Children: 1

Miło Nam poinformować, iż w gronie Promotorów 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice znalazła się Pani dr Joanna Grecka-Otremba, która w naszej szkole uczy przedmiotów ścisłych, m.in. fizyki i matematyki.

Gratulujemy Pani Joannie!

Więcej o ŚFN Katowice można przeczytać na stronie festiwalu: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/

Zapraszamy całą społeczność szkolną w dniach 25-27.01.2020 na to wspaniałe wydarzenie.

Pełny program festiwalu można zobaczyć: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/pelny-program-festiwalu

Pani Joanna serdecznie zaprasza na Dzień Rodzinny w dniu 26.01.2020 do Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz do logowania się na wydarzenia festiwalowe.

Dodajmy, że wszystkie wydarzenia są bezpłatne te ogólnodostępne i te, które potrzebują dodatkowych zapisów.

Serdecznie zapraszamy!

Tags:

Children: 1

BRITEC proponuje połączenie szkół ze światem nauki poprzez pilotażowe przeprowadzenie kilku projektów w zakresie nauki obywatelskiej w wybranych szkołach, w roku szkolnym 2019/2020.

Projekt BRITEC stworzy również społeczność nauczycieli i naukowców, która wspólnie ustali warunki współpracy międzynarodowej, w dziedzinie edukacji szkolnej i badań.

Uczniowie będą mogli zaangażować się w dwa tematy. Jeden z nich poświęcony będzie Promieniowaniu UV i witaminie D3. Dzięki niemu uczniowie dowiedzą się, czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D3 z promieniowania UV w czasie spędzanym na świeżym powietrzu, na przykład podczas wycieczki klasowej. W ramach tego działania uczniowie będą mierzyć promieniowanie UV i obliczać dawki witaminy D3, korzystając z wcześniej dostarczonych formuł. Uczniowie będą mogli również obliczyć ryzyko oparzeń słonecznych i „bezpiecznego” czasu opalania. Badania będą polegać na pomiarach UV i obserwacji obszaru skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych (w zależności od odzieży).

Drugi temat będzie dotyczył Obserwacji zmian sezonowych roślinności nadbrzeżnej i warunków mikroklimatycznych rzeki. Do udziału w tej inicjatywie zapraszamy szczególnie szkoły, które zlokalizowane są nad rzeką, bądź takie, które będą mogły się nad nią wybrać.

Celem inicjatywy jest poznanie wpływu pór roku na roślinność nadbrzeżną i mikroklimat rzeki oraz monitorowanie zmian. Projekt pokaże, w jaki sposób powszechnie używane urządzenia elektroniczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat środowiska. W ramach projektu, uczniowie będą zaangażowani w monitorowanie roślinności brzegowej rzek i warunków meteorologicznych w różnych określonych lokalizacjach. Pomiary dostarczą danych do dalszej analizy naukowej dot. sezonowych zmian roślinności i warunków mikroklimatycznych dla różnych typów rzek. Uczniowie będą robić zdjęcia i wykonywać proste pomiary meteorologiczne. Częstotliwość obserwacji będzie zależeć od warunków hydrologicznych konkretnego miejsca (minimum  raz na miesiąc, jednak nie rzadziej niż raz na sezon).

Poprzez udział w projekcie BRITEC szkoły i nauczyciele biorący udział w realizacji wybranej inicjatywy nauki obywatelskiej skorzystają z projektu w następujący sposób:

 • Szkoły zostaną objęte mentoringiem naukowców z Instytutu Geofizyki PAN.
 • Nauczyciele i uczniowie będą uczestniczyć w spotkaniach z naukowcami (w szkole lub online).
 • Informacja o szkołach (i nauczycielach) biorących udział w projekcie BRITEC pojawi się na stronie internetowej projektu.
 • Nauczyciele będą mieli możliwość ścisłej współpracy z partnerami projektu BRITEC w wielu innych działaniach, w tym w BRITEC Massive Open Online Course (doradztwo dla polskich nauczycieli), lub jako współautorzy publikacji, artykułów na stronie internetowej, itp.
 • Szkoły i nauczyciele otrzymają certyfikat uczestnictwa po zakończeniu projektu.
 • Kilku najbardziej aktywnych nauczycieli zostanie zaproszonych na międzynarodową konferencję podsumowującą projekt (wiosną 2021 r., w Belgii lub Hiszpanii). Organizatorzy konferencji sfinansują podróż lub zapewnią mini-grant na pokrycie wydatków (przelot i zakwaterowanie).

Czekamy na chętnych uczniów!

Projekt koordynują Panie:

Małgorzata Popławska - Obserwacja zmian sezonowych roślinności nadbrzeżnej i warunków mikroklimatycznych rzeki

Joanna Grecka-Otremba - Promieniowanie UV i witamina D3

 

Źródło informacji o projekcie strona https://britec.igf.edu.pl/

 

Tags:

Children: 1

Na lekcjach chemii wiele się dzieje ku radości uczniów. Mamy już za sobą w klasach 7 produkcję dwutlenku węgla, wybuchowego wodoru czy gaszenie świeczek niewidzialnym gazem.

Klasy 8 próbują zaprzyjaźnić się z solami. Idzie nam całkiem nieźle, potrafimy syntetyzować chlorek miedzi(II), a od poniedziałku ruszamy z kuchnią molekularną! Sole oczywiście wiodą prym. Przygotujemy dla Was specjalną fotorelację. 

Fotogaleria: doświadczenia

Tags:

Children: 1

W obecnym roku szkolnym klasy 5 oraz klasa 4a zostały objęte programem "Być jak Ignacy".

Przez 4 spotkania poznawali postać wybitnej polskiej lekarki Stanisławy Adamowiczowej. Uczniowie poznali trudne słowa tj. pandemia, epidemia, szczepienia, wirusy, bakterie itp. Tworzyli filmiki, wiersze i prace plastyczne.

W czwartej edycji programu będziemy odkrywać tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką jest Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcamy jeden blok tematyczny.

Koło prowadzi Pani Joanna Grecka-Otremba.

Tags:

Children: 1

Klasy czwarte nietypowo w tym roku odchodziły "Mikołajki", gdyż wybrały się na wycieczkę przedmiotową do Krakowa i okolic.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie pierwszym punktem programu były zajęcia/warsztaty "Od ognia do żarówki" a drugim wystawa "Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje. Kryptografia wczoraj i dziś". Ciekawa wystawa interaktywna w uczniach wzbudziła wielkie zainteresowanie tematem i godzina to za mało, aby wszystkiemu dobrze się przyglądnąć. Podczas warsztatów uczniowie budowali obwody elektryczne. Było wiele zabawy!

Pod koniec dnia pełnego w emocje klasy odwiedziły Manufakturę Bombek Bęble pod Krakowem. Oprócz malowania bombek uczniowie poznali proces powstawania ich, malowania oraz zwiedzili fabrykę.

Na koniec zrobili małe zakupy bombek w sklepiku fabrycznym.

To był wspaniały dzień.

Tags:

Godziny lekcyjne

 • Lekcja 1: 08:00 - 08:45
 • Lekcja 2: 08:55 - 09:40
 • Lekcja 3: 09:50 - 10:35
 • Lekcja 4: 10:55 - 11:40
 • Lekcja 5: 11:45 - 12:30
 • Lekcja 6: 12:55 - 13:40
 • Lekcja 7: 13:50 - 14:35
 • Lekcja 8: 14:45 - 15:30
 • Lekcja 9: 15:40 - 16:25

Sekretariat Szkolny

Pn.-Czw. 7:30 - 15:30

Pt.            7:30 - 12:00

So, Nd    nieczynne

Szybki kontakt

Szkoła Podstawowa nr 12
im. Ignacego Paderewskiego

 • ul. Paderewskiego 46, 40-282 Katowice
 • tel. 32 255 50 36
 • mail: sekretariat@zsip1katowice.edu.pl