-III uzupełniły wiedzę oglądając prezentację pt. „Superbakterie Odporniaki”, filmiki edukacyjne „Jak działają antybiotyki i czy mogą przestać działać” ,„Gdzie mieszkają bakterie?” oraz eksperymenty zachęcające do częstego mycia rąk.

     

     "Tu jest Polska"

    Dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach „Tu jest Polska” upamiętniających 100 rocznicę powstań oraz powrotu Śląska do Polski. W zrozumieniu zawiłych i trudnych dziejów, pomogły dzieciom oglądane filmy edukacyjne, galerie zdjęć oraz słuchanie pieśni powstańczych w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej. Kolorowanka przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Pokoloruj historię- Górny Śląsk w czasie powstań”, w symboliczny sposób zaprezentowała wybrane wydarzenia tamtych lat i zasiała ziarno zainteresowania historią naszego regionu.

     

    "Barbórka w świetlicy"

    W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Górnika. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci z grupy przedszkolnej MP nr 55 w Katowicach oraz uczniów klas I-III. Uczestnicy spotkania mogli na żywo zapoznać się z elementami odświętnego stroju górniczego oraz damskiego stroju śląskiego. Mieli okazje przymierzyć czapkę górniczą tzw. „czako”, a także części stroju kobiecego- korale, wianek. Dzieci oglądały również film edukacyjny pt. „Barbórka”, przybliżający zwyczaje i tradycję górnicze. Wszystkim udzielił się pozytywny nastrój. Dziękujemy za aktywny udział w zajęciach.


     

     "Konkurs Mikołajkowy"

    Świetlica szkolna zorganizowała międzyklasowy konkurs Mikołajkowy. Uczniowie klas I-III aktywnie zaangażowali się w wykonanie wspaniałych prac. Wspólne działanie zintegrowało zespoły klasowe i umożliwiło wykazanie się pomysłowością. Wszystkie Mikołaje wzbudziły zachwyt i zasłużyły na nagrody.

     

    "Zimowe półkolonie"

    Zespół Szkół i Placówek nr 1 oraz Osiedlowy Klub „Rezonans” zaprasza uczniów klas I-III na zimowe półkolonie 2022. To wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu! Zapewniamy możliwość odpoczynku, kreatywne zajęcia oraz dużo aktywności fizycznej.

    Program półkolonii:

    - zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej

    - basen

    - eko- warsztaty

    - zajęcia taneczne

    - zajęcia plastyczne

    - wyjście do kina i teatru

    - wycieczka autokarowa

    oraz inne niespodzianki przewidziane w programie.

    Organizatorzy zapewniają: śniadanie, obiad oraz dobrą zabawę z humorem!

    Szczegóły

    Turnus I: 14.02.-18.02.2022 (zapisy do 24 stycznia)

    Turnus II: 21.02.-25.02.2022 (zapisy do 1 lutego)

    Pobyt: od godziny 8:00-16:00

    Zapisy do 1.02.2022 w Klubie „Rezonans”

    Cena: 240 zł od osoby

    1.Wszystkie turnusy są zgłoszone do Kuratorium Oświaty Miasta Katowice.

    2.Liczba miejsc ograniczona wg zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz służby sanitarno-epidemiologicznej.

    3.Pomieszczenia w których odbywają się zajęcia są wyposażone w środki bezpieczeństwa oraz wietrzone wg zaleceń.

    4.Przed wejściem na obiekt Zespołu każdemu dziecku będzie sprawdzana temperatura.

    5.Osoby z objawami przeziębienia (kaszel, gorączka, złe samopoczucie itp.) nie będą mogły brać udziału w zajęciach przewidzianych w programie półkolonii.

     

    Nagroda w konkursie „Drugie życie śmieci”

    Serdecznie gratulujemy wychowankom świetlicy nagrody  w konkursie zorganizowanym przez Tatrzański Park Narodowy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska!!! Cenna nagroda to wydajny oczyszczacz powietrza, który bardzo przyda się w świetlicy, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy za oknem jest smog. Pracą konkursową był wykonany w kreatywny sposób przedmiot użytkowy z odpadów, dzieci pokazały, że można zagospodarować odpady w pożyteczny sposób.

     

     "Nasza ozdoba na Katowickim Rynku"

    Jak co roku i tym razem bombka reprezentująca Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach zawisła na Bożonarodzeniowym drzewku w centrum Katowic. Zachęcamy Was do świątecznego spaceru i odszukania naszej ozdoby.

     

    "Hej kolęda, kolęda"

    W świetlicy szkolnej odbyła się przedświąteczna prezentacja dla klas I-III oraz grupy „Jeżyków” z MP 55 pt. „Hej kolęda, kolęda”. Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania związanego ze świętami Bożego Narodzenia oraz chętnie włączyły się do wspólnego śpiewania kolęd. Wszystkim udzielił się nastrój radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

     

    "Stroik dla Hospicjum Cordis"

    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wychowawcy świetlicy szkolnej z ZSiP nr 1 przygotowali stroik dla najmłodszych podopiecznych Hospicjum „Cordis” w Katowicach. Życzymy im „Niech te święta tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek”.

     

    "Szopki Bożonarodzeniowe"

    Szopki Bożonarodzeniowe, które można obejrzeć przed świetlicą szkolną, wykonane zostały przez uczniów naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola nr 55. Zachwyciły nie tylko pomysłowością ale także kunsztem wykonania. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wychowawcy świetlicy szkolnej składają życzenia zdrowia, radości i pięknych chwil spędzonych w rodzinnym gronie.

     

    "W świątecznym nastroju"

    Zdrowych, pogodnych i pełnych radości świąt Bożego Narodzenia,
     wspaniałych chwil spędzonych w gronie najbliższych oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku
    życzą
    wychowawcy świetlicy szkolnej

     

    "Zima lubi dzieci"

    Zapraszamy Was do rozwijania swoich plastycznych zainteresowań. W wolnym czasie proponujemy wykonanie plastycznej pracy związanej z zimową porą roku. Możecie w tym celu wykorzystać różnorodne materiały (kredki, farby, plastelinę, bibułę, papier kolorowy, materiały odpadowe, które miały trafić do kosza). Zdjęcie wykonanej pracy można przesłać na adres naszej świetlicowej poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą platformy Microsoft Teams. Czekamy do końca tego tygodnia tj. do piątku 28 stycznia. Wszyscy autorzy prac otrzymają upominki po powrocie do szkoły. Wykonana zostanie również galeria zdjęć, którą zamieścimy na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zachęcamy do udziału !

    "Zimowe Igrzyska Olimpijskie"

    Zbliżają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Z tej okazji dzieci wykonały kolorowy plakat. Wykleiły koła olimpijskie z bibuły dowiadując się przy okazji co oznaczają poszczególne kolory. W kreatywny sposób pokolorowały kolorowanki - sportowców przedstawiających różne zimowe dyscypliny. Teraz czas na kibicowanie podczas olimpijskich zmagań.

     

    "Z Katowic do wielkiego świata"

    Dzięki współpracy z Muzeum Historii Katowic, w świetlicy szkolnej została zaprezentowana wystawa pt. „Z Katowic do wielkiego świata”, poświęcona Wojciechowi Kilarowi, którego 90 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wystawa, w przystępny i równocześnie barwny sposób przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia oraz twórczości docenianego na całym świecie, niezwykłego kompozytora. Wystawie towarzyszyły dodatkowe działania mające na celu przybliżenie sylwetki artysty. Zwiedzający mogli wysłuchać muzyki jego autorstwa, która powstała do licznych filmów. Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznali dorobek Wojciecha Kilara oraz obejrzeli film animowany  „Król i ptak”, z uwagą przysłuchując się ciekawej ścieżce dźwiękowej. Dodatkowo, klasy 2a i 2c uczestniczyły w zajęciach pt. „Muzyka Pana Kilara- awangarda” prowadzonych przez Panią Angelikę Szepiszczak, pracownika Muzeum Historii Katowic i autorkę wystawy. Efektem tych zajęć było stworzenie i odegranie na różnych instrumentach klasowych melodii. Zwiedzanie wystawy przez uczniów klas starszych uzupełniły lekcje przygotowane przez nauczyciela muzyki. Do obejrzenia wystawy zostały zaproszone także dzieci z MP nr 55. Grupa „Krasnali”, podczas zajęć warsztatowych pt. "Wesołe nutki", została zaznajomiona z postacią Mistrza i jego muzyką oraz wykonała kolorowe prace plastyczne. Mamy nadzieję, że zorganizowanie wystawy przyczyniło się nie tylko do promowania artysty ale również rozbudziło chęć dokładniejszego poznania dorobku wybitnego Katowiczanina.

     

    "Pomagamy zwierzętom zimą"

    Choć obecnie mamy bezśnieżną zimę i temperatura powietrza nie spada poniżej zera, nadal musimy pamiętać o zwierzętach, które w tą porę roku potrzebują naszej pomocy. Wychowankowie świetlicy wiedzą to doskonale. Ochoczo i z zapałem przyłożyli się do akcji dokarmiania ptaków. Uzupełniliśmy karmniki sypiąc do nich specjalną mieszankę ziaren. Mamy nadzieję, że nasi skrzydlaci przyjaciele będą nam wdzięczni i już nie długo, na wiosnę ślicznie dla nas "zaśpiewają".

     

    "Poznaj bezpieczny internet"

     

    Świetlica szkolna przyłączyła się do obchodów kolejnej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Poznaj bezpieczny internet”. Dzięki drużynie Sieciaków, która świetnie zna się na sprawnym i bezpiecznym korzystaniu z sieci, wszyscy przypomnieli sobie ważne zasady, które należy przestrzegać podczas korzystania z internetu. Ajpi, Spociak, Netka i Kompel wspólnie z NetRobim w przystępny sposób pokazały dzieciom jak walczyć z Sieciuchami, które zagrażają bezpieczeństwu internautów.

     

     „OZE- co to takiego?”

    Dzieci w świetlicy wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "OZE- co to takiego?" na temat odnawialnych źródeł energii. Dowiedziały się jakie znaczenie dla klimatu Ziemi ma ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla, a także racjonalne gospodarowanie zasobami przyrody. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Szkoła z wiatrem” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) we współpracy z CFF (Czepczyński Family Foundation). Projekt przybliża dzieciom i młodzieży współczesne zagrożenia dla naszej Ziemi, jednocześnie promuje idee proekologiczne, w tym odnawialne źródła energii i kształtuje nawyki  mające istotne znaczenie dla klimatu.

     

    "Bezpieczne ferie zimowe"

    Życzymy wszystkim wspaniałych ferii zimowych i bezpiecznego wypoczynku!

     

    Akcja "Bezpieczne ferie zimowe 2022"

    Uczestnicy półkolonii zimowych zorganizowanych przez ZSiP nr 1 oraz osiedlowy Klub „Rezonans” w Katowicach wzięli udział w akcji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej „Bezpieczne ferie 2022”, mającej na celu zapewnienie bezpiecznego i zdrowego wypoczynku w okresie zimowym. Dzieci  uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Bezpieczne zabawy zimowe”, zajęciach komputerowych  „Bezpieczni w Internecie” oraz zajęciach plastycznych „Bezpieczne ferie”, przygotowanych przez wychowawców półkolonii. Podczas zajęć przypomniane zostały podstawowe zasady zabaw na śniegu i lodzie (sanki, narty, łyżwy, śnieżki, kulig) oraz zasady obowiązujące w ruchu drogowym i kontakcie z nieznajomymi. W trakcie zajęć wyjaśniono również w jaki sposób można aktywnie spędzić czas ferii zimowych oraz utrwalono znajomość numerów alarmowych. Biorąc udział w zajęciach komputerowych dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie korzystać  z sieci oraz uświadomiły sobie zagrożenia związane z Internetem. W akcji wsparli nas pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Katowicach, Pani Barbara Kijanka oraz Pani Anna Kuczyńska, przekazując porady dla uczestników wypoczynku podczas zajęć edukacyjnych „Bezpieczne ferie 2022” oraz zajęć profilaktycznych „Koronawirus- przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne, kolorowanki oraz odblaskowe gadżety przygotowane przez PSSE w Katowicach.

     

    "Światowy Dzień Wody"

    Z okazji Światowego Dnia Wody w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas I-III, na temat znaczenia wody dla naszego życia, jej dostępności i zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz nieprzemyślaną działalnością człowieka. Zajęcia przygotowano m.in. z wykorzystaniem materiałów Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), organizacji pomagającej ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych np. klęsk suszy i głodu w Afryce i innych częściach globu. Celem zajęć było szerzenie wiedzy o oszczędzaniu wody na co dzień w gospodarstwie domowym i zmianie postaw konsumpcyjnych, które maja bezpośredni wpływ na zasoby czystej wody pitnej na Ziemi.

     

    Akcja "Wirusoochrona" 2022

    Podczas drugiej edycji akcji „Wirusoochrona”, uczniowie klas I-III wzięli udział w różnorodnych zajęciach mających na celu przypomnienie podstawowych zasad zdrowego stylu życia, postępowania podczas epidemii koronawirusa oraz przestrzegania higieny. Uczniowie uświadomili sobie wpływ prawidłowego odżywiania oraz codziennej aktywności fizycznej na swoje zdrowie. Zajęcia uczyły jak chronić się siebie i innych przed przeziębieniem i zachorowaniem na grypę. Uczniowie klas I-III wzięli udział m.i. w zajęciach edukacyjnych „Chrońmy się przed wirusami” oraz zajęciach profilaktycznych „Dbamy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo” z udziałem pielęgniarki szkolnej. W trakcie zajęć dzieci obejrzały filmik „12 porad jak się ochronić przed koronawirusem” oraz „Dlaczego mam katar i boli mnie gardło?” oraz poznały piosenkę „Przegoń wirusa”. W świetlicy szkolnej oraz na korytarzu wykonane zostały gazetki informacyjne związane z tematyką akcji. Na zajęcia „Wirusoochrona” zostały również zaproszone dzieci z MP nr 55. Grupa „Misi” obejrzała „Bajkę o maseczce”, „Jak działa mydło” oraz filmik instruktażowy „Jak dokładnie myć ręce”. Prawidłowe mycie rąk utrwaliło wysłuchanie piosenki „Umyj ręce”. Zajęcia zakończyły się wykonaniem plakatu, który został wyeksponowany w przedszkolu.Uczniowie klas I-III dodatkowo wzięli udział w zajęciach profilaktycznych przygotowanych przez pielęgniarką szkolną: „Jak zapobiegać COVID 19”, „Technika prawidłowego mycia rąk”, „Higiena nauki i odpoczynku”, „Zapobieganie chorobom zakaźnym”, „Jak dbać o czystość osobistą”.

     

    "Kuźnia talentów 2022"

    Zapraszamy uczniów z klas I-VIII do udziału w pokazie artystycznym „Kuźnia talentów”, który odbędzie się w świetlicy szkolnej, w miesiącu maju. Prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 15 kwietnia br. Proponowane kategorie występów: piosenka, taniec, wiesz, gimnastyka artystyczna i inne, do ustalenia z organizatorami pokazu. 

    "Mam przyjaciela Policjanta"

    W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia profilaktyczne pt. Mam przyjaciela Policjanta", w ramach programu realizowanego przez Komendę Miejską Policji w Katowicach. Podczas zajęć dzieci z klas I-III dowiedziały się na czym polega praca policjanta, miały okazje przymierzyć elementy policyjnego stroju oraz obejrzeć przyniesione gadżety. Przypomniane zostały podstawowe znaki drogowe oraz zasady poruszania się po jezdni. Dzieci zostały uwrażliwione na niebezpieczeństwa związane z kontaktem z nieznajomymi, utrwaliły sobie również numery alarmowe 997 i 112.

     

    "Światowy Dzień Zdrowia"

    Uczniowie z klas I-III w świetlicy szkolnej, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Temat zajęć był zgodny z hasłem tegorocznych obchodów-„ Nasza planeta, nasze zdrowie”. Dzieci, na podstawie materiałów dydaktycznych dowiedziały się czym jest zdrowie, racjonalne odżywianie, piramida żywieniowa, żywność ekologiczna oraz jak bardzo istotne jest znaczenie aktywności ruchowej dla organizmu. Zajęcia uświadomiły uczestnikom jakie należy podejmować decyzje konsumenckie, ważne dla zdrowia i równowagi ekologicznej środowiska. Światowy Dzień  Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1948 roku, celem zwrócenia szczególnej uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Obecnie Światowy Dzień Zdrowia jest jednocześnie Dniem Pracownika Służby Zdrowia.

     

    "Wielkanocne życzenia"

    Wychowawcy świetlicy szkolnej ZSiP nr 1 razem z dziećmi, przygotowali Wielkanocny stroik i wraz z serdecznymi życzeniami świątecznym, przekazali go podopiecznym Hospicjum "Cordis" w Katowicach.

     

    "Inwestujemy w naszą Planetę"

    Z okazji Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne pt. „Inwestujemy w naszą Planetę”. uczniowie obejrzeli filmiki nawiązujące do konsumpcyjnych i bezrefleksyjnych postaw współczesnych ludzi, powodujących niszczenie i nadmierne zużycie zasobów Ziemi. Dzieci poznały również piosenkę Zozi „ Świat w naszych rękach” oraz sprawdziły swoją wiedzę w quizie „Superekolog”. Zajęcia promowały dbanie o naszą planetę oraz motywowały do zachowań proekologicznych. Miały na celu pokazać, że nawet najmniejsze zmiany w życiu codziennym, mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę stanu naszego środowiska.

     

    "Bądźmy dobrzy dla Ziemi"

    Z okazji Międzynarodowego Dania Ziemi wychowankowie świetlicy wykonali kolorowy plakat. Uczniowie utrwalili wiadomości na temat tego co jest dobre dla Ziemi a co jej szkodzi i jakich zachowań powinniśmy unikać. Powstała praca stanowi dekorację świetlicy i przypomina nam jak dbać o środowisko i naszą Planetę.

     

    "Dzień Ziemi- wystawa prac"

    Uczniowie z okazji Dnia Ziemi wykonali prace plastyczne, które wyeksponowano na wystawie w świetlicy. Zadanie dzieci polegało na pokolorowaniu części promującej naszą Planetę, a także na dodaniu do rysunku elementu, który związany będzie z przyrodą i ochroną środowiska.

     

    Udział w akcji "Sprzątamy dla Polski"

    Nasi najmłodsi uczniowie przyłączyli się do akcji "Sprzątamy dla Polski", porządkując najbliższe otoczenie szkoły. Na zdjęciach prezentuje się klasa 2b oraz 2c.

     

    "Pierwsza pomoc przedmedyczna"

    Edukację zdrowotną z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzili w świetlicy szkolnej przedstawiciele Fundacji Pomoc Maltańska, oddział Katowice- pielęgniarka, Pani Dominika Mikołajczyk oraz ratownik, Pan Cyprian Wdowczyk. Uczniowie klasy 2a, 2c oraz 3a zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami pierwszej pomocy. Dowiedzieli się czym jest pierwsza pomoc, na czym polega bezpieczeństwo ratującego, jak prawidłowo wezwać pomoc, poprawnie sprawdzić oddech oraz ułożyć nieprzytomnego w pozycji bocznej. Dzieci otrzymały również ciekawe informację o zawodzie ratownika i pielęgniarki.

    "Majowe święta"

    W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia związane ze świętami Majowymi. Dzieci oglądały prezentacje multimedialną, film dydaktyczny oraz uczestniczyły w quizie poświęconym obchodom majowych wydarzeń. Na koniec wykonały prace plastyczne o tematyce patriotycznej. 

     

    "Kuźnia talentów"

    Świetlica szkolna od wielu lat organizuje „Kuźnię talentów” dla uczniów naszej szkoły, przyczyniając się tym sposobem do odkrywania, wspierania zdolności oraz zainteresowań dzieci. W tym roku szkolnym nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne, gimnastyczne, gry na instrumentach, plastyczne i inne. Na scenie wystąpiło 47 uczestników. Podczas występów można było zobaczyć dzieci w prawdziwym żywiole artystycznym. Wszystkie występy młodych talentów wypadły imponująco. Naszą „Kuźnię talentów” uroczyście otworzyła Pani wicedyrektor Agnieszka Maszczyk, a wśród gości byli obecni przedstawiciele Rady Rodziców, zaproszone klasy oraz rodzice występujących uczniów. Profesjonalne zdjęcia z imprezy wykonała Pani Małgorzata Jurys, a nagrody oraz słodki poczęstunek ufundowała Rada Rodziców. Dzięki „Kuźni Talentów” kolejny już raz zamieniliśmy zwykły dzień w naprawdę wyjątkowy!

     

    "Kwiaty dla Mamy"

    Z okazji wyjątkowego święta dzieci ze świetlicy szkolnej wykonały dla swoich Mam kolorowe kwiaty z bibuły, by wręczyć je wraz z najlepszymi życzeniami.

     

    "Światowy Dzień bez Tytoniu"

    W naszej szkole zostały przeprowadzone działania w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. W świetlicy szkolnej odbyły się między innymi zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III pt. „Nie pal przy mnie, nie truj mnie” oraz pogadanka pt. „O szkodliwości palenia papierosów” przeprowadzona przez pielęgniarkę szkolną. Dzieci oglądały filmy edukacyjne oraz uczestniczyły w mini konkursie plastycznym. Przygotowana została szkolna gazetka informacyjna oraz wystawa prac plastycznych.

     

    "Dzieci nie jedzą śmieci"

    W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pt. "Dzieci nie jedzą śmieci", w których wzięli udział uczniowie z klas I-III. Miały one na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcały do dbania na co dzień o zdrowy jadłospis.

     

    "Świetlicowy Turniej Sportowy"

    Już po raz kolejny uczniowie klas III podjęli się zmagań sportowych w zorganizowanym Świetlicowym Turnieju Sportowym. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach biegowych, skocznych, sprawdzających ich zwinność czy umiejętność rzutu do kosza. Pozytywne emocje i sportowa walka z zachowaniem zasady fair play udzieliła się wszystkim. Dziękujemy i gratulujemy!

     

    "Dbam o zdrowie"

    Zajęciami "Dbam o zdrowie" zakończyliśmy realizację trwającej od października innowacji pedagogicznej "W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie". Uczniowie klas I, do których była adresowana, podsumowali zdobyte w ciągu  roku szkolnego wiadomości oraz sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział w mini quzie o zdrowiu. Uczestnicy otrzymali Certyfikaty potwierdzające aktywny udział w zajęciach oraz smaczny, pełen witamin sok owocowy.

     

    Za nami kolejny rok szkolny. Nadszedł czas na odpoczynek. Kierownik i wychowawcy świetlicy szkolnej dziękują za pomoc i wsparcie Radzie Rodziców w organizacji imprez i uroczystości, które odbyły się w świetlicy szkolnej.

    Życzymy wspaniałych wakacji!

    HELIX_TAGS:
    Children: 1

     

     

    Zajęcia świetlicowe stanowią ważne ogniwo współczesnego wychowania. Świetlica szkolna uzupełnia pracę wychowawczą szkoły, sprzyja racjonalnemu wypoczynkowi, przyczynia się do rozwoju indywidualnych zainteresowań. Rodzaje zajęć realizowane w świetlicy w bieżącym roku szkolnym 2020/2021.

    1. Matematyka na wesoło.

    2. Jestem spostrzegawczy, myślę logicznie.

    3. Spotkanie z lekturą.

    4. Zajęcia artystyczne.

    5. Zajęcia plastyczne i manualne.

    6. Gry i zabawy sportowe

    7. Zajęcia wyciszające przy muzyce. 

      

     "W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie"

    Świetlica szkolna rozpoczęła zajęcia dla uczniów klas I, które są ujęte w programie innowacji pedagogicznej pt. "W szkole się dowiem jak dbać mam o zdrowie". Celem podstawowym programu jest kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych, uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Innowacja zakłada, że jej treści będą realizowane na zajęciach dla uczniów klas I uczęszczających do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2020 / 2021. W listopadzie odbyły się pierwsze zajęcia pt. "Dbam o zdrowie". Uczniowie zostali zapoznani z programem zajęć, w których będą brali udział. Pierwszoklasistów czekają zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania, dbałości o higienę osobistą, ćwiczenia gimnastyczne kształtujące prawidłową postawę ciała oraz zajęcia podczas których nauczą się aktywnie odpoczywać i relaksować przy muzyce. Spotkanie zakończono zdrowym poczęstunkiem, zachęcając do aktywnego udziału i dobrej zabawy.

     

     
    "Matematyka na wesoło" 
     
    W świetlicy szkolnej odbywają się cyklicznie zajęcia "Matematyka na wesoło". Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale matematyką też można się świetnie bawić. 
     
     
     
    "Spotkanie z lekturą" 
     

    W świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia czytelnicze. Z okazji 100 lecia Powstań Śląskich dzieci słuchały opowieści o powstańcach śląskich na podstawie bajki pt. "Pola, Wojtek i Trzy Skrzydła". Opowiadanie zostało wydane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

     

     "Pomagamy zwierzętom" 

     "Higiena odpoczynku"

    W świetlicy szkolnej gościliśmy Panią Grażynę Pawlik, pielęgniarkę szkolną, która przekazała najważniejsze informacje dotyczące aktywnego i higienicznego odpoczynku. Efektem zajęć są prace plastyczno- manualne dzieci pt. "Jak działa nasza wyobraźnia".

     

      "Sprzątanie Świata –Polska 2020”

    Przystąpiliśmy do akcji „Sprzątanie Świata –Polska 2020”, poprzez  omówienie tematyki  zgodnej z hasłem przewodnim akcji- „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W tym roku nie sprzątaliśmy w terenie ze względu na pandemię COVID- 19. Wychowankowie świetlicy wzięli udział w pogadankach o opadach nadających się do recyklingu, sposobie segregacji i zastanowili się nad postawami konsumenckimi zmniejszającymi ilość śmieci. Temat segregacji odpadów,  będzie szczególnie ważny w tym roku szkolnym, gdyż realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Działaj z imPETem”.

     

    "ZSiP nr 1 pomaga zwierzętom" 

    Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób dobrej woli, które wspomogły naszą zbiórkę dla schroniska. W akcji „Pomagamy zwierzętom” wzięli udział nie tylko uczniowie szkoły ale również nasze przedszkolaki. Dziękujemy za wielkie serce. Zebrane dary przekażemy Schronisku dla Zwierząt w Rudzie Śląskiej. Życzymy dużo zdrowia i zachęcamy do udziału w kolejnych naszych akcjach.


     

    "Polak Mały" 

    W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, świetlica szkolna przyłączyła się do akcji MEN "Szkoła do hymnu" i o godzinie 11:11 odśpiewano wspólnie "Mazurek Dąbrowskiego". Odbyły się również zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały kotyliony w barwach narodowych.

     

     „O wiarusie zaklętym w kamień”słuchowisko z serii historia dla dzieci 

     https://www.youtube.com/watch?v=P8G28G16BII 

     

     "Godło Polski"- praca plastyczna 

    https://dzieciakiwdomu.pl/2015/11/godlo-polski-kreatywnie-praca-plastyczna.html 

     

    "Jestem Polakiem" śpiewamy i tańczymy

    https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=plug6OIrxRM

     

    "Jak zagrać Hymn na flecie prostym"

    https://www.youtube.com/watch?v=4oueXks4doQ&feature=emb_title 

     

     "100 lecie Powstań Śląskich"

    Dzieci z klas I-III uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt.”100 lecie Powstań Śląskich”. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną oraz wysłuchaliśmy krótkiej opowieści dotyczącej przebiegu i przyczyn powstańczych zrywów. Mieszkając na Śląsku warto znać historię naszych przodków.

     

    "Konkurs plastyczny"

    Uczniowie klas młodszych wzięli udział w etapie szkolnym konkursu pt. "TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA", zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prace konkursowe były tematycznie związane z przyrodą i zmianami w otoczeniu uczniów, powstałymi dzięki realizacji europejskich programów ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza. Wybrane prace uczniów zostały wysłane do następnego etapu konkursu.


     

     "Drzewa w jesiennej odsłonie"

    Choć na zewnątrz liści na drzewach coraz mniej, nasze świetlicowe mają ich jeszcze wiele. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne i ozdobiły drzewka zestruganymi kredkami. Przyjemne, pożyteczne i miłe dla oka. Zachęcamy do wykonania podobnych prac w domu.

     

    "Dzień Pluszowego Misia"

    25 listopada obchodzimy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Wychowawcy świetlicy zachęcają do wykonania zdjęcia swojego pluszowego misia i przesłanie go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 25.11.2020 (środa). Z nadesłanych prac utworzymy galerię na stronie internetowej szkoły, w zakładce „Świetlica”.

     

    "Nasze kochane Misie"  
     
     

      Wszystkim uczniom, którzy nadesłali zdjęcia serdecznie dziękujemy!

     

    "Smacznie i zdrowo"

    Wychowawcy świetlicy proponują przepis na smaczną i zdrową sałatkę owocową. Przygotujcie następujące składniki: jabłka, banany, winogrona, gruszki, khaki, mandarynki, mango, awokado oraz ananasy w puszce. Sposób przygotowania:

    Obieramy owoce

    Kroimy wszystko na drobną kostkę

    Gotowe składniki przekładamy do miski i wszystko razem mieszamy

    Zapraszamy swoją rodzinę do degustacji

    Jeżeli chcecie podzielić się z innymi pomysłami na proste w przygotowaniu przekąski, wyślijcie swoje przepisy na nasz świetlicowy adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

    "Zabawy w przepowiadanie przyszłości"

    Dzieci wraz z wychowawcami wzięły udział w zabawach i wróżbach Andrzejowych. Oprócz tradycyjnego lania wosku, losowane były symbole dotyczące wydarzeń w najbliższej przyszłości oraz karteczki z wybranymi zawodami. Na zakończenie każdy z uczestników wybrał dla siebie słodką babeczkę z przepowiednią, licząc z przymrużeniem oka, na jej spełnienie.

     

    "Barbórka"

    4 grudnia obchodzone jest święto Górników - Barbórka. Składamy Wszystkim Górnikom serdeczne życzenia!

    Zobaczcie jakie przygody wśród Górników mieli Bolek i Lolek:

    https://www.youtube.com/watch?v=vdZT8T7zCpQ 

    Przeczytajcie lub posłuchajcie Legendy pt. "Skarbnik - duch kopalni" https://www.bajkowyzakatek.eu/2011/11/polskie-legendy-skarbnik-duch-kopalni.html

    https://www.youtube.com/watch?v=FalYBP9eDoc

    W czasie wolnym proponujemy ułożyć ciekawe puzzle i pokolorować odświętną czapkę górnika.

    https://www.jigsawplanet.com/?rc=search&q=g%C3%B3rnik

    "Mikołajki"

    Zbliża się dzień na który czekają wszystkie dzieci, te duże i te małe. Dla tych, którzy jeszcze nie napisali listu do św. Mikołaja przypominamy, że to już ostatni dzwonek by to zrobić.

    Pisząc list możecie umilić sobie czas słuchając piosenki o Mikołaju i jego reniferach https://www.youtube.com/watch?v=-kqqkavf9xM

    Spróbujcie narysować swojego własnego Mikołaja lub pokolorujcie zamieszczony poniżej obrazek.

    Zaproście swoich rodziców i rodzeństwo by wspólnie przeczytać opowiadanie pt. „Noc św. Mikołaja”.


    Święty Piotr otwiera bramę na oścież, a po obu stronach stoją Aniołki i machają rączkami. Święty Mikołaj mówi do osiołka:
    - Wio, Ryczku! - i odjeżdżają. Wszyscy wołają: - Do zobaczenia Ryczusiu! ...
    Święty Mikołaj, nałożył przed podróżą najpiękniejszą infułę na głowę, a w ręce trzyma złoty pastorał, woła: 
    - Nie zapomnijcie karmić ptaszków i dolewać wody do pucharu z rybką. I odjeżdżają. Święty Mikołaj odczytuje ze swojego notesu nazwiska dzieci, które chce odwiedzić w pierwszej kolejności. Teraz jest już późny wieczór, spogląda ku gwiazdom. które błyszczą się i świecą prawie tak, jak w wigilijną noc Bożego Narodzenia. Przejeżdżają właśnie obok Księżyca , który kiwa do nich po przyjacielsku.
    - Święty Mikołaj mówi – pojedziemy szlakiem wewnętrznym, zjeżdżamy w dół na promieniu księżyca, będziemy wtedy wcześniej na miejscu, bo czeka nas w nocy dużo pracy.
    Po czym zawraca z drogi osiołka na silny promień księżyca. Ryczuś zapiera się silnie czterema łapkami i suną na Ziemię. Święty Mikołaj zostawia Ryczusia oraz paczki i idzie się rozejrzeć, jest jeszcze wcześnie, może dzieci jeszcze nie śpią. Doszedł do domu tuż przy drodze. Zerka do swojego notesu. Widzi pięcioro dzieci. Mikołaj zapisał coś w swoim notesie. Stamtąd poszedł do innego domu. Potem jeszcze do innego, wszędzie tam gdzie były dzieci.Odkrył tylko jednego niegrzecznego chłopczyka, w którego zeszytach roiło się od kleksów z atramentu. Nie chciał wcale odrabiać lekcji, nie słuchał , gdy tata i mama coś do niego mówili. Gdy Mikołaj odwiedził już wszystkie domy wrócił do lasu. Zapakował znów paczki na grzbiet i wyruszył w drogę. Dzieci spały, a Święty Mikołaj wkładał do wszystkich bucików zabawki, smakołyki przeznaczone dla każdego dziecka. Kiedy jednak stanęli przy buciku niegrzecznego chłopczyka, który nie słuchał ani mamy , ani taty, robił kleksy w podręcznikach szkolnych i stale psocił – Święty Mikołaj powiedział – ten niegrzeczny chłopczyk nic nie dostanie. Zobaczymy, czy się poprawi do następnego roku. Nawet osiołek się z tym zgodził. Niegrzeczny chłopczyk nie znalazł dla siebie nic prócz jednego nadgniłego korzonka. Rankiem Święty Mikołaj wyruszył w drogę powrotną do nieba. Ryczuś parsknął trzy razy ,a Święty Piotr im otworzył drzwi. Ryczuś stanął przy kupce soczystej koniczyny, a Święty Mikołaj usiadł na trawniku przy bramie niebieskiej, musiał opowiedzieć o tym, co zobaczył i usłyszał na Ziemi.

    Życzymy wszystkim wspaniałych, wymarzonych prezentów!

     

    "Konkurs na ozdobę świąteczną"

    Zapraszamy do udziału w konkursie na własnoręcznie wykonaną ozdobę świąteczną (bombka, choinka, kartka itp.). Inspiracją niech będzie nasza świetlicowa galeria. Zdjęcia wykonanych prac prześlijcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 21.12.2020. Z nadesłanych zdjęć utworzymy galerię na stronie internetowej szkoły w zakładce „Świetlica”. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są miłe niespodzianki. Udanego tworzenia!

     

    "Świetlicowe zajęcia ekologiczne"

    Dla wychowanków świetlicy odbył się cykl zajęć online dotyczących problemu smogu. Dzieci na podstawie: prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, pogadanek -zdobyły informacje o mechanizmie powstawania smogu i jego wpływie na zdrowie. W trakcie zajęć, chętnie wypowiadały się o swoich doświadczeniach i codziennych działaniach pomocnych w walce o czyste powietrze.

     

    "Na świąteczną nutę"

    Piękne, kolorowe, wykonane własnoręcznie, według własnych pomysłów, ozdoby świąteczne- to jest coś! Oto kilka naszych propozycji. Miłej zabawy i satysfakcji.

     

     "Kolędowanie przy choince"

    W naszej świetlicy odbyło się "Kolędowanie przy choince", na którym gościliśmy dzieci z MP 55. Grupa "Muchomorków" zaskoczyła wszystkich znajomością kolęd i pastorałek, a wspólny śpiew przypomniał, że zbliża się cudowny czas świąt Bożego Narodzenia.

     

    "Kartka świąteczna"

    To już ostatni moment na wysłanie życzeń Bożonarodzeniowych do bliskich nam osób. Proponujemy własnoręcznie wykonane kartki - obdarowaną osobę ucieszą podwójnie! Oto kilka naszych propozycji. Do dzieła!:)

     

    „Działaj z imPETem!

    Uczniowie ZSIP nr 1 są uczestnikami Kampanii „Działaj z imPETem!”, której celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. Projekt ma na celu edukację dzieci i dorosłych w zakresie odpowiedniego postępowania z tym wartościowym tworzywem. W ramach kampanii, w szkole realizujemy różne przedsięwzięcia edukacyjne, a zadaniem w grudniu było wykonanie ozdoby świątecznej z butelek PET. Wychowankowie świetlicy i uczniowie klas starszych wykorzystali swoją wyobraźnię i stworzyli piękne prace.

     

    "Dla każdego coś miłego- nowe atrakcje w świetlicy"

    "Kolorowy zawrót głowy"

    (kliknij aby obejrzeć filmik)

    "Pomysłowa konstrukcja"

    "Zabawy z chustą i piłką"

     

    "Eko ozdoby"

    Wykonaliśmy w świetlicy ozdoby świąteczne wykorzystując ekologiczne materiały wtórne. Zachęcamy Was, aby nie wyrzucać niepotrzebnych nakrętek, korków i papieru, tylko zamienić je na piękne przedmioty.

     

    "Bezpieczne ferie zimowe"

    Przed Wami czas zasłużonego odpoczynku. Przypominamy podstawowe zasady, o których nie należy zapominać. Pamiętajcie: "Czas ferii to fajna zabawa. Kto bezpiecznie się bawi, w kłopoty nie wpada".

     

     "Galeria świątecznych ozdób"

    Dziękujemy bardzo za liczny udział w konkursie. Wszystkie ozdoby świąteczne przez Was wykonane są przepiękne, kolorowe, bardzo kreatywne, niektóre nawet świecą! 
    Widać, że włożyliście wiele pracy w ich wykonanie. Z pewnością będą wspaniałą ozdobą Waszych domów lub ciekawym prezentem dla bliskiej osoby. 
    Nie sposób wyłonić najlepszą pracę, więc Wszystkim uczestnikom przyznajemy I miejsce z wyróżnieniem!:)
    Życzymy Wesołych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszamy do obejrzenia galerii. 
    Uczestnicy: Aleksander Mika kl.2a, Julia Kosela kl.2a, Weronika Spottke kl.2b, Marcel Prząda kl.2a, Wojciech Kluczniok kl.6c, Bartosz Kluczniok kl.1c, Julia Siwek kl.3b, Karolina Zgoda kl.1c, Filip Żarnowiecki kl.2b oraz Liliana Banasik kl.2c.
     
     
     

     "Trzymamy się prosto"

    W ramach innowacji pedagogicznej „W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie”, uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Trzymamy się prosto”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się co najbardziej szkodzi ich kręgosłupom, poznali sposoby prawidłowego noszenia plecaka oraz siedzenia przy ławce i biurku. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły przyjmowanie prawidłowej postawy.

     

     "Drugie życie odpadów- zimowe warsztaty plastyczne"

    W świetlicy szkolnej gościliśmy grupę  „Biedronek” z MP 55 na zajęciach warsztatowych pt. ”Drugie życie odpadów- zimowe warsztaty plastyczne”. Dzieci wykorzystując stare, niepotrzebne przedmioty (firanki, gąbki, patyczki, rurki, ścinki materiału, wełnę, torebki foliowe, folię aluminiową, rolki papieru i watę), wykonały ciekawe, przestrzenne kolaże. Zajęcia odbyły się  w ramach ogólnopolskiego projektu „Eko- Szkoła”, w którym ubiegamy się o przyznanie certyfikatu.

     

     "Walentynkowe serce"

    Walentynkowe serce wraz z serdecznymi życzeniami przekazała świetlica szkolna dzieciom z Hospicjum "Cordis" w Katowicach.

     

    "Bezpieczni w Internecie"

    Świetlica szkolna, kolejny już raz, włączyła się w ogólnopolską akcję Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie z klas I-III podczas zajęć edukacyjnych „Bezpieczni w Internecie", dowiedzieli się co może im grozić w sieci, w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas przed komputerem oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych. Dzieci zachęcone zostały do ochrony swojej prywatności i szacunku dla innych. Oglądana wspólnie kreskówka o przygodach Sieciaków przestrzegła przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Zapraszamy do zapoznania się z treścią gazetki „Bezpieczne dzieci w Sieci”, którą można zobaczyć przed wejściem do świetlicy. Razem twórzmy bezpieczny Internet!

     

    "Integracja przez zabawę"

    Zabawy ruchowe to najlepszy sposób na rozładowanie emocji, wyzwolenie pozytywnej energii oraz zintegrowanie grupy. Zabawa skoczna „Kolory”, to jedna z ulubionych aktywności wychowanków świetlicy, podczas której uczą się „zdrowej” rywalizacji, aktywnego kibicowania, a przede wszystkim świetnie razem się bawią.

     

     "Działaj z imPETem!"

    Wychowankowie świetlicy  wykonywali zadanie lutowe Kampanii „Działaj z imPETem!”, polegające na rozszyfrowaniu haseł dotyczących segregacji butelek PET. Prawidłowe odpowiedzi, dzieci mogły przedstawiać w dowolnej formie graficznej. Jak co miesiąc, dzieciom przedstawiono korzyści wynikające z prawidłowego postępowania  z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET- wykorzystując materiały edukacyjne Kampanii.

     

     

    "ZSiP nr 1 pomaga Seniorom"

    Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji wolontariatu. Do 15 marca przeprowadzamy przedświąteczną zbiórkę darów dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości znajdujących się w Katowicach, przy ul. Krasińskiego oraz Katowickiego Hospicjum.
    W jaki sposób pomóc? Można przygotować własnoręcznie kartkę wielkanocną lub ozdobę (na kartce wypisujemy życzenia i możemy się podpisać imieniem) lub też pomóc materialnie, dostarczając środki czystości (wszelkie płyny do dezynfekcji, rękawiczki, mydła, podkłady, szampony itp.) oraz artykuły żywnościowe ( mąka, cukier, ryż , makaron, vegeta, herbata, olej, puszki itp.) 

    Prosimy aby produkty były oryginalnie zamknięte. Nie należy przekazywać  artykułów z krótkim terminem przydatności oraz takich, które muszą być przechowywane w lodówce.
    Przy wejściu do naszej szkoły (przy portierni), wejściu do przedszkola  oraz w świetlicy szkolnej, umieszczone są kartony gdzie można pozostawić przyniesione produkty. Na karteczce można napisać nazwisko i klasę lub przekazać  dary anonimowo.
    Wykonane kartki  świąteczne można zostawić na portierni,  najlepiej zabezpieczone w folii.
    Wielokrotnie udowodniliśmy, że potrafimy pomagać. Kolejny raz, zróbmy coś wspólnie dla dobra innych!

     

    "Niewidzialne zarazki i wirusy w koronie"

    Podczas zajęć profilaktycznych „Niewidzialne zarazki i wirusy w koronie”, uczniowie klas I-III obejrzeli filmy "Co to jest koronawirus?" oraz „Masz tę moc”, dzięki którym poznali negatywne skutki wirusa COVID-19 na nasze zdrowie. Za pomocą prostego doświadczenia mogli przekonać się, że mydło usuwa nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również niebezpiecznie wirusy i bakterie. Na zakończenie dzieci poznały piosenkę „Pamiętaj o myciu rąk”, a stworzony do niej animowany teledysk, pomógł utrwalić główne zasady higieny, niezbędne w walce z pandemią.

     

    "Dziękujemy za udział w akcji "

    Składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji "ZSiP nr 1 pomaga Seniorom". Dzięki Państwa życzliwości udało się zebrać żywność oraz środki czystości, które zostaną przekazane podopiecznym Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach. W świetlicy szkolnej przygotowaliśmy również kartki z życzeniami świątecznymi, które zostaną dołączone do darów.

     

    "Ozdoby Wielkanocne"

    Przedstawiamy Wam propozycje wykonania własnoręcznych ozdób świątecznych.

    "Kurczaki z rolki papieru"

    "Styropianowe jajka owleczone włóczką"

    "Pisanki, kurczaczki i zajączki z masy solnej"

    "Królik"

     

    "Wielkanocny stroik"

    Wielkanocny stroik wraz z świątecznymi życzeniami przekazaliśmy do Hospicjum "Cordis" w Katowicach.

     

     

    Pandemia COVID-19 sprawiła, że spędzamy w swoich mieszkaniach bardzo dużo czasu,  toteż zużywamy więcej wody i energii elektrycznej oraz produkujemy więcej odpadów. Obecna sytuacja to okazja do zastanowienia się całą rodziną, czy możemy zmienić nasze nawyki, aby rozsądnie wykorzystywać zasoby przyrody. Fundacja Nasza Ziemia i Procter & Gamble wspólnie stworzyły program edukacyjny dla uczniów na bazie którego opracowane zostały zajęcia zdalne dla wychowanków świetlicy, promujące ekonawyki. Zachęcamy do obejrzenia filmów edukacyjnych:

     "Uczniowskie ekonawyki- energia"

    "Uczniowskie ekonawyki- woda"

    "Uczniowskie ekonawyki- odpady"

     

    Wychowawcy świetlicy szkolnej składają Wszystkim najserdeczniejsze życzenia na czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia, radosnych chwil i wiosennego nastroju.

    Zachęcamy Was do skorzystania z przygotowanych propozycji.

     

    "Tradycje Wielkanocne"
    https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg

     "Zagadki Wielkanocne"
    https://www.youtube.com/watch?v=_wW5koMSrDk

    "Pisanki, kraszanki, skarby Wielkanocne"
    https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

    "Kanapka owieczka"

    Składniki:

    kromka chleba pełnoziarnistego lub tostowego
    plasterek twarogu
    2 łyżki twarożku z pudełka
    plasterek ogórka lub cukinii
    zieloną oliwkę
    kawałek pomidora lub czerwonej papryki

    Wykonanie:

    Kromkę chleba tostujemy (opcjonalnie) i smarujemy masłem. Kładziemy na nią gruby plaster twarogu. Teraz robimy owieczce czuprynkę z twarożku z pojemniczka (twarożek typu „wiejski”). Kroimy zieloną oliwkę w plasterki i robimy owieczce oczka. Z plasterka ogórka lub cukinii robimy uszka, a z pomidora lub papryki – nosek i języczek.

    Smacznego!

     

     "Lasy pod ochroną"

    Zachęcamy Was do udziału w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną nr 23 w Katowicach. Szczegóły uczestnictwa znajdują się na plakacie.

     

    "Światowy Dzień Zdrowia"

    7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku poświęcony jest innej tematyce, w 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia to „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Tegoroczne obchody związane są z obecną sytuacją epidemiologiczną i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Zwrócona została uwaga na znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii. Przyłączamy się do obchodów ŚDZ, proponując zajęcia świetlicowe o tematyce prozdrowotnej. Poniżej zamieszczamy linki do filmiku edukacyjnego "Krótki film o wirusie na literę K" oraz teledysku zachęcającego do częstego mycia rąk.

     https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM

    https://www.youtube.com/watch?v=yScgTrTRiKU

     

    "wCOP drzewo"

    Wychowankowie świetlicy przystąpili do akcji „wCOP drzewo”, finansowanej przez Urząd Miasta. Celem akcji jest sadzenie drzew, a drzewa to same korzyści: pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, dają cień, obniżają temperaturę latem, łagodzą stres, a co najważniejsze absorbują zanieczyszczenia  powietrza. Nazwa akcji wzięła się  od największej konferencji klimatycznej na świecie, która odbyła się w Katowicach w 2018 roku- Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24). Efektem tego wydarzenia jest wzrost świadomości społecznej na temat zmian klimatu i akcja „wCOP drzewo” cieszy się dużym zainteresowaniem.

     

    Konkurs plastyczny "Wiosenny bukiet"

    Zachęcamy Was do udziału w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Wiosenny bukiet”, organizowanym przez naszą świetlicę. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III i polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej bukiet kwiatów. Można go wykonać dowolną techniką plastyczną (kredki, farby, kolaż, bibuła, wydzieranka itp.). Zdjęcie gotowej pracy należy przysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 kwietnia 2021. Regulamin konkursu zostanie przesłany w wiadomości przez platformę Microsoft Teams. Serdecznie zapraszamy do udziału. Najpiękniejsze bukiety zostaną nagrodzone, a z nadesłanych przez Was zdjęć utworzymy galerię na stronie internetowej szkoły.

     

    "Ciekawostki matematyczne"

    Zapraszamy do pogłębienia wiedzy matematycznej i obejrzenia filmu edukacyjnego "Historia zegara". Film przybliża sposoby odmierzania czasu w starożytności (mierzenie cienia, zegar słoneczny, zegar wodny, zegar ogniowy, zegar piaskowy – klepsydra). Prezentuje różne rodzaje zegarów i historię ich powstania (zegary wieżowe, przenośne, kieszonkowe, kurantowe, wahadłowe, kwarcowe, elektroniczne itd.). Opowiada też o najdokładniejszych zegarach na świecie (zegar atomowy i pulsarowy). Objaśnia, ile czasu trwa doba, godzina, pół godziny, kwadrans, minuta. Prezentuje ciekawostki związane z upływem czasu.

     https://www.youtube.com/watch?v=EoU1B96dBSI

     

    "Wiosenne kwiatuszki"

    Proste w wykonaniu kwiatuszki z bibuły ozdobią Wasz dom. Przedstawiamy kolejne etapy wykonania.

     

    Wokół nas jest coraz bardziej zielono i cieplej. Przyroda rozwija się i budzi. Film edukacyjny "Oznaki wiosny", do którego zamieszczamy poniżej link, opowiada o szczegółach zmian, które zachodzą w marcu, kwietniu i maju. Wyjaśnia znaczenie wiosennego przysłowia "W marcu jak w garncu" oraz prac niezbędnych do wykonania w ogrodzie. Prezentuje również polskie zwyczaje związane z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Wysłuchanie piosenki Zozi "Wiosna piękna i radosna", z pewnością wprawi Was w optymistyczny nastrój. Zachęcamy również do spaceru i poszukiwania wiosny w najbliższym otoczeniu.

    https://www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA

    https://www.youtube.com/watch?v=BmBwqxgQiJQ

     

     "Ciekawostki matematyczne"

    Zapraszamy do  obejrzenia kolejnego filmu edukacyjnego. Tym razem jest to "Historia kalendarza". Film przybliża krótką historię liczenia oraz wynalezienia cyfr arabskich i znaków rzymskich. Wyjaśnia, w jaki sposób ludzie od najdawniejszych czasów liczyli upływ czasu, który oparty był na obserwacjach astronomicznych i życiu przyrody. Opowiada, kiedy obchodzono początek roku na świecie i jakie zmiany zapoczątkowało wprowadzenie kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego. Dowiadujemy się ile czasu potrzebuje Ziemia do okrążenia Słońca, ile dni, tygodni i miesięcy ma rok oraz ile trwa kwartał, dekada, wiek i tysiąclecie. Objaśnia, jak liczy się i czym jest rok przestępny. Z filmu dowiecie się, skąd pochodzą nazwy miesięcy oraz jak z pomocą dłoni zapamiętać, ile dni mają poszczególne miesiące.

    https://www.youtube.com/watch?v=1CTdyha3LcU

     

    "Galeria kwiatów"

    Nadeszła wiosna i w naszej świetlicy powstaje galeria rozmaitych, kolorowych kwiatów.

     

      "Międzynarodowy Dzień Ziemi"

    Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. W tym roku odbywa się pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Choć o naszą planetę powinniśmy troszczyć się przez zawsze, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli z wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Zamieszczamy również linki, pod którymi znajdziecie różne propozycje związane z dzisiejszymi obchodami.

    Film edukacyjny "Dzień Ziemi"

    https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc 

    Piosenka "Nasza planeta"

    https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

    "Odgłosy natury"

    https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8

    Eksperyment "Malowanie Ziemi"

    https://www.youtube.com/watch?v=_-3wg19H3MA 

    "Ziemia to nasz dom"

    Dzień Ziemi- zadania dla trzecioklasistów by Paulina Loryńska on Genially

    Dzień ziemi-rebusy by Paulina Loryńska on Genially

     Dzień Ziemi- zadania dla pierwszaka by Paulina Loryńska on Genially

     

    "Kuźnia talentów"

    Zapraszamy do udziału w pokazie artystycznym „Kuźnia talentów”, który odbędzie się w świetlicy szkolnej, w miesiącu czerwcu. Prosimy o zgłoszenie chęci udziału i zapisanie się na listę po powrocie do szkoły. Proponowane kategorie występów: piosenka, taniec, wiesz, gimnastyka artystyczna i inne, do ustalenia z organizatorami pokazu.

     

    "Majowe Święta Narodowe"

    Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. Z przygotowanych propozycji zaznajomicie się z podstawowymi informacjami o Polsce, znaczeniu flagi, godła i hymnu oraz barw narodowych. Uzupełnieniem wiedzy będzie wysłuchanie baśni "Gniazdo białego orła", zagadek o Polsce oraz wykonanie quizu. Wysłuchanie piosenki Zozi "Jest takie miejsce", z pewnością wprawi Was w podniosły, patriotyczny nastrój, towarzyszący świętowaniu.

    "Polska moja ojczyzna"

    https://www.youtube.com/watch?v=pZ4728Jkwf0

     

    Quiz „Ułóż puzzle na dzień Flagi”

    https://view.genial.ly/5ea54608075c7c0dc014676e/game-quiz-na-dzien-flagi

     

    Prezentacja oraz quiz wiedzy "Konstytucja 3 Maja"

    https://view.genial.ly/5ea167c61c50690d795b7805/presentation-historia-konstytucji-3-maja

    "Zagadki o Polsce"

    https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM

     

    Baśnie Polskie "Gniado białego orła"

    https://www.youtube.com/watch?v=yMWBZkLlaa0

     

    Piosenka "Jest takie miejsce"

    https://www.youtube.com/watch?v=PYd5i93h1Ls

     

    "Wiosenne drzewa"

    Piękne prace plastyczne przedstawiające wiosenne drzewa obsypane kwiatami powstały podczas świetlicowych zajęć plastycznych "Kolorowa świetlica". Dzieci malowały drzewka farbami przy użyciu pędzli, jak również za pomocą własnych palców. Oto nasze dzieła:

     

    Laureaci 

    Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego

    "Wiosenny bukiet"

    Serdecznie dziękujemy za udział w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Wiosenny bukiet”. Jesteśmy pod wrażeniem nadesłanych przez Was prac, które są niezwykle pomysłowe, kolorowe i przepięknie obrazują wiosenne kwiaty. Zastosowaliście różnorodne techniki plastyczne, wykazując się wspaniałą kreatywnością. Wyłonienie zwycięzcy było niełatwym zadaniem. Komisja konkursowa zdecydowała się przyznać 3 miejsca i aż 4 wyróżnienia. Gratulujemy!

    Laureaci konkursu 

    I miejsce: Aleksandra Raźniak SP nr 17 w Katowicach

    II miejsce: Mateusz Anuszkiewicz ZSP nr 10 w Katowicach

    III miejsce: Magdalena Kwiecień SP nr 33 w Katowicach

     

    III miejsce: Bartłomiej Cieszkowski SP nr 27 w Katowicach

    Wyróżnienia otrzymują:

    Bartosz Kluczniok ZSiP nr 1 w Katowicach

    Martyna Wrzalik SP nr 29 w Katowicach

    Natalia Adam SP nr 27 w Katowicach

    Weronika Leronowicz ZSP nr 10 w Katowicach

    Z wszystkich nadesłanych prac utworzyliśmy wiosenna galerię. Zapraszamy do jej obejrzenia.

     

    "Gimnastyka na wesoło"

    "Gimnastyka na wesoło" to kolejne zajęcia świetlicowe, w których wzięli udział uczniowie z klas I, w ramach innowacji pedagogicznej pt. "W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie". Rytmiczna muzyka i prosty układ choreograficzny wyzwoliły w dzieciach pokłady energii i dobrego humoru. Wszystkie klasy spisały się świetnie, brawo!

     

    "Świetlicowy Turniej Sportowy"

    Uczniowie klas III wzięli udział  w rywalizacji sportowej pod hasłem "Świetlicowy Turniej Sportowy". Dzieci miały do pokonania szereg konkurencji, takich jak: wyścig z piłkami, zwinnościowy tor przeszkód, skoki na odległość, zabawa w rzuty do celu, czy slalom z rzutem do kosza. Pozytywne emocje, dobra zabawa i rywalizacja w duchu fair play udzieliły się wszystkim. Po zakończeniu zmagań sportowych uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i zdrowe przekąski. 

     

     "Szczypta sportu"

     W świetlicy odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie". Tym razem były to zajęcia rekreacyjne na boisku szkolnym pt. "Szczypta sportu". Słońce, ruch i dobra zabawa, to właśnie najbardziej lubią nasi pierwszoklasiści.

     

    "Dzień Dziecka"

    Szkolny klub KMO Młodzi Naukowcy ZSiP1Katowice zorganizował i przeprowadził zajęcia doświadczalne dla grup przedszkolnych oraz świetlicowych z okazji Dnia Dziecka. Uczestnicy pokazu mogli zobaczyć bogatą kolekcję kamieni, geod i skamieniałości Filipa i Jakuba, mogli sprawdzić jak działają półkule magdeburskie, zobaczyć jak działa kołyska Newtona, koło Maxwella i prasa hydrauliczna. Był też pokaz z mieczem świetlny jedi. Dzieci z zaciekawieniem oglądali swoich starszych kolegów w roli naukowców.
     
     

     "Ciekawostki matematyczne"

    W świetlicy szkolnej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Ciekawostki matematyczne”. Tym razem dzieci pracowały z klockami Moroza. Układały konstrukcje i tworzyły zbiory.

     

    "Hałas- to nie dla nas!"

    W wyjątkową podróż w świat dźwięków zaprosił uczniów z klas pierwszych robot Hałasek. Podczas zajęć „Hałas- to nie dla nas” dzieci poznały różne rodzaje dźwięków, ich natężenie i wpływ na swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzały film „Czym dla dzieci jest hałas?” oraz wysłuchały piosenki w wykonaniu Śpiewających Brzdąców pt. „Cisza”. Zajęcia odbyły się w ramach innowacji „W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie”.

     

    "Podziękowanie"

     Świetlica szkolna przygotowała upominki z okazji Dnia Dziecka dla podopiecznych Hospicjum "Cordis" w Katowicach. 

     

     "Aktywni i zdrowi"

    Zajęciami „Aktywni i zdrowi” zakończyliśmy realizację innowacji pedagogicznej „W szkole się dowiem, jak dbać mam o zdrowie”. Uczniowie klas I wykonali apetyczne warzywne strachy, obejrzeli film edukacyjny „Zuzka i piramida żywienia” oraz zaśpiewali wspólnie piosenkę „Zdrowia smaki”. Quiz o zdrowiu potwierdził, że pierwszoklasiści świetnie orientują się w tym, co służy ich zdrowiu, a czego powinni na co dzień unikać. Całoroczne spotkania zakończył poczęstunek oraz uroczyste wręczenie Dyplomów uczestnikom zajęć.

     

     

    "Kuźnitalentów"

    W upalny, czerwcowy poranek w świetlicy szkolnej odbył się pokaz artystyczny pt. „Kuźnia talentów”. Uczniowie z klas I-VI zaprezentowali różnorodne, ciekawe, a nawet zaskakujące umiejętności Nasi artyści tańczyli, śpiewali, deklamowali wiersze w obcych językach, grali na instrumentach muzycznych, zachwycali akrobacjami gimnastycznymi, czytali od końca wyrazy, a nawet kłusowali i skakali przez przeszkody. Naszą świetlicową imprezę rozpoczął i zakończył występ ubiegłorocznych laureatów. Rozdanie upominków, wspólne zdjęcie i słodki poczęstunek były miłym podsumowaniem artystycznych zmagań.

     

    "Bezpieczne wakacje"

    Życzymy Wam pogodnych, słonecznych, beztroskich i pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji, udanego wypoczynku, pogody ducha, uśmiechu. Do zobaczenia we wrześniu!

     

     https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

     

     

     

     

     

    HELIX_TAGS:
    Children: 1

     

     

     

    „Świetlicowy kolorowy zawrót głowy

     

    Świetlica szkolna podpowiada jak miło i pożytecznie spędzić czas wolny w domu. Przygotowaliśmy dla Was dużo atrakcyjnych gier i zabaw w tym także multimedialnych. Kolejne propozycje będą zamieszczane cyklicznie. Kliknij i wejdź w świat dobrej zabawy.

    „Bujany ptaszek”

    https://42782a41-75bc-420f-9f96-0f02c2277a29.filesusr.com/ugd/9440ef_6607268f53ff4616806be270e92732ee.pdf?fbclid=IwAR3AVIw0NWMG8FGgWqKvwk0Q98 A

    „Wiosenny zając”

    https://filart.com.pl/images/wiosna/zajac_1.jpg?fbclid=IwAR3DP0YCA8Q-8lxbGi8ZrwMuKCIbbQtdENAdVwtbfXp6h2CP3iIjEuddQLY 

    „Zagadki, rebusy i zgadywanki dla dzieci w wieku 5–10 lat. Wspólna zabawa dla dzieci rodziców ”

    https://www.youtube.com/watch?v=6-Qo2-xxctU

    „Papierowa kostka do gry i opowieści”

    https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2016/11/23/papierowa-kostka-do-gry-i-opowiesci/

    „Wiosna”

    https://onedrive.live.com/?authkey=%21ANQqShvieMrZEr4&cid=2CBC0A4131464AD4&id=2CBC0A4131464AD4%211605&parId=2CBC0A4131464AD4%211604&o=OneUp

     

    Drogie dzieci! 

    Jednym z głównych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest staranne mycie rąk. Dlaczego należy uwzględnić, czy zabrać się na ręce. Przypominamy Wam w jaki sposób musisz robić trzeba trzeba. Dbajcie o siebie i swoich bliskich!

     

     

      Wiosenne prace manualne 

     

    „Mój domowy ogródek”

    Przygotuj opakowanie z jajek, włóż do niego cebulki, podlej i czekaj :-)

     

    „Kwiaty z bibuły do ​​palmy Wielkanocnej” https://www.bing.com/videos/search?q=kwiaty+z+bibu%c5%82y+youtube&docid=608043781034083491&mid=1872FC826677F99C9AD51872FC826677F99C9AD5&view=detail&FORM=VIRE

     

    www.youtube.com/watch?v=8_51DClfvcU 

     Nasze kolejne propozycje dla Was:

    „Jak wyhodować rzeżuchę?” www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

    „Strasna zmija nie taka straszna” (lekcja online) https://youtu.be/qleZ2CWdqLU

     

    Zachęcamy Was do aktywności fizycznej. Podczas pobytu w domu możesz dbać o swoją kondycję. Na początku wystarczy plansza, pionki oraz kostka do gry. Udanej zabawy!

    „Sportowa gra planszowa”

    Dla wytrwałych „Lekcja wf w domu” - propozycje krótkich zajęć ruchowych z rodzicem:

    https://www.youtube.com/watch?v=zxntyealq1g&t=21s

    https://www.youtube.com/watch?v=OhhjWolQkj4

    https://www.youtube.com/watch?v=1JE_-hP1omo

    https://www.youtube.com/watch?v=VrHsthpWxA8

    https://www.youtube.com/watch?v=j6GUaLwvAtg&t=2s

     

    Jak zrobić bawełnianą maseczkę bez użycia maszyn do szycia? Jeżeli jesteście zainteresowani zajęciami na podanej stronie, to poproście o pomoc Waszych Rodziców.

    „Maseczka bawełniana” http://wytenteguj.pl/jak-zrobic-bawelniana-maseczke-bez-maszyny/

    „Maseczka z papieru” https://www.youtube.com/watch?v=wIXVvivQAFE&fbclid=IwAR3bmKxJPavi_Unup9Ojb6kfPEPiglG7pdBbzx4zox3Qh9H39AgZq8Q0F5c 


    Czy wiecie jakie ptaki śpiewają wiosną w lesie? Można tego dowiedzieć się oglądając filmik  „Ptaki wiosną”  https://www.youtube.com/watch?v=l5c4hxgdaB4

    Wiosenna melodia dla duszy- polecamy dla dzieci i rodziców „Muzyka relaksacyjna” htpps:// youtu.be/xWi6eSpl210

    Zapraszamy wszystkie dzieci na "Quiz 10 pytań"  czasdzieci.pl/quizy/quiz,131ba. Ciekawe, które z Was poda najwięcej poprawnych odpowiedzi?  

    Nadchodzą Święta Wielkanocne

     

    „Zwyczaje Wielkanocne” https: //www.youtube.com/watch? v = r-to1UXYMUA  

    „Zajączek Wielkanocny z ręcznika” https://www.youtube.com/watch?v=bKLCYcsvE54

    „Zajączek ze skarpetki” https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8

     

    „Świąteczny stroik”

    Potrzebne będą: opakowanie tekturowe po jajkach, klej, nożyczki i farby. Miłej zabawy :-)


     

     „Wielkanocne girlandy”

    Ozdoby świąteczne, które można wykonać samodzielnie w domu:  „Wielkanocny wieniec” , „Wesołe zajączki „Kartka z życzeniami”

     „Pokoloruj mnie”

    A może macie ochotę na coś pysznego? Przepis na własnoręcznie wykonane babeczki będzie w sam raz! Spróbujcie koniecznie, życzymy smacznego :)

    „Babeczki owce”

    http://wytenteguj.pl/babeczki-owce-z-pianek-marshmallow-i-schoko-bons/

     

    „Wielkanocne babeczki z pisankami”

    https://ciastkozercy.pl/wiel Wielkanocne-babeczki-z-pisankami /

     

    Dla tych, którzy chcą się cieszyć na Wielkanoc żywą, zieloną dekoracją, polecamy wysianie owsa. To bardzo proste, dające dużo radości zadanie. Miło będzie obserwować jak rośnie.

    „Siejemy owies na Wielkanoc”

    http://wytenteguj.pl/siejemy-owies-na-wiel Wielkanoc /

     

    Świetlica szkolna składa wszystkim najserdeczniejsze życzenia na czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych:

    dużo zdrowia, radosnych chwil, pogody ducha i nadziei w sercu.

     

    Propozycja dla Rodziców

    Wydawnictwo „Nowa Era” serdecznie zaprasza wszystkich rodziców na spotkanie online pt. „Jak w czasie pandemii przetrwać w domu z dziećmi i pracować?”. Bezpośrednia transmisja odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia 2020 r. o godz. 15.00 Zachęcamy Państwa do umów w tym spotkaniu.

    www.youtube.com/watch?v=_CWd8Cv9DtA&feature=youtu.be

     

     

    Z pewnością macie w domu zdjęcia, schowane gdzieś głęboko. Możecie przygotować ramkę, która je pięknie wyeksponuje i ozdobi. Spróbujcie wykonać ją samodzielnie i zrobić niespodziankę swoim bliskim.

    „Ramka na rodzinne zdjęcie”

     Jeśli lubisz prace plastyczno-techniczne, dostępne są różne propozycje zabawy z papierem. Wystarczy odrobina fantazji i chęci by wyczarować niesamowite przedmioty. Na początku proponujemy zrobienie tulipana, a może tulipanowej łąki, jak ktoś będzie miał wenę twórczą :)

     „Tulipany origami”

    http://www.origami.art.pl/okolicznosciowe-dekoracje

     

    Brak Wam pomysłu na lekturę? Mamy dwie propozycje dla tych, co lubią czytać. 

    Justyna Bednarek „Banda czarnej frotte”

     Modlitwy fanów w każdym wieku zostały wysłuchane! Justyna Bednarek napisała kontynuację historii uwielbianych Skarpetek. Tym razem czarna skarpetka frotté ucieka przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Dostaje się na statku, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Pomaga jej na zdobycie małej szalupę, która nasza bohaterka koncentruje się na opłynięciu świata. Zaczyna prowadzić dziennik jak prawdziwy wilk morski. Z rozdziału na rozdział nowych nowych członków załogi i tak zacząć się historia gangu. Wkrótce w ślad za bandą wyrusza tajemniczą postać…

     Jeff Kinney "Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka"

    Jeff Kinney jest twórcą internetowych gier komputerowych oraz serii książek „Dziennik cwaniaczka”, numer jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”. Właśnie ukazała się 14 część przygód. Remont domu?! To chyba najgorszy pomysł, na jaki przejść wpadła mama. Czy Heffleyowie przetrwają totalną demolkę, czy będą musieli zacząć od zera w innym mieście, najlepiej pod zmienionym nazwiskiem? Miłośnicy cwaniaczka poznają różne bohaterów tej dużej katastrofy.

     

    Pora na aktywność fizyczną. Mamy dla was nietypową propozycję - wyćwicz Swoje imię lub imię bliskiej Ci osoby. Ćwiczenia powtarzaj codziennie! :) 

     

    Jeżeli macie ochotę na więcej ćwiczeń ruchowych zajrzyjcie na stronę  https://www.youtube.com/watch?v=XqZsoesa55w  znajdziecie tam zabawę przy muzyce. Pamiętajcie- ruch to zdrowie!

    „Ozdobny wazon na wiosenny bukiet- drugie życie plastikowej butelki”

     

     

    22 Kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 

    Z tej okazji proponujemy Wam krótki filmik przypominający jak dbać i troszczyć się o Naszą planetę oraz co dobrego możemy dla niej zrobić.

    „10 sposobów na ochronę środowiska”  https://www.youtube.com/watch?v=9Py9h5C5bxY

    Ekologia - znasz już to słowo i wiesz co robią ludzie, pomagając naszej planecie. Sprawdź i rozwiąż quiz Ziemia - nasz dom. Czy uda ci się odpowiedzieć na wszystkie pytania?

    http://www.zyraffa.pl/quizy/kat/ekologia/ziemia_nasza_planeta.html

    Przyłączając się do obchodów można także zaśpiewać eko piosenkę :)

    https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

     

    Jeśli tylko macie ochotę zagrać w coś sprawdzonego, zachęcamy do rodzinnych rozgrywek w Państwach i miastach ” lub „Statki” , gry, które znają prawie wszystkie dzieci. Dziś również mogą być przyjemną alternatywą do spędzenia czasu wolnego. Gotowe plansze wraz z usługami tworzenia treści pod następującymi adresami: 

    „Państwa i miasta”  https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/panstwa-miasta-2/

    „Statki”  https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/statki/

    Zapraszamy do odwzorowania. Przygotujcie kartkę w kratkę i do dzieła!

     

     

    Pomiędzy czasem spędzonym przy biurku i komputerem warto trochę rozruszać nasze ciało przy muzyce. Proponujemy skoczną telefon, Wszyscy Wszyscy znają.

    „Ruda tańczy jak szalona- Disco Kids”  https://www.youtube.com/watch?v=SjBjkjM-1BI

     
     
     
    Prezentujemy Wam dalsze pomysły na dbanie o naszej Planetę. Bądźmy eko na co dzień, nie tylko od święta.
     
    Krzyś Ekolog opowie Wam jak chronić środowisko- posłuchajcie  www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ 
     
    „Śpiewające Brzdące” przypomną jak chronią naszą planetę Ziemię  www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I
     
    Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmiku edukacyjnego pt. „Zanieczyszczenie rzek”, dowiecie się w nim ciekawych informacji o rzekach  https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y
     
     
     
    Zapraszamy do obejrzenia bajki z morałem na dobranoc dla dzieci grzecznych i nie tylko ... „Kozucha Kłamczucha”  z cyklu „Baśnie i bajki polskie”.
     
     
     
    Majowe Święta 
     
    Drogie Dzieci z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja  oraz Dnia Flagi Narodowej- 2 Maja, mamy dla Was kilka patriotycznych propozycji: 
     
     
     „Piosenka publicznego Patrioty”
      
    Bajka  „Gniazdo białego orła” z cyklu „Baśnie polskie”
     
    Kolorowanka  "Polskie symbole narodowe ", którą wraz z informacjami o naszym herbie, fladze państwowej i hymnie znajdziecie na stronie http://www.jakiznaktwoj.pl/symbolenarodowe  
     
     
     
     
     Marcin Przewoźniak „Poradnik małego Patrioty”
     
     
    Bycie Polakiem Małym lub Polką Małą jest fajne i bardzo ważne. Fajne, bo należysz do wspaniałego narodu. Ważne, bo masz piękną ojczyznę o burzliwej historii, bogatych tradycjach, a przy wielu jej bohaterach wysiada nawet James Bond. Żyjesz w ciekawym programie, odkryć może być fantastyczną przygodą. Właśnie dlatego warto być patriotą. Taka osoba wie, z czego jest dumna, i rozumie, dlaczego kocha swoją ojczyznę. Ale czy dziecko może być patriotą? Bez pewnie! Przekonaj się o tym razem z nami.
     
     
    „Donica z odzysku”
     
     
     
     
     
    Drogie Dzieci! Zachęcamy Was do zapoznania się z naszym nowym cyklem zajęć, promującym zdrowy tryb życia. Na początek „Majowa akademia warzywno-owocowa”, w której podpowiemy jak przygotować smaczne, pełne witamin przekąski. Rozpoczynamy śpiewająco "Alfabetem warzywno - owocowym".
     
     
    Zapraszamy na "Majowe gotowanie" 

    "Kolorowe kanapki"

    Jedzenie może naprawdę pięknie wyglądać na talerzu. Spróbujcie wykonać domowe kanapki ze składnikami, które lubicie. Poniżej kilka podpowiedzi:

    https://polki.pl/przepisy/porady-kulinarne,kolorowe-wesole-i-smaczne-kanapki-nie-tylko-dla-dzieci,10078556,artykul.html

    "Sałatka owocowa"

    Kto z nas nie lubi owoców. Zdrowe, smaczne, kolorowe…Pora na sałatkę owocową. Możecie ją zrobić wg. własnego przepisu lub skorzystać z linku poniżej:

     https://aniagotuje.pl/przepis/salatka-owocowa

    "Szaszłyki z owoców"

    Pyszne, zdrowe i kolorowe owocowe szaszłyki zadowolą każdego niejadka. Wystarczy kilka owoców pokroić w kostki i nadziać na patyczek.

    https://miastodzieci.pl/zabawy/koreczki-z-owocow-przepis/

    "Lody jogurtowe z jagodami"

    Jeszcze lody dla ochłody: https://miastodzieci.pl/zabawy/przepis-na-jogurtowe-lody-na-patyku-z-jagodami/

    "Muffiny marchewkowe"

    I na koniec pyszna mała przekąska. Zaproście do pomocy mamę: https://miastodzieci.pl/zabawy/przepis-na-marchewkowe-muffinki/

     

    "W zdrowym ciel zdrowy duch" Czyli jak prowadzić zdrowy tryb życia. Ciekawy artykuł dla rodziców i dzieci http://safekiddo.com/pl/ogolne/w-zdrowym-ciele-zdrowy-duch/

     Zapraszamy na ćwiczenia ruchowe. Co powiecie na muzyczną sałatkę owocową? https://www.youtube.com/watch?v=Vkiw9i_mQSo

     

    "Pojemnik na kredki"

    Jeżeli chcecie by w Waszych pokojach zrobiło się ładnie i kolorowo, spróbujcie ozdobić go proponowanymi poniżej "Dekoracjami do pokoju"

     

    Dzisiaj w naszym kąciku czytelniczym premierowa książka, którą szczególnie polecamy chłopcom. Właśnie ukazała się w księgarniach. Jest to "Tajemnica magicznego obelisku" - 12 książka serii Najfutbolniejsi.

    Roberto Santiago "Tajemnica magicznego obelisku"

     

    Piłka nożna to nie tylko sport, to coś znacznie więcej. Na pewno tak to widzą i czują dzieciaki ze szkolnej drużyny FC Soto Alto. Ta zgrana ekipa może nie zawsze mecze wygrywa, ale na pewno nigdy się nie poddaje. Nawet wtedy, gdy meczom towarzyszą bardzo tajemnicze zdarzenia, które wszystko mocno komplikują...Najfutbolniejsi wyruszają w długą podróż, aż do Argentyny, dokąd zostali zaproszeni na międzynarodowy turniej piłkarski. Na miejscu okazuje się, że zagrają przeciwko drużynom z Chin, Stanów Zjednoczonych i Argentyny, a stawką jest Trofeum Obelisku – miniatura słynnego monumentu stojącego w centrum Buenos Aires. Krążą jednak plotki o tym, że obelisk ma właściwości magiczne i że jest z nim związana pewna tajemnica..

     

    Dzisiaj zapraszamy Was na spacer po najpiękniejszych bibliotekach świata.

    https://polszczyzna.pl/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/

    https://bit.ly/3cDtGg1

    A po spacerze pora na dobrą zabawę. Oto nasze quizowe propozycje dla całej rodziny.

    Dla babci i dziadka:

    https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,857273-jak_dobrze_pamietasz.html

    Dla rodziców:

    https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,47678b-poprawna_polszczyzna.html

    Dla dzieci:

    https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,3564a3-basniowy_quiz.htm
    Ciekawe kto udzielił wszystkich poprawnych odpowiedzi...

    Z okazji Dnia Bibliotekarza i Biblioteki proponujemy Wam również:
     
    Film pt. "Jak powstaje książka" https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
    Może ktoś z Was spróbuje "stworzyć" swoją książkę?
     
    Piosenkę "Książki, kto książki czyta" https://www.youtube.com/watch?v=HH9yMctug4c
     
    Bajkę na dobranoc "Trzy małe świnki"- Polish Fairy Tales https://www.youtube.com/watch?v=noxWKSqIxtI
     
    A to inna wersja bajki do czytania w języku polskim- Jennifer Greenway "Trzy Małe Świnki" https://basn.pl/bajki/trzy-male-swinki/
     
    Zachęcamy do wspólnego przeczytania bajki przez dzieci i rodziców. Ciekawe która wersja bajki bardziej Wam się podoba?
     

    Zapraszamy do wspólnej zabawy. Oto nasza propozycja:

    "Błyskawiczna sesja fotograficzna"

    „Zrób zdjęcie książki !”

    Masz ulubioną książkę, a może właśnie jesteś w trakcie czytania lektury.
    To jest właśnie ta chwila. Zrób zdjęcie książki (telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym).
    Liczy się pomysł na jej zaprezentowanie. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię.

    Zdjęcie prześlij do 15 maja 2020r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    W tytule maila wpisz imię i nazwisko oraz klasę.
    Najciekawsze prace zamieścimy w naszej galerii.

     09. 05. 2020 obchodzimy Święto Unii Europejskiej - Dzień Europy, z tej okazji zapraszamy do obejrzenia animacji "Unia Europejska: Poznaj Unię"

     https://www.youtube.com/watch?v=h58YVP1Zvmw

    "Owocowa zabawa"

    Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo.

    Rozłóżcie na stole różne owoce (na przykład banany, jabłka, truskawki, gruszki, śliwki, pomarańcze itp.). Dokładnie oglądnijcie ich kształty, kolory i teksturę. Powąchajcie i posmakujcie. Następnie porozmawiajcie o wybranych owocach. Czy wiesz, jak nazywają się te owoce, czy rosną w Polsce?

    "Alfabet witaminkowy"

    (teledysk edukacyjny)

    https://www.youtube.com/watch?v=2ChRxZANVlU 

    "Jaki piękny maj"

    Majowa muzyka relaksacyjna dla całej rodziny

    Antonio Vivaldi "Wiosna" https://www.youtube.com/watch?v=z_tk-ahla1o


    Przyroda w maju  "Wiosna" https://www.youtube.com/watch?v=lhvtfuqpdxe

    "Muzyka relaksacyjna dla dzieci"

    https://www.youtube.com/watch?v=gKChunKv3zw

    Wędrówki skrzata borówki "Łąka" https://www.youtube.com/watch?v=lklf5en1ff4

    Jeżeli chcesz odkryć tajemnice otaczającego świata, uzyskać odpowiedzi na ważne pytania o świecie przyrody i zwierząt to koniecznie przeczytaj książki z serii „Ciekawe dlaczego”: "Księgę Wiedzy", "Księgę Przyrody" oraz "Księgę Zwierząt".

     

    Pamiętacie jak dokuczliwy jest hałas?

    Przypominamy, że hałas to dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako:„bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Hałas jest groźny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zapraszamy Was do obejrzenia filmiku "Co to jest hałas?" z cyklu "Małe pytania. Duże odpowiedzi" i porównania swojej wiedzy z innymi dziećmi. 

    https://www.youtube.com/watch?v=Do_GlkPYljw

    Ciekawe informacje na ten temat znajdziecie również oglądając filmik edukacyjny "Słuch i hałas" https://www.youtube.com/watch?v=DzKjuydSMW8 oraz "Hałas Twój Wróg", który wyreżyserowała dziesięcioletnia Sylwia  https://www.youtube.com/watch?v=DAkBGAEIMTw

     

     

    Brak dokuczliwego szumu i innego rodzaju hałasu, czyli przebywanie we względnie cichym otoczeniu, ułatwia koncentrację, skupienie na wykonywanym zadaniu i wpływa pozytywnie na ogólny stan organizmu. Dlatego też zachęcamy Was do kilku zabaw, podczas których możemy wyciszyć się i wzmocnić swoją koncentrację. Koniecznie zaproście do zabawy swoich rodziców i rodzeństwo.

    "Dwie minuty ciszy"

    Siadamy w spokojnym, bezpiecznym cichym miejscu i ustalmy, że przez najbliższe dwie minuty nie będziemy rozmawiać ani wydawać żadnych dźwięków. Wytężamy słuch i sprawdzamy, czy w bezgłosie pojawiają się jakieś zakłócenia, np.: ktoś chodzi obok w pokoju, pod oknem przejeżdża samochód, itp. Po zakończeniu zabawy warto porozmawiać o odczuciach, jakie pojawiały się w trakcie wykonywania ćwiczenia i podzielić się spostrzeżeniami. Pytania, jakie można zadawać: „Jak to jest, gdy siedzisz w zupełnej ciszy?”, „Czy coś ci przeszkadzało?”, „Czy usłyszałeś jakieś dźwięki, które przerywały ciszę, jak na nie reagowałeś?”.

    "Pudełko dźwięków"

    Najpierw przygotowujemy różne przedmioty codziennego użytku, którymi można wydawać dźwięki, np.: papier do szeleszczenia, sztućce do uderzania o siebie, słoiki napełnione kaszą/grochem/fasolą, butelkę z wodą. Następnie chowamy te rzeczy do pudełka tak, żeby pozostali uczestnicy zabawy ich nie widzieli. Prosimy, by zamknęli oczy, a my w tym czasie wyciągamy je po kolei i wydajemy nimi określone dźwięki. Między kolejnymi przedmiotami robimy krótką przerwę na ciszę. Najważniejsze, żeby skupić się na słuchaniu. Na koniec rozmawiamy o tym: „Czy słyszane dźwięki były przyjemne?”, „ Czy łatwo rozpoznać, co to takiego, gdy ma się zamknięte oczy?”, „Czy potrafisz skupić uwagę na dźwięku?”, „Jak się czułeś w chwilach ciszy?”.

    "Spacer w ciszy"

    Wybieramy się na krótki spacer do lasu lub parku. Ustalamy, że podczas wyprawy nie rozmawiamy, wsłuchujemy się w ciszę i dźwięki wydawane przez naturę: śpiew ptaków, szum drzew, odgłosy spadających gałęzi, bzyczenie owadów. Po spacerze rozmawiamy o wrażeniach: „Jak to jest chodzić z kimś u boku i nie rozmawiać?”, „Co usłyszałeś w lesie i czy podobały ci się te dźwięki?”, „Jak się czujesz po spacerze?”, „Czy chcesz powtórzyć zabawę, czy wolisz rozmawiać podczas takich wędrówek?”.

     

     

    "Odgłosy natury"

     https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8

     

    Zapraszamy do porannej gimnastyki z bajkowymi postaciami. Wystarczy tylko zakręcić ruletką i wykonać ćwiczenie.

    https://wordwall.net/resource/1970717/biblioteka/postacie-z-bajek

     

     

    Konkurs świetlicowy na Dzień Mamy

    "My kochamy nasze Mamy coś dobrego dla nich mamy"

    Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas I - IV.

    Przygotuj dla mamy piękne, kolorowe i zdrowe śniadanie, deser itp.

    Zrób zdjęcie (telefonem lub aparatem cyfrowym) i wyślij do 25 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    W tytule e-maila podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę.

    Wasze zdjęcia umieścimy w świetlicowej galerii na stronie internetowej szkoły.

    Powodzenia:)

     

     

    "Zrób zdjęcie książce!"

    Maj to miesiąc książki i biblioteki. Z tej okazji uczniowie klas I-V  naszej szkoły wzięli udział w błyskawicznej sesji fotograficznej „Zrób zdjęcie książce!” Otrzymaliśmy fotografie książek literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Oto książkowa galeria.

     

    Za oknem wiosna w pełni. Pogoda coraz piękniejsza choć bywa zmienna. Zachęcamy do zagrania w "Pogodową grę planszową"  Zaproście do zabawy rodzeństwo czy rodziców i sprawdźcie komu pogoda sprzyja. Miłej zabawy:)

     Proponujemy również przeczytać 10 najlepszych ciekawostek o pogodzie i rozwiązać quiz https://globalquiz.org/pl/ciekawostki-pogoda/

     

    "Zakładka do książki"

     

    "Dzień Mamy"

    Dzień Matki, to jedno z najpiękniejszych świąt. Mama jest dla nas jest najważniejszą osobą na świecie: to Ona pociesza, pomaga, wspiera, troszczy się o nas. Dzień Mamy obchodzi się niemal na całym świecie, chociaż w różnych terminach. W wielu krajach przypada na drugą niedzielę maja. W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Matki pojawił się w 1923 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest 26 maja. Pamiętajcie o Waszych Mamach, Mamusiach. Dajcie Mamie kwiaty, uśmiech, przygotujcie posiłek- niespodziankę (nasz konkurs "My kochamy nasze Mamy coś dobrego dla nich mamy"). Wszystkim Mamom dedykujemy piosenki:

    "Droga Mamo" https://www.youtube.com/watch?v=_snYSFa2IMI

     "Bajka dla Mamy" https://www.youtube.com/watch?v=8mycws3QQDc

     "W zieleni łąka majowa" https://www.youtube.com/watch?v=QxzyN9AlsJg

    Proponujemy kilka pomysłów i inspiracji związanych z Dniem Mamy. Stwórzcie swój niepowtarzalny prezent - do dzieła!:) 

    https://ekodziecko.com/category/prace-plastyczne/dzien-mamy-i-taty

    Spróbujcie rozwiązać krzyżówkę.

    "Krzyżówka dla Mamy"

    1.Mama maluje nią swoje usta.

    2. Świeci codziennie dla każdej mamy.

    3. Miesiąc w którym jest Dzień Mamy.

    4. Rysunki, które dzieci tworzą z okazji Dnia Mamy.

    5. Chciałbyś by zawsze gościł na twarzy mamy.

    6. Wręczane między innymi w Dzień Matki oraz Dzień Kobiet.

    7. Trzymasz tam zdjęcia ze swoją Rodziną.

    8. Wspólne wyjście z mamą i tatą do parku.

    Każdą Mamę ucieszy własnoręcznie wykonana biżuteria. Jeżeli macie pod ręką koraliki, to ciekawe propozycje ich wykorzystania znajdziecie na stronie https://ekodziecko.com/bransoletka-prezent-dla-mamy

    "Bransoletka dla Mamy"

    Możecie również przygotować "Laurkę dla Mamy"

     Wspólnie z Mamą obejrzeć bajkę pt."Króliczek Alilo"

    https://www.youtube.com/watch?v=5EDetnGiEqU

    Jeżeli macie taką możliwość wydrukujcie dla Mamy obrazek i pokolorujcie go https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/dzien-matki/

    Pamiętajcie, że najważniejszy jest czas spędzony z Mamą!

     

    "Z życzeniami dla Mamy"

     

    Dzisiaj polecamy Wam książki z serii „Czytamy bez mamy”. Są to ciekawe opowiadania dostosowane do poziomu poszczególnych klas.

     

    Prezentujemy smaczne i zdrowe przekąski, które przysłaliście na nasz świetlicowy konkurs "My kochamy nasze Mamy coś dobrego dla nich mamy". Dziękujemy za udział i życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki.

    Na deser coś pysznego:)

     

    "Spadające gwiazdy", "Spokojny umysł", a może "Łapacz snów"? Jeżeli tylko macie ochotę wyciszyć się i odpocząć przy kojących dźwiękach, zachęcamy do wysłuchania muzyki.

    "Relaksacyjne piosenki do snu dla dzieci"

    https://plusmusic.pl/artists/1572315/relaksacyjne-piosenki-do-snu-dla-dzieci

     

    "1 Czerwca Dzień Dziecka"

     

    Życzymy wszystkim dzieciom dużym i małym radości, uśmiechu, wspaniałych zabaw, cudownego dzieciństwa!

    Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka. Prawa te są zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci. 

    "Śpiewające Życzenia dla Dzieci" https://www.youtube.com/watch?v=V40mDOBZXHg 

    Dziecięce przeboje- "Idziemy do ZOO" https://www.youtube.com/watch?v=rXz-hKkUvoM

    "Masza i Niedźwiedź"- wesoła bajka dla wszystkich, tytuł odcinka: "Słodkie życie" https://www.youtube.com/watch?v=QMmQ38WeJD4

    Doktor Dolittle ma 100 lat!!!

    Pierwsza powieść o przygodach tego niezwykłego weterynarza została opublikowana w 1920 roku. John Dolittle to najsłynniejszy na świecie lekarz zwierząt! Największy ich przyjaciel i jedyny człowiek, który włada wszystkimi językami zwierzęcego świata. Tylko on przepisze koniowi okulary, zaplombuje krokodylowi ząb, a szczura wyleczy z żółtaczki.

    Dziś zapraszamy Was do wysłuchania dźwiękowej wersji książki: https://www.youtube.com/watch?v=KIjlPp2sJo&list=PLL2Ik4KS304yguGAu16Ga08gOSphBhbVJ

    Kochane Dzieci! 

    Nadszedł tak długo wyczekiwany czas- Wakacje!

    Życzymy Wam wspaniałych przygód, pomysłowych i bezpiecznych zabaw, wielu nowych przyjaciół, chwil pełnych słońca i uśmiechu.

    Niech każdy wakacyjny dzień będzie dla Was fascynującą przygodą.

    Dbajcie o swoje zdrowie i pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas wypoczynku! 

    Do zobaczenia po wakacjach!

                                                                                                                                           Wychowawcy świetlicy szkolnej 

     

    WAKACYJNY KODEKS BEZPIECZEŃSTWA 

    coolZawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

    coolNoś ze sobą numer telefonu do rodziców.

    coolPamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.

    coolDo zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

    coolZawsze zapinaj pasy w samochodzie.

    coolNie rozmawiaj z obcymi.

    coolPoinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

    coolNie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

    coolNie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

    coolPamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

    coolKąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

    coolNie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

    coolNie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

    coolPamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.

    coolZadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.

    coolW górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.

    coolSzukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

    coolPodczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

    coolNie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.

    coolPo każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.

    coolUważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

    coolPodczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.

    coolNie rozpalaj ogniska w lesie.

    coolNie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

    coolBądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

    "Bezpieczeństwo w czasie wakacji"

     https://www.youtube.com/watch?v=po2zhXIgk04 

     

    "Bezpieczne wakacje"

     https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM 

     

    "Tato już lato" 

    https://www.youtube.com/watch?v=AjV0cal75LQ

    HELIX_TAGS:
    Children: 1

     

    HARMONOGRAM PRACY
    SP12 im. I. J. Paderewskiego w ZSiP nr 1 w Katowicach 

    rok szkolny 2022/2023

     

    1.09.2022 -czwartek

    Rozpoczęcie roku szkolnego

    14.10.2022 -piątek

    Dzień Edukacji Narodowej

    11.11.2022- piątek

    Narodowe Święto Niepodległości

    23-31.12.2022

     Zimowa przerwa świąteczna

    16-29.01.2023 Ferie zimowe
    termin w uzgodnieniu Próbny Egzamin Ósmoklasisty
    6-11.04.2023 Wiosenna przerwa świąteczna

    23-24-25.05 2023

    (wtorek-środa-czwartek)
    Egzaminy ósmoklasisty
    3.05.2023- środa Święto Konstytucji 3-go Maja
    3.06.2023 (sobota) XVIII FESTYN ZESPOŁU
    termin w uzgodnieniu
    Rekolekcje szkolne

    23.06.2023

    Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach

    24 czerwca - 31 sierpnia 2023 r.

    Ferie letnie

     

    Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w SP 12

    31.10.2022

    2.05.2023

    9.06.2023

    3 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

    23-24-25  maja 2023

    3dni - Dni Egzaminu Ósmoklasisty

     

    Harmonogram klasyfikacji w roku szkolnym 2022/2023

    2.09.2022-29.01.2023

    Okres I półrocza - 85 dni nauki

    10.01.2023

    Klasyfikacja śródroczna

    30.01.2023

    Początek II półrocza-możliwa zmiana planu lekcji

    30.01.2023-23.06.2023 okres II półrocza - 92 dni nauki

    13.06.2023 (wtorek)

    Konferencja- przygotowanie rocznej klasyfikacji

    15.06.2023 (czwartek)

    Klasyfikacja roczna

     

     

    Imprezy, konkursy i uroczystości w roku szkolnym 2022/2023

    (kalendarz imprez już niedługo zostanie zaktualizowany i zamieszczony)

    L.p.

    Nazwa

    Przeznaczenie

    Termin

    Osoby odpowiedzialne

     

     

     

    HELIX_TAGS:

    Godziny lekcyjne

    • Lekcja 1: 08:00 - 08:45
    • Lekcja 2: 08:50 - 09:35
    • Lekcja 3: 09:45 - 10:30
    • Lekcja 4: 10:40 - 11:25
    • Lekcja 5: 11:45 - 12:30
    • Lekcja 6: 12:50 - 13:35
    • Lekcja 7: 13:55 - 14:40
    • Lekcja 8: 14:45 - 15:30
    • Lekcja 9: 15:35 - 16:20

    Sekretariat Szkolny

    Pn.-Pt     07:00-15:00

    So, Nd    nieczynne

    Szybki kontakt

    Szkoła Podstawowa nr 12
    im. Ignacego Paderewskiego

    • ul. Paderewskiego 46, 40-282 Katowice
    • tel. 32 255 50 36
    • mail: sekretariat@zsip1katowice.edu.pl
    © 2017 Your Company. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme