Podsumowanie projektu "Britec"

W zeszłym semestrze uczniowie naszej szkoły kontynuowali realizację projektu Britec. Tematem, nad którym pracowali, było promieniowanie UV i wpływ na witaminę D3.

Dzięki projektowi uczniowie dowiedzieli się, czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D3 z promieniowania UV w czasie spędzanym na świeżym powietrzu, na przykład podczas wycieczki klasowej. W ramach tego działania uczniowie dokonywali pomiarów promieniowania UV i obliczali dawki witaminy D3, korzystając z wcześniej dostarczonych formuł. Uczniowie mogli również obliczyć ryzyko oparzeń słonecznych i „bezpiecznego” czasu opalania. Badania polegały na pomiarach UV i obserwacji obszaru skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych (w zależności od odzieży). Pomiary dokonywano kilka razy na dzień, także czas pandemii nie przeszkodził w pracach nad projektem. Niektóre osoby z naszej grupy nawet po zakończeniu projektu, w wakacje, nadal dokonywały opracowań pomiarów.

Udział w projektach badawczych pozwala uczniom poznać techniki badawcze, rozwinąć wiedzę w dość ciekawych a jednocześnie wąskich specjalizacjach. Wspaniale można było obserwować zaangażowanie młodych ludzi w pracę nad projektem. Bardzo szybko grupa badaczy wdrożyła się w techniki badawcze i sumiennie raportowała swoje badania, wyciągając odpowiednie wnioski.

Można powiedzieć, że pochłoneła ich praca nad projektem!

Korzystaliśmy również z wykładów, które były przeprowadzone przez pracowników Instytutu Geofizyki PAN.

Jako podsumowanie projektu powstały filmiki podsumowujące projekt: Karolina_1 oraz Karolina_2.

Szkolny opiekun grupy projektowej dziękuje wszystkim badaczom za zaangażowanie w projekt i sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Dziękujemy naszym koleżankom za nakręcenie filmów podsumowujących projekt, które zostaną wykorzystane przez Instytut Geofizyki PAN do stworzenia filmu podsumowującego projekt w aspekcie ogólnoeuropejskim.

Dziękuję! Joanna Grecka-Otremba - koordynator projektu "Promieniowanie UV i witamina D3".