Tags:

Children: 1

W zeszłym semestrze uczniowie naszej szkoły kontynuowali realizację projektu Britec. Tematem, nad którym pracowali, było promieniowanie UV i wpływ na witaminę D3.

Dzięki projektowi uczniowie dowiedzieli się, czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D3 z promieniowania UV w czasie spędzanym na świeżym powietrzu, na przykład podczas wycieczki klasowej. W ramach tego działania uczniowie dokonywali pomiarów promieniowania UV i obliczali dawki witaminy D3, korzystając z wcześniej dostarczonych formuł. Uczniowie mogli również obliczyć ryzyko oparzeń słonecznych i „bezpiecznego” czasu opalania. Badania polegały na pomiarach UV i obserwacji obszaru skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych (w zależności od odzieży). Pomiary dokonywano kilka razy na dzień, także czas pandemii nie przeszkodził w pracach nad projektem. Niektóre osoby z naszej grupy nawet po zakończeniu projektu, w wakacje, nadal dokonywały opracowań pomiarów.

Udział w projektach badawczych pozwala uczniom poznać techniki badawcze, rozwinąć wiedzę w dość ciekawych a jednocześnie wąskich specjalizacjach. Wspaniale można było obserwować zaangażowanie młodych ludzi w pracę nad projektem. Bardzo szybko grupa badaczy wdrożyła się w techniki badawcze i sumiennie raportowała swoje badania, wyciągając odpowiednie wnioski.

Można powiedzieć, że pochłoneła ich praca nad projektem!

Korzystaliśmy również z wykładów, które były przeprowadzone przez pracowników Instytutu Geofizyki PAN.

Jako podsumowanie projektu powstały filmiki podsumowujące projekt: Karolina_1 oraz Karolina_2.

Szkolny opiekun grupy projektowej dziękuje wszystkim badaczom za zaangażowanie w projekt i sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Dziękujemy naszym koleżankom za nakręcenie filmów podsumowujących projekt, które zostaną wykorzystane przez Instytut Geofizyki PAN do stworzenia filmu podsumowującego projekt w aspekcie ogólnoeuropejskim.

Dziękuję! Joanna Grecka-Otremba - koordynator projektu "Promieniowanie UV i witamina D3".

 

Children: 1

BRITEC proponuje połączenie szkół ze światem nauki poprzez pilotażowe przeprowadzenie kilku projektów w zakresie nauki obywatelskiej w wybranych szkołach, w roku szkolnym 2019/2020.

Projekt BRITEC stworzy również społeczność nauczycieli i naukowców, która wspólnie ustali warunki współpracy międzynarodowej, w dziedzinie edukacji szkolnej i badań.

Uczniowie będą mogli zaangażować się w dwa tematy. Jeden z nich poświęcony będzie Promieniowaniu UV i witaminie D3. Dzięki niemu uczniowie dowiedzą się, czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D3 z promieniowania UV w czasie spędzanym na świeżym powietrzu, na przykład podczas wycieczki klasowej. W ramach tego działania uczniowie będą mierzyć promieniowanie UV i obliczać dawki witaminy D3, korzystając z wcześniej dostarczonych formuł. Uczniowie będą mogli również obliczyć ryzyko oparzeń słonecznych i „bezpiecznego” czasu opalania. Badania będą polegać na pomiarach UV i obserwacji obszaru skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych (w zależności od odzieży).

Drugi temat będzie dotyczył Obserwacji zmian sezonowych roślinności nadbrzeżnej i warunków mikroklimatycznych rzeki. Do udziału w tej inicjatywie zapraszamy szczególnie szkoły, które zlokalizowane są nad rzeką, bądź takie, które będą mogły się nad nią wybrać.

Celem inicjatywy jest poznanie wpływu pór roku na roślinność nadbrzeżną i mikroklimat rzeki oraz monitorowanie zmian. Projekt pokaże, w jaki sposób powszechnie używane urządzenia elektroniczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat środowiska. W ramach projektu, uczniowie będą zaangażowani w monitorowanie roślinności brzegowej rzek i warunków meteorologicznych w różnych określonych lokalizacjach. Pomiary dostarczą danych do dalszej analizy naukowej dot. sezonowych zmian roślinności i warunków mikroklimatycznych dla różnych typów rzek. Uczniowie będą robić zdjęcia i wykonywać proste pomiary meteorologiczne. Częstotliwość obserwacji będzie zależeć od warunków hydrologicznych konkretnego miejsca (minimum  raz na miesiąc, jednak nie rzadziej niż raz na sezon).

Poprzez udział w projekcie BRITEC szkoły i nauczyciele biorący udział w realizacji wybranej inicjatywy nauki obywatelskiej skorzystają z projektu w następujący sposób:

 • Szkoły zostaną objęte mentoringiem naukowców z Instytutu Geofizyki PAN.
 • Nauczyciele i uczniowie będą uczestniczyć w spotkaniach z naukowcami (w szkole lub online).
 • Informacja o szkołach (i nauczycielach) biorących udział w projekcie BRITEC pojawi się na stronie internetowej projektu.
 • Nauczyciele będą mieli możliwość ścisłej współpracy z partnerami projektu BRITEC w wielu innych działaniach, w tym w BRITEC Massive Open Online Course (doradztwo dla polskich nauczycieli), lub jako współautorzy publikacji, artykułów na stronie internetowej, itp.
 • Szkoły i nauczyciele otrzymają certyfikat uczestnictwa po zakończeniu projektu.
 • Kilku najbardziej aktywnych nauczycieli zostanie zaproszonych na międzynarodową konferencję podsumowującą projekt (wiosną 2021 r., w Belgii lub Hiszpanii). Organizatorzy konferencji sfinansują podróż lub zapewnią mini-grant na pokrycie wydatków (przelot i zakwaterowanie).

Czekamy na chętnych uczniów!

Projekt koordynują Panie:

Małgorzata Popławska - Obserwacja zmian sezonowych roślinności nadbrzeżnej i warunków mikroklimatycznych rzeki

Joanna Grecka-Otremba - Promieniowanie UV i witamina D3

 

Źródło informacji o projekcie strona https://britec.igf.edu.pl/

 

Tags:

Godziny lekcyjne

 • Lekcja 1: 08:00 - 08:45
 • Lekcja 2: 08:50 - 09:35
 • Lekcja 3: 09:45 - 10:30
 • Lekcja 4: 10:40 - 11:25
 • Lekcja 5: 11:45 - 12:30
 • Lekcja 6: 12:50 - 13:35
 • Lekcja 7: 13:55 - 14:40
 • Lekcja 8: 14:45 - 15:30
 • Lekcja 9: 15:35 - 16:20

Sekretariat Szkolny

Pn.-Pt     07:00-15:00

So, Nd    nieczynne

Szybki kontakt

Szkoła Podstawowa nr 12
im. Ignacego Paderewskiego

 • ul. Paderewskiego 46, 40-282 Katowice
 • tel. 32 255 50 36
 • mail: sekretariat@zsip1katowice.edu.pl