Children: 1

Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach ma nową i nowoczesną pracownię techniczną. Uroczyście otwarto ją 14 września 2022 roku. Uroczystego przecięcie wstęgi dokonali: zastępca prezydenta Katowic Waldemar Bojarun, dyrektor Wydziału Nadzoru Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Magdalena Zymon i dyrektor Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach Jerzy Bakowski. W uroczystości udział wzięli również naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Katowice Slawomir Witek, dyrektor Leroy Merlin Norbert Bentek, kierownik Działu Serwisu i Usług Anna Ogon, a także autor podstawy programowej z techniki Witold Jakubek.

Pracownia techniczna powstała z inicjatywy Joanny Karkowskiej, długoletniej nauczycielki techniki, która przy wsparciu i pomocy całej dyrekcji ZSiP nr 1 z pasją realizuje lekcje na podstawie edukacyjnego projektu "Jawi". Najważniejszą ideą takich zajęć jest wyposażenie uczniów w praktyczne umiejętności, które nabywają w wyjątkowych warunkach, jakie stwarza nowoczesna pracownia techniczna.

Wyposażenie i narzędzia potrzebne do realizacji podstawy programowej w atrakcyjnej formie dla uczniów zostały pozyskane dzięki rządowemu programowi "Laboratorium Przyszłości", natomiast odnowienie sali szkoła zawdzięcza katowickiemu oddziałowi firmy Leroy Merlin.

Przewodnikami po pracowni byli uczniowie szkoły: Oliwia Urbańczyk, Zofia Sadowska i Tomasza Zaleśny, którzy zaprezentowali zaproszonym gościom swoją wiedzę i umiejętności pozyskane z lekcji techniki. 

Artykuł Otwarcie pracowni technicznej w ZSiP1Katowice

FOTOGALERIA

Tags:

Children: 1

W dniu 13 września klasa 3c wzięła udział w happeningu "Rzeczy dla zwierząt". Organizatorem wydarzenia była Fundacja Ekologiczna ARKA. Dzieci miały możliwość poznać cel pracy fundacji, dowiedzieć się jak sami mogą dbać o środowisko oraz połączyły zabawę z edukacją ekologiczną.

FOTORELACJA

Tags:

Children: 1

Podczas wrześniowego II Kongresu Nauczycieli Fizyki, który w tym roku odbywał się w Krakowie, Pani dr Joanna Grecka-Otremba przedstawiła poster pt. Młodzi Naukowcy ZSiP1Katowice w akcji.

Materiały tam zawarte wypracowane zostały przez uczniów klasy 6. Badania pokazane i omawiane dotyczyły zanieczyszczenia i środowiska Doliny Trzech Stawów w Katowicach. Warto wspomnieć, że przez pół roku uczniowie brali udział w Ogólnopolskim projekcie badawczym pt. Ogólnopolskim projekcie badawczym „Badacze KMO 2022 – Śląsk i Mazowsze”„Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe”. Nad projektem czuwało Centrum Nauki Kopernik oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Opisana metoda pracy świetnie się wpisuje również w podsumowanie rezultatów projektu "Cyfrowy nauczyciel-nauczyciel z pasją", Erasmus+. Nauczyciele poszerzają swój warsztat pracy z uczniami z SPE, wielokulturowym, zdolnym.

Abstrakt

Młodzi Naukowcy ZSiP1Katowice to klub skupiający uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 12 im. I. J. Paderewskiego w Katowicach. W naszej placówce klubowicze wybrali ekologiczny oraz kosmiczny charakter działań.

W Karcie Klubu Młodego Odkrywcy zapisano, iż misją programu KMO jest rozwój różnych umiejętności klubowiczów poprzez osobiste, wspólne doświadczanie nauki. Nauczanie przez dociekanie, to główna metoda pracy klubowiczów. To klubowicz, we współpracy z grupą, eksperymentuje, obserwuje oraz wyciąga wnioski. Rozwój kompetencji STEAM klubowiczów jest zauważalny a projekty, nad którymi pracują młodzi ludzie bardzo ciekawe, m.in. badanie wpływu zanieczyszczeń pyłowych, budowa czujnika zanieczyszczeń czy badanie wpływu promieniowania UV na poziom witaminy D. Wśród klubowiczów znajdują się uczniowie ze specyficznymi problemami w uczeniu się, z doświadczeniem migracyjnym, z innego kręgu kulturowego. Podczas pracy projektowej uczniowie wykorzystują materiały, aplikacje, przyrządy ogólnie dostępne w swoich badaniach. Przedstawione zostaną rezultaty prac nad jednym z projektów badawczych.

Tags:

Children: 1

Miło nam poinformować, że w tym roku projekt pt. KMO, czyli KOSMICZNIE, MATEMATYCZNIE, ODLOTOWO zdobył grant programu grantowego mPOTĘGA. Projekt przyznany jest na działania w klasach 4-6.

Bardzo się cieszymy i zapraszamy do wspólnych działań, tj. udział w konkursach, warsztatach, pokazach całą społeczność szkolną.

Strona IX edycji https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/

 

 

Tags:

Children: 1

Ekspertem webinaru był pan dr Jakub Bochiński, kierownik projektów kosmicznych, astronom i odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych w firmie Creotech Instruments S. A., prowadząc projekty mające na celu skonstruowanie nowych systemów satelitarnych (m.in. napędu rakietowego czy laserowego systemu wykrywania śmieci kosmicznych). Pracował naukowo na University College London oraz Open University w Wielkiej Brytanii. W wolnym czasie współprowadzi Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i prowadzi autorski program nauczania w Akademeia Education Group.

Uczniowie wzięli udział w webiarze pt. „Jak oczyścić naszą orbitę?” W którym momencie liczba satelitów przekroczy „liczbę krytyczną”? Ile satelitów jest dziś na orbicie? Czy przekroczyliśmy już tę liczbę? Co możemy zrobić aby ocalić naszą orbitę? A może już na to za późno?

To było bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie dla uczniów.

Dziękujemy ESERO Polska za możliwość uczestnictwa w zajęciach.

Tags:

Godziny lekcyjne

 • Lekcja 1: 08:00 - 08:45
 • Lekcja 2: 08:50 - 09:35
 • Lekcja 3: 09:45 - 10:30
 • Lekcja 4: 10:40 - 11:25
 • Lekcja 5: 11:45 - 12:30
 • Lekcja 6: 12:50 - 13:35
 • Lekcja 7: 13:55 - 14:40
 • Lekcja 8: 14:45 - 15:30
 • Lekcja 9: 15:35 - 16:20

Sekretariat Szkolny

Pn.-Pt     07:00-15:00

So, Nd    nieczynne

Szybki kontakt

Szkoła Podstawowa nr 12
im. Ignacego Paderewskiego

 • ul. Paderewskiego 46, 40-282 Katowice
 • tel. 32 255 50 36
 • mail: sekretariat@zsip1katowice.edu.pl